Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
15. prosince 2022 6:00
Čas čtení 2:34
Adriana Královičová

Z dvoupokojového bytu v Bratislavě je prostorný loft. Podívej se, jak chytře jej architekti změnili k nepoznání

Z dvoupokojového bytu v Bratislavě je prostorný loft. Podívej se, jak chytře jej architekti změnili k nepoznání
Zdroj: Matej Hakár: archív ateliéru Kilo/Honč
KULTURA ARCHITEKTURA DESIGN INTERIÉRU
Uložit Uložené

Na projektu pracovali architekti z ateliéru Kilo/Honč. Cílem rekonstrukce původně dvoupokojového bytu byla jeho přeměna na moderní loft. Výsledkem je prostor, jehož hlavní myšlenkou je přirozenost.

Loftový byt v Bratislavě tě hned zaujme otevřeným prostorem a přirozenou atmosférou. S rozlohou 52,1 čtverečního metru se jedná o klasický dvoupokojový byt. Základní změnou bylo upravení původně nízkého stropu a odstranění přesné struktury. Díky tomu vznikl otevřený prostor.

Nejvýraznějšími prvky bytu jsou vysoké stropy a opracované šedé stěny, které jsou oblíbeným prvkem loftů. Ateliér Kilo/Honč pracoval s industriálními materiály a naturálními barvami. Nechtěl však definovat finální charakter interiéru. Zkoumal, co může prostor sám o sobě nabídnout. 

Majitelkou bytu je mladá lékařka, která bydlí sama. Důležitou součástí její domácnosti je její domácí zvířátko – králíček. Při návrhu interiéru architekti nezapomínali transformovat tento vztah přes různé doplňky. Šlo o židle či kachličky v koupelně s motivem zajíce. Ve výsledku vznikl prostor se zajímavým uměleckým nádechem.

„Při projektování bytu jsme se zaměřili na to, aby neměl těžké řešení. Pokud si klientka v budoucnu bude chtít prostor proměnit, může. Nemusí přemýšlet, jak se v něm má hýbat, co kam umisťovat a jak jej používat. Nic nemá fixní místo. Pokud něco bude chtít přesunout, jednoduše to přesune. Všechno však bude stále fungovat kvalitně a dobře,“ tvrdí architekt Richard Kilo. 

interiérový dizajn architektúra dizajn umenie
Zdroj: Matej Hakár: archív ateliéru Kilo/Honč

Prostor vnímali jako experiment

Největší výzvou pro architekty byla hra s prostorem. Na tomto projektu je vidět, co všechno lze vytvořit, změní-li se dispozice bytu. Otevřený prostor zahrnuje všechny funkce od vaření po funkci jídelny, obývacího pokoje, šatníku či koupelny.

Doporučeno
Povyš styl své kuchyně na nový level. Známe nejvíc insta friendly doplňky, které teď vládnou interiérům Povyš styl své kuchyně na nový level. Známe nejvíc insta friendly doplňky, které teď vládnou interiérům 6. února 2024 8:00

Architekti dokázali, že ze standardního bytu lze vytvořit moderní loftový prostor. Představuje vzdušné neutrální místo, ve kterém se bude klientce žít svobodně a jednoduše. 

Byt měl původně nízký strop. S tím si architekti pohráli a přetransformovali ho na vysoký. Prostor tak otevřeli nejvíc, jak se dalo. Po rekonstrukci stropu vznikla z bytu malá hala, která zůstala bez struktury. Byt není specificky dělený, což je velký rozdíl oproti jiným bytům. Klientka s ním může pracovat podle toho, jak to bude cítit v budoucnosti. 

„Člověk se cítí v rozsáhlém prostoru velkoryse. Když vyjdeme ven na ulici, cítíme svobodu a volnost. Malý prostor může pro někoho být až klaustrofobický. Při klasické struktuře bytu máte dělené pokoje, což je samozřejmě také fajn, ale v tomto případě se byt zdá pocitově mnohem větší, než skutečně je. Osobně si myslíme, že v tak velkém prostoru se můžete doma nadechnout,“ konstatuje Richard Kilo. 

Archív: ateliér Kilo/Honč
Zdroj: Matej Hakár: archív ateliéru Kilo/Honč

Autentické předměty představují teplo domova

Lidé mají tendenci schovávat všechny věci, aby nebyly zbytečně vystaveny na očích. „Jsou to vaše věci. Myslíme si, že z nějakého důvodu je proto ukrývat nemusíte. Máte je stále po ruce. Každý předmět, který v bytě máte, má svoji vlastní formu, barvu a charakter. Vytváří v domově teplo. Jste to vy a to vás definuje,“ říká Richard. 

Doporučeno
FOTO: Filip s bratrem vytvořili atypickou stavbu. Rozpočet 750 tisíc korun jsme si stanovili s růžovými brýlemi, tvrdí FOTO: Filip s bratrem vytvořili atypickou stavbu. Rozpočet 750 tisíc korun jsme si stanovili s růžovými brýlemi, tvrdí 30. listopadu 2023 14:00

V bytě není mnoho předmětů, každý má svůj účel. Nic není schováno, právě naopak.V takto otevřené kuchyni můžeš vidět, že všechny doplňky a kuchyňské potřeby jsou vystaveny. Jedná se o spotřebiče, talíře či sklenice. Například v šatníku je oblečení zakryto jen závěsem. Architekti tím chtěli apelovat na to, že tyto věci schovávat nemusíme. Jsou součástí našeho každodenního života a v prostoru dotvářejí autentickou atmosféru.

interiérový dizajn architektúra dizajn umenie
Zdroj: Matej Hakár: archív ateliéru Kilo/Honč

Šedá barva působí na naše smysly

Richard říká, že při práci s interiérem sehrály důležitou roli materiály a barvy. V bytě můžeš vidět strukturovaný povrch stěn v šedé barvě. Ta dává loftu industriální charakter, přírodní materiály jej dělají útulným. Volbu materiálů přizpůsobili tak, aby každý, kdo do bytu vstoupí, pocítil jeho přirozenou atmosféru. 

Šedou barvu a naturální tóny nevnímají jako chladné. Spousta lidí má přece v oblibě bílou barvu a právě ta může podle architekta působit sterilně. Šedá může v menší míře působit na naše smysly až spirituálně. Možná právě tím, že lidstvo bylo během svého vývoje vždy spjato s přírodními materiály, jako jsou beton či dřevo.

„Byt je díky této kombinaci barevně utlumen, struktura není plochá. Pracovali jsme s materiály a zařizovacími prvky, které fungují. Docílili jsme jimi všeho, co byt potřebuje,“ říká Richard. Výsledná kombinace tak vytváří harmonický celek právě díky zvláštnímu vzhledu a uspořádání předmětů.

interiérový dizajn architektúra dizajn umenieinteriérový dizajn architektúra umenieArchív: ateliér Kilo/Hončinteriérový dizajn architektúra dizajn umenie
Zobrazit galerii
(12)
Domů
Sdílet
Diskuse