Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
29. května 2022 15:03
Čas čtení 1:20
Tereza Patočková

Victoria's Secret vyplatila propuštěným Thajcům milionové odstupné. Pro některé z nich je to více než čtyřletá mzda

Victoria's Secret vyplatila propuštěným Thajcům milionové odstupné. Pro některé z nich je to více než čtyřletá mzda
Zdroj: Getty Images/Robert Alexander
NEWS ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Továrna, jež Thajce propustila, vyráběla spodní prádlo pro velké americké značky Lane Bryant a Torrid, které vlastní Sycamore Partners. Byla to však pouze Victoria's Secret, která přispěla k vyrovnání odstupného.

Více než 1000 propuštěných thajských dělníků, kteří vyráběli spodní prádlo v továrně dodávající zboží obchodům Victoria's Secret, obdrželo rekordní odstupné ve výši 8,3 milionu dolarů. Uvedli to aktivisté bojující za práva pracovníků. Organizace, jež se zasazuje za dodržování práv dělníků, uvedla, že někteří pracovníci dostali podle nové dohody ekvivalent více než čtyřleté mzdy. Uvedl to deník The Guardian

Brilliant Alliance Thai uzavřela svou továrnu Samut Prakan v březnu 2021 poté, co zkrachovala. Na 1250 propuštěných pracovníků, z nichž mnozí pracovali v továrně déle než deset let, nedostalo žádné odstupné i přesto, že to thajské zákony nařizují. 

Doporučeno
Danuše Nerudová: Zasloužíme si mít civilního prezidenta, který se nezavírá na Hradě jako ve slonovinové věži (Rozhovor) Danuše Nerudová: Zasloužíme si mít civilního prezidenta, který se nezavírá na Hradě jako ve slonovinové věži (Rozhovor) 29. května 2022 7:00

Továrna vyráběla spodní prádlo také pro velké americké značky Lane Bryant a Torrid, které vlastní Sycamore Partners. Byla to však pouze Victoria's Secret, která přispěla k vyrovnání odstupného prostřednictvím dohody o půjčce s majiteli továrny.

victorias secret
Zdroj: Flickr/Steve Rhodes/volně k užití

Victoria's Secret v prohlášení potvrdila, že k dohodě došlo, ale nezveřejnila částku, o kterou jde. „Během několika měsíců jsme aktivně komunikovali s majiteli továren, abychom usnadnili řešení tohoto problému,“ uvedla společnost. „Litujeme, že nakonec nebyli schopni (majitelé továrny) uzavřít tuto záležitost sami tak, aby zajistili, že jejich pracovníci obdrží celé dlužné odstupné,“ dodala společnost.

Bývalý dělník Jitnawatcharee Panad odpracoval v továrně 25 let a uvedl, že více než třetinu propuštěných dělníků tvořily ženy ve věku 45 let a starší.

„Kdybychom nebojovali za spravedlivou kompenzaci, nedostali bychom nic,“ řekl agentuře AFP Jitnawatcharee, který je také prezidentem thajské organizace Triumph International Workers' Union. „Dveře ministerstva práce byly ve chvíli, kdy jsme tam šli hledat pomoc, zamčené a ministr nevypadal, že by chtěl našim problémům naslouchat,“ dodal Panad.

Propuštění pracovníci a zástupci odborů za poslední rok několikrát před budovou vlády kvůli platům protestovali. Prezident Thajské konfederace průmyslové práce Prasit Prasopsuk uvedl, že v reakci na to byli někteří protestující pracovníci obviněni z různých trestných činů, včetně porušení pravidel shromažďování veřejnosti během pandemie.

Mohlo by tě zajímat:
10 nejlepších filmů Dwayna Johnsona
– V naší filmové databázi najdeš spoustu tipů na rúzne dobrodružné a jiné filmy z celého světa. Objevuj, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy.
10 nejlepších filmů Toma Cruise

Domů
Sdílet
Diskuse