Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 6. 8. 2020 svátek má Oldřiška

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
9
Ondřej Jarůšek
27. leden 2015, 13:36
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Velká vlaková loupež aneb jak si neozbrojený gang odnesl přes 100 pytlů peněz

Vagony s pytli plnými peněz, důvtipný plán a gang neústupných zlodějů. Velká vlaková loupež se řadí mezi nejznámější zločiny 20. století a její účastníci se stali mezinárodně hledanými zločinci.

Ondřej Jarůšek
27. leden 2015, 13:36
Velká vlaková loupež aneb jak si neozbrojený gang odnesl přes 100 pytlů peněz
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
9
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Velká vlaková loupež do dnešního dne zůstává jedním z nejzpopularizovanějších zločinů, které se kdy na území Velké Británie odehrály. 15členný gang v roce 1963 po dlouhých přípravách vykradl poštovní vlak Royal Mail, který společně s dopisy a zaměstnanci pošty převážel zhruba 128 velkých pytlů plných bankovek. Gang si tehdy odnesl 120 z nich a jejich lup tak činil v přepočtu 3 a půl milionu euro (ekvivalent dnešních 65 milionů euro) a nebyla k tomu potřeba žádné střelné zbraně. Stačil jen promyšlený plán. Valná většina členů loupežného seskupení byla během let dopadena a uvězněna. Na den vyloupení vlaku se stále vzpomíná a pravděpodobně se na něj nikdy nezapomene. Příběh vyloupení vlaku Royal Mail se proslavil se po celém světě a stal se předlohou několika filmových adaptací. Jak tedy samotná loupež probíhala a co jí předcházelo?

  

Velká vlaková loupež aneb jak si neozbrojený gang odnesl přes 100 pytlů peněz

 

Plán na loupež se zrodil díky vnitřní informaci jednoho ze zaměstnanců pošty. V roce 2014 byl identifikován jako Patrick McKenna, do té doby byl známý pouze pod pseudonymem Ulsterman. Přezdívku mu dal jeden z hlavních členů gangu, Gordon Goody, při jedné z jejich schůzek, kde lupičům vyzradil množství peněz, které bude poštovní vlak Roayal Mail převážet. Jádro gangu tou dobou tvořil 5členný tým – Gordon Groody, Buster Edwards, Charlie Wilson, Roy James a Bruce Raynolds, jeden z hlavních mozků loupeže. Tito již zaběhlí zločinci ale neměli zkušenosti s přepadáváním vlaků, přizvali k sobě tedy londýnský gang „The South Coast Riders“, který už několik úspěšných vlakových loupeží měl za sebou. Poté bylo přivzato několik dalších mužů, jedním z nich byl také Ronnie Biggs, který se později stal nejznámějším člen gangu.

 

Vlak Royal Mail vyjel 7. srpna (august) v 18:50 z Glasgow Central Station s plánovaným příjezdem před čtvrtou hodinou následujícího rána do Euston Station v Londýně. Royal Mail měl 12 vagónů a převážel 72 zaměstnanců pošty. V druhém vagonu za lokomotivou s označením HVP (High Value Packages) byly převáženy vysoké finanční sumy společně s doporučenými dopisy. Většina HVP vagonů byla v té době zabezpečena alarmy, zamřížovanými okny a dalšími opatřeními proti zlodějům, toho dne musely být ale z technických důvodů zabezpečené HVP vagony vlaku Royal Mail vyměněny za nezabezpečené. Po loupeži se spekulovalo o možné záměrné sabotáži zabezpečených vagonů. 

 

Velká vlaková loupež aneb jak si neozbrojený gang odnesl přes 100 pytlů peněz 

Loupež a nedaleký úkryt

 

Ve 3 hodiny ráno už byl gang připravený na trati pod semaforem u „Sears Crossing“ a v chladné tmě vyčkával na blížící se vlak. Gang na semaforu překryl zelený signál a pomocí šesti voltové baterie na něm rozsvítil červené světlo. Vlak zastavil. Mladší ze dvou šoférů se vydal použít telefon zavedený na straně trati, tam ho ale zloději přepadli. Další 2 lupiči se vydali do kabiny zneškodnit druhého šoféra, kde se strhl boj a hlavní šofér, Jack Mills, byl udeřen do hlavy železnou trubkou. Omráčený Jack Mills padl k zemi a gang měl svůj lup na dosah ruky.

 

Vlak bylo ale nutné nejprve přemístit k mostu Bridego Bridge, který se nacházel asi o 800 metrů dál, než kde zastavil. Tam na gang čekalo nákladní auto, na jehož korbu měly být nakradené peníze naskladněny. Když se podařilo vlak převézt, gang zaútočil na HVP vagony, ve kterých se nacházeli také vyděšení zaměstnanci pošty. 2 z nich se snažili zlodějům zabránit ve vstupu dovnitř, ale ti se s nimi vypořádali podobný jako se šoférem Jackem Millsem. Zbytek zaměstnanců byl přinucen lehnout si tváří k zemi a nehýbat se. Gang vytvořil lidský řetěz a během zhruba 15 minut tak zločinci na náklaďák naložili 120 pytlů s kořistí v přepočtu 3 a půl milionu euro (počet pytlů se občas různí, obecně je ale udáváno číslo 120). Nasedli do přichystaných vozů a z místa odjeli směrem k nedalekému úkrytu, který si gang vyhlédl asi 2 měsíce před samotnou akcí.

