Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
7. října 2022 9:30
Čas čtení 3:12
Vojtěch Vanda

Fresh Release: Brno dominuje. FNL Zone vydává desku, představujeme nováčky a povíme si, proč je na tom Praha blbě

Fresh Release: Brno dominuje. FNL Zone vydává desku, představujeme nováčky a povíme si, proč je na tom Praha blbě
Zdroj: se svolením FNL Zone
HUDBA ČESKÝ RAP FRESH RELEASE RAP
Uložit Uložené

HOOD PARADISE 2 od Esposita s Efenelem je deska, na kterou jsme se těšili. Nejsou ale jediní, koho si ve Fresh Releasu představíme.

Než nás podzimní počasí zažene do klubů, máme tady poslední teplem a světlem prosluněný Fresh Release. A bude ovlivněn hlavně Moravou.

Pravidelně nepravidelný seriál nás hned ve třech z pěti případů zažene do Brna za FNL Zone, ke klipu z nočního středu města a nováčkům. Dáme si taky trochu emo rapu a nakonec se dozvíme, proč je hlavní město Praha tak trochu v p*či.  

Doporučeno
Fresh Release: Whtevr a Drax vytvořili ryze českou hyperpop spolupráci, DANZ HUN dává Slam Dunk a další nováčci Fresh Release: Whtevr a Drax vytvořili ryze českou hyperpop spolupráci, DANZ HUN dává Slam Dunk a další nováčci 13. září 2022 18:00

Esposito, Efenel – SHANGRILA / HOOD PARADISE 2

Šangri-La, tedy „ráj na zemi” nebo „země izolovaná od okolního světa žijící v neustálém míru a štěstí“. Jestli se bohuničtí borci z FNL Zone dostali až tak daleko, nechť je jim přáno. Pro nás ostatní je tady stejnojmenný klip z jejich rapového ráje. Efenel a Esposito s ním taktéž otevírají svou novou desku s názvem HOOD PARADISE 2, která byla fanoušky tak dlouho očekávaná.

A bubi je opravdu zpět. Přestože notnou část tracků jako Cheetos, Beatrix Kiddo, FNL MEMBA nebo Finito již známe, druhá část jedenáctistopé desky byla stále neobjevena. Jedna z neprogresivnějších brněnských rapových raket je nadále věrna svému pouličnímu zvuku, který je vytáhl na mapu republiky. Slyšíme úderný trap, punchlines a všechno tak raw, jak jen to jde.

Když ale mluvíme o raw rapu, myslíme tím feeling a odkaz. Tady si prostě dvakrát nezapřemýšlíš, jelikož message, podobně jako flow, je přímá a tvrdá jak pěst. Zvuk je každopádně vyladěný do detailu, o což se stará brněnské Amaro Records Michala Kopřivy. Dohromady se jedná o další povedený kousek do sbírky. Otázkou zůstává, jak dlouho je možné udržet podobný styl, než fans začne podobný přístup k muzice nudit, a jaká bude obměna. To ale ať prozradí budoucnost.

Zodi X Resetedh X Sio – Midnight Vibes

Atmosféru hustou jak mlha nám uvařili producenti Rainer a Opalescent, na jejichž produkci můžeme v novince Midnight Vibes slyšet část party THEYLUVSTEEZ ze Zlína s Resetedhem. Pánové jsou definicí českého rapového new wave stylu, který release od releasu pilují a vylepšují. Evidentně si to uvědomují lidé napříč republikou; důkazem budiž vydání videoklipu z nočního Brna na kanále 100K z Ústeckého kraje.

Doporučeno
Rapová válka Drake vs. Kendrick Lamar skončila, přinesla nevídanou hru slov, skryté dítě i krev. Kdo je vítězem? Rapová válka Drake vs. Kendrick Lamar skončila, přinesla nevídanou hru slov, skryté dítě i krev. Kdo je vítězem? 15. května 2024 13:00

Pokud někde srší vibes, je to zde. My chceme při poslechu jen zavřít oči a užívat si zvukové vlny podobně, jako bychom poslouchali drain gang, Yung Leana a další skandinávské interprety. Byla by škoda, kdyby to zapadlo.

