Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
10. července 2021 8:00
Čas čtení 12:22
Tereza Šnajdrová

Ředitel Prague Pride Tom Bílý: Většina LGBT+ lidí se outuje v průběhu celého života. Není to jednorázová záležitost (Rozhovor)

Ředitel Prague Pride Tom Bílý: Většina LGBT+ lidí se outuje v průběhu celého života. Není to jednorázová záležitost (Rozhovor)
Zdroj: se souhlasem Tomáše Bílého
REFRESHER LGBTQ+ LIDÉ PRAGUE PRIDE 2021
Uložit Uložené

S ředitelem festivalu Prague Pride Tomem Bílým jsme si povídali o letošních hlavních tématech festivalu, předsudcích vůči LGBT+ lidem, ale také o tom, proč je důležité manželství pro všechny a co si myslí o výrocích některých politiků.

Tom Bílý se lidským právům věnuje již od vysoké školy a v minulém roce usedl do čela festivalu Prague Pride. Nástup v době koronaviru pro něj nebyl jednoduchý, ale pořekadlo „co tě nezabije, to tě posílí“ platí v jeho případě dvojnásob.

Zjistili jsme pro tebe, v jaké fázi příprav se letošní ročník Prague Pride nachází, na jaké akce z nadupaného programu určitě nezapomenout, co je hlavním tématem letošního ročníku a proč někteří Prague Pride označují za „sexuální akci.“ Mimo to také přišla řeč na výroky některých politiků, uzákonění manželství pro všechny nebo to, proč by se o práva LGBT+ lidí měla zajímat i heterosexuální většina.

Doporučeno
Program Prague Pride 2021: Těšit se můžeš na přednášky, pikniky, workshopy, vernisáže, ale i party nebo test na HIV zdarma Program Prague Pride 2021: Těšit se můžeš na přednášky, pikniky, workshopy, vernisáže, ale i party nebo test na HIV zdarma 28. června 2021 11:00

Co je smyslem a cílem festivalu Prague Pride?

Posláním festivalu Prague Pride je podpora LGBT+ lidí a zprostředkování jejich hlasu ve společnosti, kdy jim umožňujeme vystoupit a být vidět. V době covidu jsme sledovali, jak jsou LGBT+ lidé často přehlíženi a ve chvíli, kdy například vláda nastavuje opatření pro cestování, karantény a další, tak zohledňuje manželství a velmi často zapomíná na registrované partnery, kteří se pak například nemohli vídat a museli být rozdělení. To chceme změnit. LGBT+ by měli být vidět, chceme slyšet jejich hlas a zároveň se snažíme seznámit většinovou společnost s LGBT+ kulturou, historií a vývojem hnutí za rovnoprávnost. Našim cílem je, aby LGBT+ lidé byli společností přijímáni jako kdokoliv jiný a třeba tu za několik desítek let ani žádný festival nebude potřeba, protože nastane rovnoprávnost. 

Tomáš Bílý
Zdroj: se souhlasem Tomáše Bílého

Letošní ročník se uskuteční již první týden v srpnu. V jakém stadiu jsou přípravy?

V tento moment, tedy na začátku července, se přípravy nachází na takové špičce a začínají se překlápět. Programové věci máme kompletně dokončené a začíná především produkční práce, reálné přípravy, aby vše proběhlo, fungovalo atd. Stále se nám ozývají další lidé, kteří by do programu chtěli zapojit i nějakou svojí akci, ale v tuto chvíli je již bohužel musíme odmítat, protože program je kompletně uzavřený, vyvěšený na webu a teď už desítky lidí pracují na tom, aby se mohl uskutečnit, což je obrovská nálož práce. Jsme tedy na takovém vrcholu příprav.

Připravujete festival celý rok nebo se věnujete i jiným aktivitám?

Ano, já osobně na festivalu pracuji celoročně a už nyní přemýšlím o dalším ročníku. Pár lidí z nejužšího týmu je okolo festivalu celý rok a na jaře či těsně před festivalem pak přibíráme desítky dalších lidí, z největší části dobrovolníků, kteří se podílejí na tom, aby festival proběhl tak, jak má. 

Spolek Prague Pride jako organizace není jenom o samotném festivalu. Máme i další programy jako jsou poradna Sbarvouven.cz, Pride Business Forum, máme vzdělávací sekci...

Kolik máte stálých členů týmu?

To je trochu složité, protože Spolek Prague Pride jako organizace není jenom o samotném festivalu. Máme i další programy jako jsou poradna Sbarvouven.cz, Pride Business Forum, máme vzdělávací sekci... Ale náš core tým se skládá ze zhruba šesti lidí, kteří zajišťují program, produkci, PR, fundraising a další. 

Máte jakožto ředitel festivalu vůbec čas si Prague Pride užít?

To je bohužel otázka na celý tým (smích). Nedávno jsme se bavili o tom, že ve chvíli, kdy se někdo do příprav festivalu zapojí, tak se na nějakou dobu musí rozloučit s tím, že by si Prague Pride užil, protože jedeme na plné obrátky. Ale částečně si ho užít můžeme, minimálně já to tak vnímám, účastním se například všech oficiálních akcí, mám různé promluvy atd. Nejobtížnější to má náš produkční tým, který od rána do večera dře a já je za to neuvěřitelně obdivuji.

Doporučeno
Vám to neublíží, nám to pomůže. Prahou prošel duhový pochod Prague Pride (Fotoreportáž) Vám to neublíží, nám to pomůže. Prahou prošel duhový pochod Prague Pride (Fotoreportáž) 10. srpna 2019 16:44

I letošní ročník bude poznamenán koronavirem. Na jaká opatření se musí návštěvníci připravit?

Bezpečnost festivalu je pro nás číslo jedna a je to také důvod, proč jsme se rozhodli nerealizovat průvod, ale bezpečnost opravdu musí být na prvním místě. Nebylo by v našich silách striktně po každém z účastníků vyžadovat rozestupy a nošení respirátorů.  


V loňském roce se nám povedlo připravit festival tak, aby nevzniklo velké ohnisko nákazy, což nám potvrdila i hygienická stanice. Letos pořádáme celkem na 135 akcí, většina z nich se však odehraje venku na čerstvém vzduchu, nebo v prostorech pro menší počet lidí.

Někteří si myslí, že coming out zažijeme jednou za život a je to vyřešené, ale ono to tak ve skutečnosti není. Většina LGBT+ lidí se outuje takřka neustále, v průběhu celého života

Hlavním tématem letošního ročníku je coming out. Proč právě coming out?

Coming out se na festivalu objevil už v roce 2013, nicméně se jedná o velmi silné téma, které provází v podstatě každého LGBT+ člověka celý život. Někteří si myslí, že coming out zažijeme jednou za život a je to vyřešené, ale ono to tak ve skutečnosti není. Většina LGBT+ lidí se outuje takřka neustále, v průběhu celého života, což může být pro většinovou společnost špatně pochopitelné, protože neví, jaké to je žít s obavami z diskriminace. Coming out se proto snažíme probírat ze všech možných úhlů pohledu, a i když se někteří rozhodnou, že si jím nechtějí projít, je důležité o tom mluvit a upozorňovat na tzv. menšinový stres, který vzniká právě z života pod psychickým tlakem z diskriminace.


Například minulý rok jsem během festivalu přejížděl taxíkem z místa A na místo B a potřeboval jsem si zavolat s Českou televizí, která mi nabízela interview. Chtěl jsem jim sdělit, že rozhovor proběhne i s mým manželem a najednou mi hlavou proběhlo, že to říkám před taxikářem a co by tomu asi řekl? To je věc, s níž LGBT+ lidé musí bojovat každý den a hetero člověk se nikdy nepozastaví nad tím, zda může v taxíku říct, že někam půjde se svojí ženou a nebude za to odsuzován.

Doporučeno
Policisté chodí hlídat Prague Pride rádi, ve vzduchu se vznáší láska, říká mluvčí festivalu Policisté chodí hlídat Prague Pride rádi, ve vzduchu se vznáší láska, říká mluvčí festivalu 9. srpna 2019 21:00
Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 100527 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Co si Tomáš Bílý myslí o lidech, kteří Pride označují za sexuální či nevkusnou akci
  • Proč podle něj registrované partnerství stejnopohlavních párů nestačí
  • Proč by se podle něj o práva gayů, leseb a jiných genderových identit měla zajímat i heterosexuální většina
  • Jak se podle něj za posledních 10 let přístup české společnosti k LGBT+ komunitě
Domů
Sdílet
Diskuse