Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
26. září 2022 6:00
Čas čtení 5:33
Ilona Hobzová

10 filmů, které svými triky a efekty změnily kinematografii

10 filmů, které svými triky a efekty změnily kinematografii
Zdroj: Star-Film
FILMY A SERIÁLY FILM
Uložit Uložené

Hlasuj na konci článku, který ze snímků tě zaujal nejvíce.

Do kin se vrátil Avatar, kasovní trhák a jeden z nejúspěšnějších snímků všech dob. Digitálně remasterovaná verze má divákům připomenout známý příběh ještě předtím, než se na plátnech objeví další díl. Film Jamese Camerona je mimo jiné ceněn pro své speciální vizuální efekty a stal se synonymem pro kinematografickou revoluci.

Víš ale, že filmovou historii přepsalo ještě před Avatarem několik dalších snímků, a to už před více než 100 lety? Děl, která se svým zpracováním ve své době vymykala, je mnoho. Refresher vybral ta nejzásadnější z nich. Nezapomněli jsme přitom ani na českou tvorbu.

Cesta na Měsíc (rok 1902)

Náš seznam začínáme opravdu starým, ale také opravdu revolučním filmem Cesta na Měsíc (Le Voyage dans la lune) z roku 1902, za kterým stojí francouzský průkopník kinematografie Georges Méliès. Jeho film Cesta na Měsíc vznikl jen sedm let poté, co si bratři Auguste a Louis Lumiérové nechali patentovat kinematograf. 

Jen několikaminutové dílo mnozí označují za vůbec první film se speciálními vizuálními efekty. Zatímco veřejnost fascinoval film jako takový, Méliès dokázal tuto fascinaci převést do další úrovně. Publikum oslnil použitím časosběrné fotografie, vícenásobné expozice nebo pyrotechniky. Pomohlo mu zřejmě také to, že se kromě práce filmového režiséra věnoval i iluzionismu a kouzelnickým trikům. 

Doporučeno
PŘEHLED: Western, jedna instantní klasika i nostalgie po Hře o trůny. Červen v kinech bude ale hlavně hororový PŘEHLED: Western, jedna instantní klasika i nostalgie po Hře o trůny. Červen v kinech bude ale hlavně hororový 5. června 2024 19:30

Snímek o skupině vědců, která se vydá na expedici na Měsíc, byl natočen na 35mm celuloidový film, první verze byla černobílá. Na úspěchu se snažilo přiživit mnoho plagiátorů, Méliès se tak rozhodl své negativy spálit. Jedna černobílá kopie se ale zachovala, navíc se o několik let později objevila také barevná verze. 

King Kong (rok 1933)

Určitě znáš film King Kong z roku 2005 z režie Petera Jacksona. Vůbec první King Kong ale vznikl už v roce 1933. I když dnes tento snímek působí ve srovnání s pozdějšími verzemi (co se vizuálních efektů týče) pro někoho možná úsměvně, v době svého vzniku šlo o revoluční počin. 

Willis O'Brien, který za triky ve filmu King Kong stojí, je považován za jednoho ze zakladatelů stop motion animace. Využil ji právě ve snímku o obřím gorilím samci. Spolu se svým týmem také vytvořil několik polohovatelných modelů, které vyrobil z hliníku, latexu gumy a králičí srsti. Pro detailní záběry ruky zvířete pak použil obří model hlavy a ramen, pokrytý medvědí srstí. Do vzduchu tento model zvedal jeřáb.

King Kong je také považován za jeden z prvních snímků, ve kterém se používá zadní projekce, využily se také miniatury a optické efekty. Film vydělal za první týden více než 100 tisíc dolarů a Oscara za vizuální efekty si neodnesl jen proto, že v té době tato kategorie ještě neexistovala.

2001: Vesmírná odysea (rok 1968)

Když v roce 1968 Stanley Kubrick natočil snímek 2001: Vesmírná odysea, nebylo sci-fi bráno coby žánr příliš vážně. Panoval názor, že banální efekty jsou součástí každého příběhu o vesmíru. Triky ve sci-fi filmech se braly jako kulisa, ve kterých se pouze odehrává hlavní linie.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 121816 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Domů
  Sdílet
  Diskuse