Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. června 2018 12:26
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Francie zavádí povinnou občanskou službu pro všechny 16leté. Na měsíc vstoupí do armády, charity či k hasičům

ZAJÍMAVOSTI FRANCIE
Uložit Uložené

Francouzský prezident Emmanuel Macron zavádí povinnou vojenskou/občanskou službu. Sám je prvním prezidentem, který ji neabsolvoval.

Francouzský prezident Emanuel Macron ve své předvolební kampani sliboval, že navrátí povinnou vojenskou službu, která byla v zemi ukončena v roce 1997. Mělo jít o zmírněnou podobu.

Všichni mladí mezi 18 a 21 by museli absolvovat minimálně jeden měsíc v armádních složkách. Ukázalo se však, že by to bylo příliš nákladné a znamenalo by to přílišnou zátěž pro francouzské armádní složky. 

Dnes tedy vláda Francie představila pozměněný koncept. Všichni Francouzi ve věku 16 let (dívky i chlapci) budou muset absolvovat jeden měsíc občanské či vojenské služby. 

Vyzkouší si charitativní práci, vyučování a hasičskou, policejní či vojenskou službu. Těchto 30 dní má sloužit k posílení národní jednoty a utváření občanské společnosti.

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Francie zavádí povinnou občanskou službu pro všechny 16leté. Na měsíc vstoupí do armády, charity či k hasičům
Zdroj: Пресс-служба Президента Российской Федерации

Posléze budou mít možnost na tři měsíce až rok dobrovolně nastoupit do složek spojených s obranou a bezpečností. Stále však budou moci také sloužit jako sociální pracovníci. 

Nyní začne debata o konkrétní podobě národní a vojenské služby, která by mohla být zavedena už od příštího roku. 

Francouzská společnost se k plánu staví pozitivně. Pro je přibližně 60 % populace. Když se však podíváme na názory mladých, procentuální podpora padá pod polovinu. 

Doporučeno
Uřízl si uši, nos a prsty, chystá se na amputaci zdravé nohy a rozpůlení penisu. Anthony chce vypadat jako mimozemšťan Uřízl si uši, nos a prsty, chystá se na amputaci zdravé nohy a rozpůlení penisu. Anthony chce vypadat jako mimozemšťan 7. října 2023 11:00

V Evropě povinná vojenská služba stále ještě funguje ve Švýcarsku, Rakousku, Řecku a skandinávských zemích. Nejdelší brannou povinnost mají lidé v Severní Koreji – muži zde slouží 11 let a ženy 7. 

Domů
Sdílet
Diskuse