Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News

Koněvova ulice v Praze by se již brzy mohla přejmenovat na Hartigovu

Zastupitelé městské části Prahy 3 se v úterý večer usnesli na přejmenování ulice Koněvova. Ta by se již brzy mohla přejmenovat na Hartigovu podle prvního žižkovského starosty.

Tereza Šnajdrová, ČTK
22. červen 2022, 8:00 Čas čtení: 1:58
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Koněvova ulice v Praze by se již brzy mohla přejmenovat na Hartigovu
Zdroj: Praha 3
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
News
0
Tereza Šnajdrová
ČTK
22. červen 2022, 8:00
Čas čtení: 1:58

Koněvova ulice v Praze by se již brzy mohla přejmenovat na Hartigovu

Zastupitelé městské části Prahy 3 se v úterý večer usnesli na přejmenování ulice Koněvova. Ta by se již brzy mohla přejmenovat na Hartigovu podle prvního žižkovského starosty.

Tereza Šnajdrová
ČTK
22. červen 2022, 8:00
Čas čtení: 1:58
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Koněvova ulice v Praze by se již brzy mohla přejmenovat na Hartigovu
Zdroj: Praha 3

Praha 3 požádá magistrát hlavního města, aby přejmenoval Koněvovu ulici na Hartigovu podle prvního žižkovského starosty. V úterý o tom rozhodli zastupitelé městské části. O přejmenování rozhoduje rada hlavního města na základě doporučení magistrátní místopisné komise, která už dříve Prahu 3 informovala o tom, že se změnou názvu souhlasí. Krok na dnešním jednání kritizovali například zastupitelé hnutí ANO, píše ČTK.

Dnešním rozhodnutím zastupitelé s přejmenováním souhlasili a požádali místopisnou komisi, aby jej doporučila městské radě ke schválení. Usnesení zahrnuje i žádost, aby po schválení radou změna názvu nastala až s tříměsíčním zdržením, a to z důvodu nutných administrativních úkonů ze strany různých státních organizací.

 

Právě administrativní náročnost pro obyvatele se nelíbila některým zástupcům opozice. „Je tam spousta různých dílčích úkolů, které ti lidé budou muset udělat, vedoucích k obrovské ztrátě času,“ uvedl zastupitel David Tacl (ANO). Jeho kolega z hnutí ANO Filip Brückner upozornil na podle něj nevhodné načasování kroku s ohledem na inflaci. „Lidé dnes mají jiné problémy, spíše existenční, a ne takto symbolické,“ řekl.

Anketa:Zobrazit výsledky >Skrýt výsledky >
Který název ti přijde lepší?
Koněvova.Hartigova.Ani jeden.Líbilo by se mi pojmenování po nějaké ženské osobnosti.Hlasovat
Koněvova.45%
Hartigova.31%
Ani jeden.7%
Líbilo by se mi pojmenování po nějaké ženské osobnosti.17%

Městská část v posledních měsících uskutečnila průzkum mezi obyvateli ulice i všemi Pražany ohledně názoru na změnu názvu. Radnice oslovila 4983 lidí, z nichž si doporučený dopis převzalo 3689. Reagovalo 944 lidí a 71 procent z nich se vyjádřilo proti přejmenování. „Trochu mě zklamala účast, čekal jsem, že bude hlasovat více lidí,“ řekl k tomu radní Pavel Křeček (STAN), který návrh zastupitelům předložil.

 

Dodal, že v případě schválení hlavním městem budou muset lidé na úřad jen kvůli výměně občanského průkazu a majitelé aut i malého technického průkazu. V obou případech podle něj budou rozšířeny úřední hodiny. U státních organizací typu zdravotních pojišťoven, správy sociálního zabezpečení, finanční správy a podobně podle něj z jednání vyplynulo, že změna adresy by měla v systémech nastat automaticky. Právě k tomu má podle radního sloužit tříměsíční odklad, který zastupitelé po městu žádají.

 

Zastupitelstvo Prahy 3 už v roce 2019 projednalo petici, která žádala přejmenování ulice po Marii Terezii. Tehdy zastupitelé pouze zadali vytvoření komplexní analýzy o historické roli maršála Ivana Koněva, která následně vznikla. Loni pak radnice nechala v ulici instalovat tabulky, vysvětlující skutky sovětského vojevůdce. „V důsledku ruské agrese na Ukrajině pak došlo ke zvýšenému množství podnětů od občanů a spolků,“ doplnil Křeček.

 

Ulice se jmenuje Koněvova od roku 1947, předtím v prvním poválečném roce krátce nesla název Poděbradova a ještě předtím mezi lety 1939 a 1945 Brněnská. Koněv (1897–1973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci druhé světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl také krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby berlínské zdi, což v Praze v posledních letech vzbuzuje kontroverze.

 

Vedení Prahy 6 nechalo předloni v dubnu odstranit maršálovu sochu z náměstí Interbrigády v Bubenči. Proti byla ruská ambasáda, komunisté nebo různé proruské spolky a aktivisté. Letos v květnu pražští zastupitelé odebrali Koněvovi čestné občanství. Praha také nedávno v souvislosti s nynější válkou na Ukrajině přejmenovala část Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6 na Ukrajinských hrdinů.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: ctk.czNáhledový obrázek: Praha 3
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít