Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
1. června 2023 v 14:00
Čas čtení 1:46
Kuni Nguyenová

Podnikatelky, investorky, političky. Tohle jsou nejvlivnější ženy Česka pro rok 2023

Podnikatelky, investorky, političky. Tohle jsou nejvlivnější ženy Česka pro rok 2023
Zdroj: se souhlasem Markéty Pekarové Adamové
NEWS EKONOMIKA PODNIKÁNÍ
Uložit Uložené

V úzkém seznamu nejvlivnějších žen letos přibyla nová jména. Příkladem je šéfka Poslanecké sněmovny, která se z loňské patnácté pozice posunula na bronzovou příčku.

Časopis Forbes ve čtvrtek zveřejnil seznam nejvlivnějších žen Česka. Žebříček pro rok 2023 ovládla podnikatelka, filantropka a většinová majitelka skupiny PPF Renáta Kellnerová. Jak jsme tě dříve informovali, po tragickém úmrtí svého muže disponuje s rodinou majetkem za 16,5 miliardy dolarů (v přepočtu 356 miliard korun). Zároveň zaujímá 101. místo v seznamu nejbohatších lidí světa.

Kellnerová se loni mezi nejvlivnějšími ženami umístila na třetím místě. Dědička impéria spravuje majetek PPF od roku 2021. Navíc působí v pozici předsedkyně správní rady rodinné nadace The Kellner Family Foundation, která letos darovala 500 milionů korun na vybudování onkologického centra v pražské motolské nemocnici.

„Jakkoliv si byznys nenechává stranou, centrem jejího zájmu je primárně dobročinnost, jak je ostatně patrné z poslední výroční zprávy, kde Renáta Kellnerová vystupuje ve jménu dobročinných aktivit rodinné i firemní nadace,“ komentoval Forbes první pozici Kellnerové.

„Nováček“ Pekarová Adamová

Na druhé příčce letošního žebříčku je místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která byla loni první. Jourová se na předních místech žebříčku umisťuje opakovaně, na rozdíl od předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), která se na předních příčkách tohoto žebříčku umístila letos poprvé. Politička obsadila třetí místo, loni přitom byla patnáctá.

Doporučeno
Petr si všiml, že na závodech formule 1 nemají fanoušci kde spát. Postavil na tom byznys a z 10 tisíc udělal miliony Petr si všiml, že na závodech formule 1 nemají fanoušci kde spát. Postavil na tom byznys a z 10 tisíc udělal miliony 22. června 2024 v 8:30

„Nejvýše postavená žena ústavní činitelka v Česku patří k nejvýraznějším tvářím současné české politiky, před pár týdny absolvovala ostře sledovanou cestu na Tchaj-wan, kam ji doprovodila delegace 150 českých podnikatelů a podnikatelek. Je také vlivným hlasem hájícím práva žen v politice i mimo ni,“ uvedl Forbes.

V první desítce nejvlivnějších žen dále figuruje mimo jiné pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, finanční ředitelka a předsedkyně představenstva PPF Kateřina Jirásková, členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková či finanční ředitelka a členka představenstva KKCG Katarína Kohlmayer. 

V žebříčku od Forbes letos figuruje rekordních 195 jmen významných Češek z nejrůznějších oblastí, od veřejné sféry a politiky přes byznys až po neziskový sektor. Výrazně také přibývají vlivné ženy mezi investorkami a founderkami. Za letošní rok přibylo v žebříčku 25 nových jmen vlivných českých podnikatelek a topmanažerek.

Tabulka – 10 nejvlivnějších žen Česka pro rok 2023:

Pořadí Jméno Funkce
1. Renáta Kellnerová spolumajitelka PPF, zakladatelka The Kellner Family Foundation
2. Věra Jourová místopředsedkyně Evropské komise
3. Markéta Pekarová Adamová předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
4. Lenka Bradáčová vrchní státní zástupkyně v Praze
5. Kateřina Jirásková finanční ředitelka a předsedkyně představenstva PPF
6. Michaela Chaloupková ředitelka divize Správa, členka představenstva ČEZ
7. Katarína Kohlmayer finanční ředitelka a členka představenstva KKCG
8. Petra Kutnarová spolumajitelka společnosti DEK
9. Petra Procházková finanční ředitelka a členka představenstva Agrofert
10. Ivana Tykač majitelka realit, zakladatelka Women for Women

 Zdroj: Forbes

Pořádným balíkem peněz disponuje řada technologických guru, podnikatelských talentů, ale i politiků či političek. Orientuješ se ve světě bohatých? Ověř si své znalosti v našem kvízu
Domů
Sdílet
Diskuse