Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
1. června 2022 17:14
Čas čtení 1:06
Vojtěch Vanda

Kanada zkouší dekriminalizaci tvrdých drog. Lidé budou moci držet malé množství kokainu, MDMA a dalších látek

Kanada zkouší dekriminalizaci tvrdých drog. Lidé budou moci držet malé množství kokainu, MDMA a dalších látek
Zdroj: Wikimedia Commons/Rehab Center Parus
NEWS DROGY KANADA
Uložit Uložené

Držení dosud nelegálních drog bude povoleno dospělým v kanadské provincii Britská Kolumbie. Zkušební doba potrvá tři roky.

Kanada chystá zkušební dekriminalizaci držení nelegálních drog. Jak uvádí BBC, v jihozápadní provincii Britská Kolumbie bude možné, aby měl dospělý člověk v držení až 2,5 gramu nepovolené látky. Tento pokus, který v Kanadě vyzkouší poprvé, by měl trvat tři roky. Vláda Britské Kolumbie požádala minulý rok o tuto možnost, aby „odstranila hanbu, která lidem často brání požádat o pomoc, jež by jim pomohla zachránit život“. 

Doporučeno
Podíl osob užívajících drogy v Česku není vysoký, ale pomalu narůstá. Výjimkou nejsou ani nezletilí Podíl osob užívajících drogy v Česku není vysoký, ale pomalu narůstá. Výjimkou nejsou ani nezletilí 5. května 2022 9:48

Britská Kolumbie bojuje se závislostí svých obyvatel. I tak si ale předávkování v minulém roce vyžádalo na 2000 životů. V provincii takto přišlo o život od roku 2016 hned 9000 osob. Od nové výjimky ze zákona si federální vláda slibuje záchranu životů.

Tvrdé drogy, které si závislí lidé aplikují, zůstanou nadále nelegální. Legální však bude držení jejich malého množství – jedná se dohromady o 2,5 gramu opioidů, kokainu, metamfetaminu a MDMA. Pokud policie při prohlídce zjistí, že osoba tyto látky drží, nebude zadržena či pokutována, ale drogy jí dokonce zůstanou. Místo toho jí bude nabídnuta osvěta o zdravotních a sociálních službách.

Federální ministryně duševního zdraví a závislostí Sheila Malcolmson v úterý uvedla, že ideologická opozice, která stála proti plánu redukce sebepoškozování, akorát stála stát životy. „Děláme to nejen proto, abychom zachránili životy, ale také abychom lidem užívajícím drogy vrátili jejich důstojnost a možnost volby,“ uvedla Malcolmson.

Experiment začne 31. ledna 2023 a bude trvat do 31. ledna 2026. Držení těchto látek bude samozřejmě omezeno na místa, která dávají smysl – nebude možné, aby je člověk měl na letišti, v rámci škol či v místech, kde se pracuje s dětmi, a nebudou je moci mít ani členové kanadské armády. 

Kanada tak dále kráčí k dekriminalizaci drog. Naposledy, v roce 2018, povolila rekreační užívání marihuany v celém státě. 

Domů
Sdílet
Diskuse