Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
21. března 2022 8:08
Čas čtení 1:01
Tereza Patočková

Ukrajina odmítla ultimátum Ruska. Mariupol se nevzdá, o kapitulaci nemůže být řeč, vzkázala vicepremiérka

Ukrajina odmítla ultimátum Ruska. Mariupol se nevzdá, o kapitulaci nemůže být řeč, vzkázala vicepremiérka
Zdroj: TASR/AP
NEWS VÁLKA NA UKRAJINĚ
Uložit Uložené

Rusko poslalo Ukrajině návrh na složení zbraní a kapitulaci v Mariupolu. Vicepremiérka Ukrajiny Iryna Vereščuk vzkázala, že to nepřichází v úvahu. Ve městě se stále ukrývá okolo 300 tisíc lidí.

Vicepremiérka Ukrajiny Iryna Vereščuk řekla, že kapitulace armády bránící město Mariupol před útoky Ruska nepřichází v úvahu. Uvedla to pro zpravodajský portál Ukrajinska pravda. Zároveň ruskou armádu vyzvala, aby umožnila civilistům bezpečně opustit město. Informovala o tom stanice BBC.

Rusko poslalo ukrajinské vládě dopis s návrhem na kapitulaci. „O žádné kapitulaci ani složení zbraní nemůže být vůbec řeč. Rusko už jsme o tom informovali. Místo plýtvání časem na osmistránkovém dopise mohli prostě otevřít humanitární koridor," řekla pro server Pravda Vereščuk.

Doporučeno
Radiační situace je přísně sledována. Jakmile se něco mihne nad Evropou, víme to, říká jaderná vědkyně Adéla Chalupová (Rozhovor) Radiační situace je přísně sledována. Jakmile se něco mihne nad Evropou, víme to, říká jaderná vědkyně Adéla Chalupová (Rozhovor) 20. března 2022 7:00

Ruský generál Michail Mizincev sdělil, že všem, kdo dnes složí zbraně, bude zajištěn bezpečný odchod z Mariupolu. „Je to příšerná humanitární katastrofa, všichni kdo složí zbraně, budou mít zajištěn bezpečný odchod z Mariupolu," uvedl. Podle Mizinceva by mohli být humanitární koridory z města otevřeny od 10:00 hodin moskevského času (8.00 SEČ).

V Mariupolu je dle odhadů stále uvězněno okolo 300 tisíc lidí. O tom, že se Mariupol nevzdá, mluvil už v neděli také jeho starosta Pjotr Andrjušenko. „Budeme bojovat dokud nepadne náš poslední voják," vzkázal. Pro BBC také uvedl, že humanitárním slibům Moskvy se nedá věřit a zopakoval také informace o únosech mariupolských občanů do Ruska.

 
V Mariupolu dochází od začátku ruské invaze k nejničivějším bojům. Minulý týden Rusko odpálilo divadlo, ve kterém se ukrývalo 1000 lidí a vedení města následně potvrdilo také zprávy o tom, že byla ostřelována i umělecká škola, kde se schovávalo 400 lidí. Rusko oblehá město již čtvrtý týden a blokuje humanitární dodávky jídla, léků i vody. Mariupol je odstřižen od tepla a autority uvádí, že zásoby civilistů se den ode dne tenčí. 

Domů
Sdílet
Diskuse