Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. října 2015 11:26
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Hororová hra Soma od tvůrců Amnesie a Penumbry dokazuje, že autoři jsou stále mistry svého oboru

TECH
Uložit Uložené

Povedený sci-fi survival hororový titul Soma pochází z dílny studia Frictional Games, které stojí za klasikami Amnesia a Penumbra. Přinesli tvůrci do nové hry i nové prvky?

Tvůrci populárních hororovek Amnesia a Penumbra z nezávislého studia Frictional Games nedávno naservírovali hráčům novou výživnou porci mrazivého strachu a několikahodinové zábavy, na kterou jsme sice čekali dlouhých pět let, ale čekání podle všeho stálo za to. Titul nese název Soma, a ačkoliv se charakteristický rukopis švédských autorů nevytratil, na pár změn a nových prvků zde přeci jen narazíte, samozřejmě ale zůstává podobně tísnivá atmosféra a téměř všudypřítomný pocit nebezpečný jako u jeho předchůdců. Tajemné koutky chladného Grónska a prostory chátrajícího hradu Brennenburg zde vyměnilo futuristické prostředí podmořské stanice Pathos II, ve které Simon, hlavní hrdina hry, přichází po úvodní tutoriálové sekvenci k vědomí, aniž by stejně jako vy věděl, jak se na toto nevlídné místo daleko od domova vlastně dostal.


Hororová hra Soma od tvůrců Amnesie a Penumbry dokazuje, že autoři jsou stále mistry svého oboru

Hratelnost ve svém jádru opět tvoří známá volná interakce s okolním prostředím a objekty v něm, řešení jednoduchých logických hádanek rozmanitého druhu a pak zejména kompletní bezbrannost, respektive absence soubojového systému, kdy jedinými zbraněmi vašeho pomyslného arsenálu proti místním nestvůrám jsou tiché plížení, skrývání a nabroušený důvtip. K překonání krvelačných nepřátel je navíc klíčové objevit a následně využít jejich slabiny.

Napovrch se může zdát, že hra víceméně poslušně kráčí ve šlépějích předchozích titulů studia, ovšem na rozdíl od nich se Somě daří docílit i určitého intelektuálnějšího přesahu a lidštějšího dojmu. Protagonista snažící se přežít v komplexu na dně oceánu se v průběhu hry postupně vydává i na dno svého vlastního bytí a potácí se v existenciálních úvahách. Hra se tedy nebojí pracovat se sofistikovanějším vývojem myšlenkových procesů, což bude vyhovovat spíše náročnějším typům hráčů, ovšem na druhou stranu může představovat nežádoucí okolnost pro línější jedince, kteří nad prožívaným příběhem neradi hlouběji dumají.

Za vyzdvižení stojí také audiovizuální zpracování. Grafika sama o sobě rozhodně není žádným technologickým zázrakem, ale tvůrcům se podařilo dosáhnout líbivého prostředí díky potemnělé a sešlé stylizaci, zvukové efekty pak velmi zdařile podtrhují celkové napětí a nervy drásající atmosféru.

Kvality se Somě upřít ani v nejmenším nedají a hra jen potvrzuje, že autoři jsou zárukou výjimečného hororového zážitku, ovšem jak již bylo naznačeno o kousek výše, bez ochoty investice určité mozkové kapacity si ji hráč nejspíš plně nevychutná. Hra se na pulty obchodů se dostala 22. září (september) a zahrajete si ji na PC a PS4. Ve spojitosti s nejnovějším počinem studia se dá mluvit o úspěchu, protože v celosvětových recenzích hra sklidila samá poměrně vysoká hodnocení a již během prvních deseti dnů se jí prodalo přes slušných 90 000 kusů. Od té doby toto číslo samozřejmě ještě narostlo. Co na Somu říkáte vy?

Domů
Sdílet
Diskuse