FRESH RAP je seriál, který ti již déle než rok představuje ty nejzajímavější mladé rapové interprety z celého Česka. 

Rap však není pouze o slovech, nýbrž i o melodiích. Proto ti také jednou za měsíc přinášíme story tuzemských producentů v rámci seriálu FRESH BEATS

K tomu jsme nedávno začali vydávat i týdenní updaty, co se děje nového u českých rapových person na vzestupu. Pokud ještě nesleduješ FRESH RELEASE, klikni sem.

WTFMAX – ČAKÁME NA STARS

Na konci září vydal další VHSkový videodoprovod Slovák WTFMAX. Na kanálu FORLIFE TERRITORY, jehož hlavní tváří je Totally Nothin, dostává prostor v další zasněné self-zpovědi, jejímž tématem je zpytování vlastního svědomí. Protagonista je totiž se svou nejbližší polovičkou zacyklen v řetězci umělého lidského štěstí a neštěstí, které vyprodukovaly chemické substance, s názvem ČAKÁME NA STARS.

Jak se říká, pečený holub do úst nevletí. Někdy je ale přece jenom jednodušší sedět, koukat na nebe, tancovat a modlit se o úspěch – ať už je jakýkoliv –, který nás vymaní ze spárů dosavadního života a špatných rozhodnutí. Alespoň tak na nás působí sad trap novinka v Maxově podání.

Doporučeno
Drake a Kendrick Lamar se dissují. Jak vznikla rapová občanská válka v USA? Drake a Kendrick Lamar se dissují. Jak vznikla rapová občanská válka v USA? 9. května 2024 8:00

Atmosférický sound v podání Nicka Whtevra umocňuje naléhavost sdělení, které se však jistým způsobem míjí účinkem. Ačkoliv se v druhé sloce dovídáme, že hlavní postavy si jsou vědomy svých chyb, hned na začátku uvádí, že se nikdy nezmění, přestože ví, co je vyvolává. Proto mluví o tom, jak je mu smutno ze stavů, které si vlastně tvoří, a také to, že ví, že je vlastně pozdě, jelikož nepřítomné pohledy a další indicie naznačují, že užívání zašlo příliš daleko. Tak snad se jedná pouze o umělecké aranžmá.

DAVE391, tiborsidat, Rainer – SUPER MAD BROS

Aby nebylo new soundu málo, máme tady další newcommers. DAVE391 ani tiborisdat u nás ještě prostor nedostali, s novým EP s názvem SUPER MAD BROS však není důvod otálet. Brněnský label Rose Gold na tomto projektu mixuje rap s jemným vibem, zpěvem a vícero žánry, na jejichž precizní provedení dohlíží ostřílený Rainer.

EP vydané na konci září má sice pouze 4 stopy, i přesto je plné emocí, nálad, hudebních variací, a hlavně příslibů nové kvalitní rap/alternativní hudby z hlavního města Moravy, jež nepřestává v posledních letech plodit. Držíme palce.

Danz Hun – prhaevp*či

Velmi nezvyklá poloha, která však znovu velmi nezvykle sedí. Danz Hun nám již vysvětlil, že G-Funk není jediný žánr, který ovládá, a kdo pochyboval, může se přesvědčit na posledním singlu s názvem prhaevp*či. Dan, který na uk-style beatu nápadně připomíná Smacka, ventiloval svou frustraci z hlavního města.

Drogoví dealeři, podvodníci, ulice, to všechno se skrývá mezi zdmi stověžaté. Jak to funguje, si poslechneš v rytmicky vyložených historkách níže.

Domů
Sdílet
Diskuse