 

"Sears Crossing" - místo, kde byl vlak Royal Mail zastaven  

Velká vlaková loupež aneb jak si neozbrojený gang odnesl přes 100 pytlů peněz 

Most, u kterého byl přichystaný nákladní vůz čekající na vyložení pytlů peněz 

Velká vlaková loupež aneb jak si neozbrojený gang odnesl přes 100 pytlů peněz

 

 Plán byl pro gang nejlepší zbraní

Velká vlaková loupež aneb jak si neozbrojený gang odnesl přes 100 pytlů peněz

  

Jejich skrýší byla farma Leatherslade, od místa činu byla vzdálená 43 km a zloději k ní dorazili po necelé hodinové jízdě. Museli se vyhýbat hlavním ulicím a jezdit méně frekventovanými cestami, přičemž po cestě v rádiu poslouchali policejní hlášení. Při příjezdu na farmu byly vysílány první zmínky o přepadení vlaku. Mezi gangem a jeho společníky byl lup spravedlivě rozdělen a každý člen dostal podíl kolem 200 000 euro (dnešních 3,5 milionu euro). Menší částky byly rozdány také komplicům gangu. Gang sestával z 15 zlodějů, kteří vlak přepadli, 2 informátorů a dalších kompliců.

 

Jména zlodějů jsou Gordon Goody, Charlie Wilson, Buster Edwards, Bruce Reynolds, Roy James, John Daly, Roger Cordrey, Jimmy White, Bob Welch, Tommy Wisbey, Jim Hussey, Ronnie Biggs, Harry Smith a Danny Pembroke. Poslední člen gangu je znám pouze pod svojí přezdívkou „Pop“.

 

Z rádiového vysílání gang zjistil, že policie se domnívá, že zloději se skrývají v okruhu 50 km od místa přepadení. Jeden z lupičů totiž udělal chybu, když před odjezdem řekl ležícím zaměstnancům pošty, aby 30 minut zůstali na zemi. Jeden ze svědků toto sdělil policii a ti z této informace vydedukovali, že se gang skrývá někde v 30minutové vzdálenosti při jízdě rychlým autem. Pro skupinu zlodějů to znamenalo, že úkryt musí opustit dříve, než měli v úmyslu. Nemohli použít vozidla, kterými na farmu přijeli, protože svědkové by je mohli lehce identifikovat. Zakoupili tedy nová auta a začali se zbavovat důkazů.

 

Společník gangu, Brian Field, byl se svým společníkem „Markem“ zaplacen, aby po odjezdu zbytku zlodějů celou farmu ještě jednou přezkoumali, smazali otisky prstů a následně farmu zapálili. Po pár dnech se na farmě mělo sejít několik členů gangu, aby se ujistili, že byl úkol splněn dle očekávání. Když byl na tuto schůzku povolán i sám Brian Field, přiznal se, že se jim farmu podpálit nepodařilo.

 

Úkryt gangu Leatherslade Farm 

Velká vlaková loupež aneb jak si neozbrojený gang odnesl přes 100 pytlů peněz 

Mapa znázorňující místo přepadení vlaku (Sears Crossing), místo vyložení peněz (Bridego Bridge) a skrýš gangu (Leatherslade Farm)

Velká vlaková loupež aneb jak si neozbrojený gang odnesl přes 100 pytlů peněz 

Pátrání a dopadení

 

Krátce po nahlášení vlakové loupeže se do vyšetřování zapojilo hned několik vyšetřovacích orgánů a začalo tak prohledávání okolí. 5 dní po loupeži se policii podařilo nalézt farmu Leatherslade, na jejímž pozemku nalezli nákladní auto, kterým gang převážel pytle peněz. Na farmě bylo nalezeno také velké množství jídla, spacáky, doporučené dopisy, poštovní pytle, bankovní výpisy a desková hra Monopoly, kterou si zloději krátili čas. Při hraní ovšem používali skutečné peníze. Zlodějům se nepodařilo zlikvidovat veškeré otisky prstů a policie později nějaké našla na láhvi od kečupu a hře Monopoly.

 

Prvním z dopadených byl Roger Cordey, který pobýval ve společném bytě s jedním ze svých přátel, Williamem Boalem. William Boal do loupeže nebyl nijak zapojen, byl ale odsouzen k 24 letem ve vězení, ve kterém i umřel. Policie později uznala, že byl odsouzen neprávem. Osm zlodějů bylo dopadeno krátce po Cordeyho zatčení společně s několika pomocníky a další zatčení následovaly.

