Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
23. listopadu 2016 v 15:03
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Český horolezec zdolal v rekordním čase nejtěžší stěnu na světě. Na vrchol se dostal jen vlastní silou

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Adam Ondra se zapsal do historie poté, co dokončil volný přelez nejtěžší velké stěny světa Dawn Wall v rekordním čase.

Český horolezec Adam Ondra pokořil téměř kilometr vysokou kolmou stěnu Dawn Wall v americkém Yosemitském národním parku, která je považovaná za vůbec nejtěžší velkou stěnu na světě. Jedná se o teprve druhé zdolání pověstné stěny volným způsobem v historii, přičemž výkon první úspěšné dvojice horolezců z loňského roku překonal Ondra se svým jističem Pavlem Blažkem o 11 dní„Je to jak na Vánoce. Dolezli jsme nahoře k prvnímu stromu, začalo sněžit a teprve tehdy bylo jasné, že se mi splnil sen. Perfektní načasování,“ popsal teprve 23letý Ondra své silné pocity po dosažení vrcholu zrádné stěny.

Cesta českého lezce k vrcholu stěny Dawn Wall započala v pondělí 14. listopadu ráno v 2:46 tamního času a svého cíle dosáhl po osmi dnech, konkrétně v pondělí 21. listopadu v 15:30 tamního času. Podle Ondry bylo zdolání stěny daleko náročnější, než sám původně předpokládal a zejména v některých jejích částech další postup nejenže vyžadoval pořádnou porci fyzické síly, ale zároveň taky představoval nesmírnou dávku psychického vypětí

Výstup na stěnu byl proveden jako takzvaný „single-push“, což je termín označující přelez na jeden zátah, který jinými slovy probíhá zcela bez přerušení jen s určitým časem vymezeným pro spánek v zavěšených stanech. Takzvané „volné lezení“ pak označuje styl, v jehož rámci fungují pomůcky jako lano, skoby nebo vklíněnce pouze jako jištění chránící před pádem, a v postupu vzhůru je tak lezec odkázaný pouze na vlastní sílu a obratnost.

Svým výkonem si Ondra po právu nepochybně vysloužil výrazné uznání jak mezi profesionálními lezci po celém světě, tak i širší veřejností a nevyvratitelným důkazem ohromných schopností mladého Čecha je konec konců například i celosvětový žebříček serveru 8a.nu. Ten zohledňuje výkony na skalách i stěnách za posledních 12 měsíců a v jeho čele není v tuto chvíli nikdo jiný než právě brněnský rodák, který má na dále kontě taktéž titul světového šampiona v boulderingu za rok 2014 a dva tituly mistra světa v lezení na obtížnost za roky 2014 a 2016. Gratulujeme!

Domů
Sdílet
Diskuse