Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
12. srpna 2017 12:04
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Zemřel nejstarší muž světa. Bylo mu 113 let a přežil i holocaust, ve kterém zahynula celá jeho rodina

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Život mu připravil nejednu nástrahu, on se s nimi však vždy dokázal vyrovnat. Nejstarší muž světa Jisrael Kristal zemřel ve 113 letech.

V severoizraelském městě Haifa během pátečního dne ve 113 letech zemřel Jisrael Kristal, nejstarší muž planety. Ten se do Guinessovy knihy rekordů zapsal v březnu minulého roku po smrti dřívějšího držitele tohoto vzácného titulu. Podle serveru Independent po sobě zanechal dvě děti, devět vnoučat a dvaatřicet pravnoučat. Příští měsíc by muž oslavil již 114. narozeniny.


Jisrael Kristal se narodil 15. září roku 1903 v malé polské vesničce Žarnów. odtud se později přemístil do Lodže, kde založil vlastní továrnu na sladkosti. Za druhé světové války byl ale vzhledem ke svým židovským kořenům a víře společně se svojí manželkou a dětmi deportován do koncentračního tábora v Osvětimi, kde podle odhadů zahynulo nejméně 1,1 milionu lidí. Mezi obětmi byla právě i jeho žena a dvě děti. Jemu samotnému se však podařilo přežít. Po osvobození Rudou armádou vážil pouhých 37 kilogramů.

V roce 1950 pak se svojí druhou ženou a synem emigroval do Izraele, kde pokračoval ve výrobě cukrovinek až do svého důchodu. „Neznám tajemství dlouhého života,“ říkal Kristal. „Věřím, že vše je řízeno odněkud ze shora, ale důvod, proč tomu tak je, se nikdy nedozvíme.“ Podle jeho dcery si Kristal navzdory hrůzám, kterými si v životě prošel, dokázal zachovat optimismus a ve všem se snažil hledat něco dobrého.

Domů
Sdílet
Diskuse