 

Po vyčerpávajících procesech v soudní síni byl 15. dubna 1964 vynesen rozsudek celkem proti 11 mužům, z nichž samotných zlodějů bylo tehdy 7. Některé z rozsudků dosahovaly délky až 30 let, přitom ozbrojení lupiči a vrazi v té době od soudu odcházeli s tresty nižšími. Soudní řízení trvalo 51 dní, zahrnovalo 613 předmětů doličných a bylo předvoláno 420 svědků. Zloději, kteří byli dopadeni a souzeni později, dostali mírnější tresty.

 

Většinu zlodějů policie pochytala 

Velká vlaková loupež aneb jak si neozbrojený gang odnesl přes 100 pytlů peněz 

Útěky z vězení a život poté

 

Charles Wilson byl prvním z lupičů, kterému se podařilo z vězení utéct. Stalo se tak 12. srpna (august) 1964 ve Winson Green Prison v Birminghamu. K útěku mu napomohla trojice mužů, která nebyla nikdy dopadena, a celý proces trval obdivuhodné 3 minuty. Dva týdny nato Charles Wilson v Paříži podstoupil plastickou operaci. Usídlil se se svou rodinou v Montrealu, ale Scotland Yard jej byl schopen dopadnout poté, co jeho manželka telefonovala do Spojeného království svým rodičům. Wilson bylo opět v poutech 25 ledna (január) 1968 a propuštěn byl roku 1978. 24 dubna (apríl) 1990 byl nalezen se střelnou ránou hlavy ve své vile ve Španělsku.

 

V ulicích byly k vidění policejní plakáty s Wilsonovou fotografií Velká vlaková loupež aneb jak si neozbrojený gang odnesl přes 100 pytlů peněz

 

V červenci (júl) 1965 po 15 měsících za mřížemi z vězení utekl Ronald Biggs. Během odpolední doby na protáhnutí byl přes 10metrový plot přehozen žebřík, díky kterému Biggs a několik dalších vězňů přelezlo na druhou stranu. Tam už na něj čekala přichystaná dodávka a Biggs byl opět na útěku. Biggs následně v Paříži podstoupil plastickou operaci také a pořídil si dokumenty s novou identitou. Usadil se v Austrálii v Melbournu, a když Interpol odhalil jeho úkryt, přesídlil se do Rio de Janeira v Brazílii. Zde ho nemohla britská policie dál pronásledovat a imunitu si zde navíc zajistil početím brazilského syna. V květnu (máj) 2001 Biggs prodělal 3 mrtvice a rozhodl se navzdory možnému zatčení vrátit do Anglie. Byl zatčen ihned po přistání letadla a vzhledem k jeho zhoršujícímu se zdravotnímu stavu, se na svobodu dostal v roce 2009. Zemřel 18. prosince (december) 2013 v Londýně. Ronald Biggs byl nejznámějším členem gangu, i když v něm zastupoval jen menší roli. 

 

Ronald Riggs s plakátem, na kterém stojí „HLEDANÝ“

Velká vlaková loupež aneb jak si neozbrojený gang odnesl přes 100 pytlů peněz

 

Bruce Raynolds, považovaný za mozek celé operace, po loupeži uprchl se svojí ženou a synem Nickem do Mexika, kde žil ze svého podílu ukradených peněz. S rodinou cestoval po Kanadě a Francii a nakonec se vrátili do Velké Británie. Tam byl uvězněn jako poslední ze zlodějů. Zatčen byl 9. listopadu (november) 1968 a propuštění se dočkal v roce 1978, přestože si odpykával 25 letý trest. Za pomoci člena někdejšího gangu, Gordona Goodyho, emigroval do Španělska. V roce 1983 byl opět zatčen, tentokrát kvůli obchodu s drogami, na jehož podílení Bruce Raynolds odmítal jakoukoliv účast. V roce 2001 se svým synem Nicholasem cestoval do Brazílie, aby pomohl Ronaldu Biggsovi vrátit se do rodné Anglie. 28. února (február) ve věku 81 let zemřel ve spánku.

 Bruce Reynolds loupež naplánovalVelká vlaková loupež aneb jak si neozbrojený gang odnesl přes 100 pytlů peněz

 

Z celkového počtu 15 zlodějů jich bylo uvězněno 13. Zbývající muži zůstali na svobodě a naprostá většina ukradeného lupu peněz nebyla policií nikdy vypátrána.

Velká vlaková loupež aneb jak si neozbrojený gang odnesl přes 100 pytlů peněz

Velká vlaková loupež aneb jak si neozbrojený gang odnesl přes 100 pytlů peněz

Velká vlaková loupež aneb jak si neozbrojený gang odnesl přes 100 pytlů peněz

Velká vlaková loupež aneb jak si neozbrojený gang odnesl přes 100 pytlů peněz

 

 Vysmátí zloději po letech

Velká vlaková loupež aneb jak si neozbrojený gang odnesl přes 100 pytlů peněz

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
28
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.