Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
9. května 2022 12:57
Čas čtení 1:10
Tereza Šnajdrová

Kanada a Mexiko přijmou americké ženy žádající o interrupci. Země pracují na plánu pomoci

Kanada a Mexiko přijmou americké ženy žádající o interrupci. Země pracují na plánu pomoci
Zdroj: Unsplash/Gayatri Malhotra/volně k použití
NEWS KANADA MEXIKO SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ (USA) ŽENSKÉ ZDRAVÍ ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Pokud Nejvyšší soud USA zruší verdikt Roe v. Wade, a americkým ženám tak znemožní legálně podstupovat interrupci, zájemkyním bude tento zákrok vykonán v Kanadě nebo Mexiku, zní ze sousedních zemí.

Minulý týden jsme tě na základě zjištění serveru Politico informovali o tom, že Nejvyšší soud ve Spojených státech plánuje zrušit verdikt Roe v. Wade, který americkým ženám umožňuje legálně podstoupit interrupci. Rozhodnutí soudu sice ještě není konečné, ale Kanada a Mexiko se již nyní připravují na pomoc americkým ženám žádajícím o interrupci, informuje The Guardian.

Doporučeno
Návrh na zrušení práva žen na interrupci je pravý, potvrdil Nejvyšší soud USA. Prezident Biden slíbil, že se žen zastane Návrh na zrušení práva žen na interrupci je pravý, potvrdil Nejvyšší soud USA. Prezident Biden slíbil, že se žen zastane 4. května 2022 8:31

Pokud Nejvyšší soud USA opravdu zruší verdikt Roe v. Wade, a interrupce se tak stane nelegální, očekává se, že americké ženy budou za zákrokem cestovat do Kanady či Mexika. Až do roku 1988 byly potraty v Kanadě nelegální, a tamní ženy tak cestovaly do Spojených států, kde jim s interrupcí pomáhala organizace Abortion Rights Coalition of Canada. Nyní by se však situace mohla obrátit.

„Měli jsme síť lidí, kterým jsme pomáhali dostat se do USA. Pokud to bude nutné, vytvoříme tuto síť znovu, ale jinak,“ řekla mluvčí organizace Carolyn Egan.

Američanky mají podporu i v kanadské ministryni pro rodinu. „Pokud k nám ženy přijdou, tuto službu jim poskytneme,“ uvedla Karina Gould. 

potrat
Zdroj: Unsplash/Gayatri Malhotra/volně k užití

Americké ženy však musí počítat s tím, že interrupce v sousedních zemích nebude zdarma. Chirurgický zákrok je vyjde na 388 dolarů (tedy 9,2 tisíce korun), a když si k tomu připočteme výdaje za cestu, ne všechny ženy si jej budou moci dovolit. Interrupce by tak mohla být znepřístupněna především ženám ze sociálně slabších skupin, včetně Afroameričanek, Latinoameričanek a domorodých žen. Situace by se navíc mohla zkomplikovat také pro transgender osoby. 

„Abyste mohli cestovat mezi státy, musíte mít finanční zdroje,“ řekla Meghan Doherty z instituce Action Canada for Sexual Health and Rights. Ta více než 10 let pracovala v Irsku, kde byly potraty také nelegální. „Více než 5 000 žen ročně odcestovalo do Velké Británie, takže víme, že omezení potratů ženám nebrání v tom, aby jej podstoupily jinde,“ dodala. 

Domů
Sdílet
Diskuse