Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Recenze

RECENZE: Moon Knight

V čem se povedl seriál Moon Knight a co nás v něm zklamalo?

Dominik Vetrák
4. květen 2022, 17:30 Čas čtení: 3:21
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Filmy a Seriály - Recenze
2
Dominik Vetrák
4. květen 2022, 17:30
Čas čtení: 3:21

RECENZE: Moon Knight

V čem se povedl seriál Moon Knight a co nás v něm zklamalo?

Dominik Vetrák
4. květen 2022, 17:30
Čas čtení: 3:21
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Marvelovský hrdina Moon Knight má velmi zajímavou historii a komplexní charakter, přičemž jsme se těšili mimo jiné i na pořádné akční scény. I proto nás mrzí, že stejnojmenný seriál od streamovací služby Disney+ svůj potenciál nenaplnil.

 

Na začátku děje poznáváme zaměstnance muzea Stevena Granta (Oscar Isaac). Brzy však zjišťujeme, že Steven není v hlavě sám. Žije v ní druhá osobnost jménem Marc Spector (Oscar Isaac). V rámci seriálu zjišťujeme, která osobnost je ta hlavní, a která je „druhá“.

Do děje se zamíchá také Marcova žena Layla (May Calamawy) a záporák Arthur Harrow (Ethan Hawke). Právě postava Layly byla vskutku povedenou součástí seriálu. Diváky seriálu Ramy, ve kterém herečka vystupuje, to ovšem nepřekvapilo, protože May Calamawy už tam ukázala svůj velký talent.

 

Zdroj: Disney+


Herec Ethan Hawke měl smůlu, že hrál jen dalšího nevýrazného marvelovského záporáka, konkrétně vraždícího anarchistu bez hlubších motivací. Ze začátku ještě byl zajímavý, ale po dvou epizodách už jeho charakter neměl divákovi co nového ukázat. Nejlepším hercem seriálu je bezpochyby Oscar Isaac. Ten hrál dvě různé postavy: Angličana Stevena Granta s britským přízvukem a Američana Marca Spectora. Isaac měl náročný úkol, když mezi nimi musel „přepínat“, jde totiž o dvě velmi rozdílné osobnosti a povahy.

 

V některých scénách sledujeme, jak se tyto dvě osobnosti v jednom těle střídají, takže herec musel na počkání měnit nejen svůj přízvuk, ale také pohyb svého těla, styl mluvy, mimiku a spoustu dalších projevů emocí, aby dostatečně oddělil charaktery obou postav. Jako diváci jsme ani na vteřinu nebyli zmateni tím, kdy je v těle jaká postava. Oscar Isaac byl v seriálu celou dobu vynikající a bez něj by Moon Knight za moc nestál.

 

Zdroj: Marvel Studios/Disney+

 

Moon Knight je netradiční marvelovka. S ostatními Avengery a komiksovým světem jako takovým ho nespojuje vůbec nic. Pokud bychom nevěděli, že jde o příběh odehrávající se v tomto světě, vůbec nic by tomu nenasvědčovalo. Tvůrci díky tomu mohli vyprávět originální děj, aniž by museli přemýšlet nad návazností na jiné filmy a seriály. 

V centru příběhu je psychicky nemocný člověk s poruchou osobnosti. V závěru seriálu jsme se dozvěděli, co za tím skutečně stojí, a šlo o docela deprimující a nepříjemné odhalení. Škoda, že jde o marvelovku „pro teenagery“. Kvalitě seriálu by prospělo, kdyby byl příběh ještě „temnější“, přesto je to krok správným směrem.

 

Zdroj: Marvel Studios

 

Moon Knight je opravdu povedenou charakterovou studií psychicky labilního člověka, který navíc obléká kostým superhrdiny a slouží jako „posel“ (avatar) pro egyptského boha Měsíce jménem Konshu. Ten mu dodává sílu, díky které na Moon Knighta nestačí žádný běžný smrtelník.

Bohužel, akční scény a scény, kde byl Moon Knight v kostýmu, se nám zdály méně zajímavé. Vyvrcholení vztahu Marca a Stevena v nás vyvolalo pozitivní pocity a vůbec nepůsobilo uspěchaně, protože tvůrci vybudovali jejich vztah postupně a trpělivě.

 

Moon Knight má kromě dvou povedených scén zřejmě nejslabší akční sekvence ze všech seriálů od Marvelu. Může za to nudná choreografie, kamera, která nevyužívá mnoho ucelených záběrů, a zejména rychlé a chaotické průstřihy, kvůli kterým vůbec nevyniknou pohyby postav.

 

Zdroj: Disney+

 

Většina marvelovských seriálů svůj děj jen zbytečně natahuje (Loki, Falcon a Winter Soldier, Hawkeye), ale Moon Knight je na tom stejně jako seriál WandaVision, kde bychom uvítali ještě alespoň jednu epizodu. Tvůrcům se nepodařilo příběh uzavřít ve finální epizodě. Působí až příliš uspěchaně, přičemž nechává otevřené některé dějové linie. 

 

Jedním z pozitiv seriálu je i jeho zasazení do egyptského prostředí, akorát je škoda, že se seriál nepřiklonil k hororovější atmosféře, která by se mu moc hodila. Naopak mu vůbec neprospělo, že tvůrci skákali mezi seriózním a komediálním stylem chování postav a vyznění příběhu. Pouze se tak okrádali o prostor a čas k vyprávění příběhu celistvěji. 

 

Ani tento seriál se nevyhnul některým klišé, zvratům a nelogickým scénám. Stává se raritou, když hollywoodský seriál či film nemá nelogické scény nebo neobjasněné situace a jiné scénáristické přešlapy. Dá se to ale přehlédnout, když tě seriál bavil, což se o Moon Knightovi určitě dá říct.

 

Zdroj: Marvel Studios/Disney+

 

Marvel dokáže pracovat se svými hrdiny a světem způsobem, jaký v divákovi vytváří pocit, že se nemůže dočkat následující části. Hlavní (kladné) postavy jsou sympatické, vizuální efekty jsou přinejhorším obstojné (v některých scénách velmi povedené) a z vizuálního hlediska jde o klasický průměr. 

 

Velká škoda, že akční scény nebyly lepší, protože komiksová brutalita této postavy dala tvůrcům prostor učinit je mnohem kvalitnější a poutavější. Negativně vnímáme i nudné záporáky a neustálé změny v tónu a atmosféře seriálu. V neposlední řadě nám vadilo, že seriál nepůsobil ukončeně, a i kdyby se ohlásila druhá série, v té první nám z hlediska děje stále chybělo něco „víc“.

Tvůrce naopak můžeme pochválit za zajímavý a překvapivý příběh o Marcu Spectorovi a jeho dalších osobnostech, které se nesmírně povedly. Velkou pochvalu si zaslouží také designéři kostýmů a herci. Překvapilo nás, jak moc nás zaujalo zpracování psychických poruch hlavní postavy.

 

Nic z toho by však nefungovalo, nebýt fantastického Oscara Isaaca, díky kterému jsme si užili i obyčejné dialogy. Komiksové fanoušky jistě potěšilo i věrohodné zpracování charakteru boha Konshua nebo originální zpracování postavy Mr. Knighta a ostatních osobností, díky čemuž nemohli podle komiksů předem vědět, co se bude dít. I proto seriálu udělujeme sedm bodů z deseti.

Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Disney+
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít