Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
9. listopadu 2021 16:54
Čas čtení 2:41
Vojtěch Vanda

Marek Eben pobuřuje veřejnost svými „vtipy” ve StarDance. Jeho záměrem není diváky jakkoli urazit, tvrdí ČT

Marek Eben pobuřuje veřejnost svými „vtipy” ve StarDance. Jeho záměrem není diváky jakkoli urazit, tvrdí ČT
Zdroj: ČTK/Kubeš Slavomír
NEWS MAREK EBEN
Uložit Uložené

Moderátor pořadu StarDance Marek Eben si se svými „vtípky“ nebere servítky. V posledním díle ale zašel za únosnou mez.

Moderátor Marek Eben, o kterém je v poslední době slyšet hlavně jako o jednom z dvojice uvaděčů soutěže StarDance ...když hvězdy tančí, čelí kritice veřejnosti kvůli svým narážkám během vysílání.

Na sociálních sítích se vzedmula vlna nevole vůči jeho „vtipům“, jež se některým zdají nejen nevhodné, ale i sexistické nebo rasistické. V sále, kde oblíbené celebrity a tanečníci soutěží, se však jeho komentování všichni smějí a společně mu tleskají.

Doporučeno
Kdo bude příští prezident Česka? Lidé by na Hradě chtěli Andreje Babiše, ale také Marka Ebena Kdo bude příští prezident Česka? Lidé by na Hradě chtěli Andreje Babiše, ale také Marka Ebena 4. listopadu 2021 12:41

„Musím říct, že Tereza Černochová je nepoučitelná. Účinkovala v dívčí kapele Black Milk, což by dneska bylo něco naprosto nepřípustného. Skupina Černé mléko se zpěvačkou Černochovou, absolutně nekorektní název,“ uvedl Eben v posledním díle StarDance na adresu zpěvačky Terezy Černochové, jež tvoří taneční pár s Dominikem Vodičkou.

„Ovšem jestli si Tereza myslí, že skupina Monkey Business nebo Opičí byznys se zpěvačkou Černochovou je korektnější, tak není,“ zmínil moderátor po tangu tanečního páru. Černochová, která je frontmankou skupiny Monkey Business, navíc vystřídala na místě zpěvačky Tonyu Graves, zpěvačku tmavé pleti, jež taktéž dříve účinkovala v soutěži.

Tento kontroverzní výrok začal po skončení pořadu rezonovat médii, z nichž některá jej označila za nekorektní. Na sociálních sítích se ale spustila mnohem větší debata, v níž se hlasitě uvažovalo nad tím, jak je možné, že narážky Ebenovi stále prochází.

„Pustila jsem si na pět minut StarDance, abych se zasmála Marku Ebenovi. Na první dobrou zahlásil vtip na Terezu Černochovou, Black Milk, natož Monkey Business hahah, a to, jak je to v dnešní nekorektní době nemyslitelný. Jsem spokojená. Vypínám. Díky, čau,“ napsala na Ebenovu adresu novinářka Eva Soukeníková.

Noblesní humor

Marek Eben je moderátorem pořadu od roku 2006, a již v minulosti se několikrát vyjádřil způsobem, který se dá minimálně označit za nekorektní. Kritik Kamil Fila označil v roce 2019 na svém blogu jeho výroky za sexistické. O Ebenovi uvedl, že začíná pomalu patřit do „starého železa“ .

„Marka Ebena široké publikum pokládá za vzor kultivovanosti a noblesy, neboť jeho vtipy nikdy nejsou úplně prvoplánové, podpásové či vulgární. To ale bohužel neznamená, že jsou nápadité, objevné, trefné, či dokonce – lze-li to o vtipech říct – ‚správné',“ napsal Fila. 

„Existuje bezpočet případů, kdy za laskavě znějícím tónem jeho otázek a komentářů probleskuje hloupý sexismus, projevující se třeba v okázalém hodnocení vzhledu žen. Když tanečnici Natálii Otáhalové řekl, že její jméno plné dlouhých samohlásek přesně vystihuje, jak vypadá, tedy že má dlouhé nohy, na rozdíl třeba od nějaké ‚Boženy Buchtové', která určitě bude krátká a nakynutá, podívala se na něj dotyčná nevěřícně s dotazem: ‚A to měl být kompliment?' pokračoval kritik.

Eben prezidentem

Přestože existují hmatatelné důkazy o častých Ebenových přešlapech, nekorektním „humoru“ a narážkách, sledující soutěže si jeho přítomnost v pořadu, soudě podle nadšeného smíchu a tleskání, stále užívají. Ve výzkumu agentury STEM/MARK, jenž analyzoval přání občanů, kdo by měl být příštím prezidentem, se Eben dokonce objevil na druhém místě vedle premiéra Andreje Babiše (ANO).

„V předchozích etapách vzbudilo ohlas například nečekané jméno Marka Ebena, který se nyní pohybuje na dělené první příčce. Může to být částečně důsledkem naštvanosti z politiky. Sám pan Eben kandidaturu dle jeho vyjádření vylučuje, ale jak vidíme, byl by z hlediska možného volebního výsledku velmi relevantním kandidátem,“ komentoval za STEM/MARK výsledek analýzy Jan Burianec.

REFRESHER požádal o vyjádření k moderování Marka Ebena Českou televizi. „StarDance je zábavní pořad a jako takový pracuje s humorem a nadsázkou,“ uvedla tisková mluvčí Karolína Blinková. „Trefit se do vkusu každého z diváků není snadné, záměrem StarDance ani Marka Ebena však rozhodně není diváky jakkoli urazit,“ dodala.

Domů
Sdílet
Diskuse