Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
23. června 2022 9:15
Čas čtení 3:22
Vojtěch Vanda

Reakce na Fialův projev: SPOLU jste nevolili, abychom lhali, říká Pekarová. Ať premiér přestane fňukat, oponuje Schillerová

Reakce na Fialův projev: SPOLU jste nevolili, abychom lhali, říká Pekarová. Ať premiér přestane fňukat, oponuje Schillerová
Zdroj: Občanská demokratická strana
POLITIKA ALENA SCHILLEROVÁ IVAN BARTOŠ KAREL HAVLÍČEK MARIAN JUREČKA MARKÉTA PEKAROVÁ ADAMOVÁ PETR FIALA VÍT RAKUŠAN ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Středeční mimořádný projev vyvolal v politickém prostředí spoustu reakcí.

Premiér Petr Fiala (ODS) vystoupil ve středu večer v mimořádném televizním projevu před celým národem, aby vysvětlil kroky, jak se bude chtít vláda vypořádat nejen se vzrůstajícími cenami prakticky všeho, ale také představil plán energetické suverenity na dalších pět let. Tento projev se setkal s reakcemi nejvyšších politických představitelů vlády. A jak to tak bývá, jedni premiéra podporují a druzí mu spoustu věcí vyčítají.

Doporučeno
Nenecháme vás padnout, vzkázal občanům premiér Fiala v mimořádném projevu Nenecháme vás padnout, vzkázal občanům premiér Fiala v mimořádném projevu 22. června 2022 20:33

Kladné reakce přišly zejména od nejvyšších představitelů koaličních stran SPOLU. Předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka poděkoval Fialovi za „pevné kormidlování v neklidných vodách“. „Naše vláda dělá vše pro to, abychom se vyvázali ze závislosti na ruském plynu. Cílem je co největší energetická soběstačnost: nebude to snadné ani levné, ale stát občanům pomůže,“ napsal na Twitter.

„Vláda dělá kroky k podpoře jak domácností, tak firem. Situace je složitá a víme, že na mnoho lidí ta situace dopadá velmi silně, ale pomáháme a pomůžeme. Nejde kompenzovat vše v této těžké době, ale nikoho nenecháme bez pomoci a situaci společně zvládneme,“ nezastíral.

V podobném duchu se neslo i vyjádření předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Ta se ale otřela i o minulou vládu Andreje Babiše (ANO), kterou Fiala ve svém projevu také několikrát zmínil. Koalice SPOLU dle jejího vyjádření nebyla volena proto, aby lhala voličům. „Petr Fiala přednesl svůj projev po předchůdci, který opakoval lži o tom, jak naše země vzkvétá a všechno bude růžové,“ vzpomněla minulou vládu.

„Zažíváme těžké období, které je do velké míry způsobené ruskou agresí. Zvládneme jej. Děkuji Petru Fialovi za jeho slova,“ uzavřela svůj příspěvek. Hlas podpory k projevu nynějšího premiéra zazněl i z úst ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), jenž má v poslední době plné ruce práce s vnitrostranickými vztahy poté, co policie rozkryla kauzu Hlubuček.

„Premiér vystihl skutečný stav věci,“ ocenil Rakušan. „Bohužel nás čeká těžká doba. Česká republika to ale zvládne. Vláda problémy lidí vnímá a řeší, i proto jsme dnes na vládě schválili energetický balíček pro firmy i domácnosti, které představil ministr Jozef Síkela,“ dodal. V neposlední řadě se k projevu kladně vyjádřil i předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Doporučeno
Česko centrem vzdělanosti? Jistě, pane premiére, už nám chybí jen pár desítek miliard korun Česko centrem vzdělanosti? Jistě, pane premiére, už nám chybí jen pár desítek miliard korun 21. září 2023 6:00

„Situace, do které nás uvrhla Putinova agrese, bohužel skutečně je a ještě bude pro naši zemi, občany, rodiny a firmy náročná. Stavíme se k problémům čelem, což znovu zdůraznil i (včerejší) projev pana premiéra, a přicházíme s kroky, které pomohou lidem tuto krizi ustát. Řada se jich již stala, mnohé ale ještě musíme udělat a musíme to udělat co nejrychleji,“ předeslal ve vyjádření, které Refresheru poskytla tisková mluvčí Pirátů Veronika Šmídová.

Bartoš mluvil o tom, jak je zásadní vytvořit zásoby plynu a surovin na zimu. „Například zásobníky plynu již míří k 70 % zaplnění. Důležitá je i postupná práce na diverzifikaci zdrojů pro Česko a samozřejmě investice v domácnostech i firmách do energetických úspor a nových technologií, na což už jsou spuštěny zásadní programy,“ zmínil.

Ať premiér přestane fňukat, vzkázala Schillerová

Nespokojeni byli s projevem premiéra zejména zástupci hnutí ANO. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dokonce nešla pro ostrá slova daleko. „Ať pan premiér přestane fňukat, chová se jako chlap a konečně se k tomu postaví čelem,“ řekla v reakci pro CNN Prima NEWS.

„Naše vláda se potýkala se srovnatelnou krizí a stále jsme zůstali šestou nejméně zadluženou zemí v Unii. Tato vláda má už teď naplánováno mnohem větší zadlužení, než jsme ho dosáhli my. A to nedala ještě nikomu vůbec nic,“ pokračovala.

Dle slov Schillerové se Fiala choval poníženě, a ne jako premiér hrdé země. „Premiér se tomu má jasně postavit. Má říct: Budu předsedat Evropské unii. Pro mě na prvním místě je řešení energetické krize, to, abychom řešili burzu a jak se nakupují a prodávají energie. Bouchnu do stolu a budu to chtít řešit,“ završila.

Doporučeno
V Praze vznikla lavička, která má připomínat českého politika. Příšerné, zbytečně vyhozené peníze, reagují místní i odborník V Praze vznikla lavička, která má připomínat českého politika. Příšerné, zbytečně vyhozené peníze, reagují místní i odborník 12. září 2023 12:12

Podobně to vnímal i bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) „Včerejší projev premiéra? Vyplašený předseda vlády, který místo vize a jasného plánu nabídl jen výmluvy, svalování viny na ostatní a bezradnost. Ani slovo o mafii, která hýbe Českem. Smutná podívaná to byla,“ napsal na Twitter.

Domů
Sdílet
Diskuse
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.