Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
29. června 2023 v 15:00
Čas čtení 3:49
Kuni Nguyenová

Foto: Miliardy na plátně. Podívej se na 5 nejdražších obrazů na světě

Foto: Miliardy na plátně. Podívej se na 5 nejdražších obrazů na světě
Zdroj: Wikimedia/volně k užití
KULTURA EKONOMIKA FINANCE UMĚNÍ
Uložit Uložené

Dosud nejdražší obraz se prodal před šesti lety za 450 milionů dolarů (10,6 miliardy korun). Chtěl*a bys jej domů?

Pro někoho „čmáranice“, pro jiné oku lahodící umění, ale třeba i investiční příležitost. Rok co rok hlásí aukční domy a soukromé galerie rekordní prodeje uměleckých děl, která hodnotou přesahují i miliardy korun. Proč vlastně stojí tolik? Obrazy jsou již po staletí spojovány se slávou, luxusem a symbolem společenského postavení. Nejslavnější umělci a umělkyně jsou navíc po smrti, takže výtvarná díla, která po nich zbyla, stále rostou na hodnotě.

V Refresheru jsme se podívali na ta nejslavnější, ale zároveň i nejdražší, která se v historii kdy prodala. Žebříček pravidelně zveřejňují Netizens report nebo Art lex. Prohlédnout si je můžeš i v naší galerii.

10. Masterpiece – Roy Lichtenstein.9. Nu couché (Ležící akt) – Amedeo Modigliani.8. Les Femmes d'Alger (Alžírské ženy) – Pablo Picasso.7. Přívěsné portréty Maerten Soolmans a Oopjen Coppit – Rembrandt.
Zobrazit galerii
(5)
Pořadí Název obrazu Umělec Prodaná cena Jak a kdy se obraz prodal
10. Masterpiece Roy Lichtenstein 165 milionů dolarů
(3,5 miliardy korun)
Soukromý prodej, 2017
9. Nu couché (Ležící akt)  Amedeo Modigliani 170,4 milionu dolarů
(3,6 miliardy korun)
Soukromý prodej, 2015
8. Les Femmes d'Alger (Alžírské ženy)  Pablo Picasso 179,4 milionu dolarů
(3,8 miliardy korun)
Aukce v Christie's New York, 2015
7. Přívěsné portréty Maerten Soolmans a Oopjen Coppit Rembrandt 180 milionů dolarů
(3,9 miliardy korun)
Soukromý prodej, 2015
6. No. 6 (fialová, zelená a červená) Mark Rothk 186 milionů dolarů
(4 miliardy korun)
Soukromý prodej, 2014

Další slavná a drahá výtvarná díla, která se řadí do top 5, ti podrobněji představíme v následujícím přehledu. Dozvíš se něco málo nejen o jejich cenách a kupcích, ale třeba i to, jaké kontroverze se skrývají za vůbec nejdražším obrazem světa. 

5. Číslo 17A

Umělec: Jackson Pollock

Prodaná cena: 200 milionů dolarů (4,7 miliardy korun)

Jak a kdy se obraz prodal: Soukromý prodej, 2015

Číslo 17A
Zdroj: Wikimedia/volně k užití

Do top 5 nejdražších obrazů se řadí abstraktní obraz Číslo 17A, který vytvořil americký umělec Jackson Pollock v roce 1948. Autor byl příslušníkem tzv. abstraktního expresionismu, což je umělecký směr, který se po druhé světové válce zaměřoval na podvědomou a spontánní invenci. Konkrétně pro tento obraz využil Pollock techniku „drip painting“, tedy metodu, kdy improvizačně a spontánně kapal, stříkal a lil barvu na plátno.

Doporučeno
Gaming ve tvé bankovní apce: Bankovnictví České spořitelny tě pomocí herních prvků naučí například spořit Gaming ve tvé bankovní apce: Bankovnictví České spořitelny tě pomocí herních prvků naučí například spořit 19. července 2024 v 8:30

Dílo si v roce 2015 zakoupil Kenneth Cordele Griffin, známý americký manažer hedgeových fondů, podnikatel a investor. Utratil za něj 200 milionů dolarů, což je v přepočtu na současný kurz 4,7 miliardy korun. Číslo 17A mu však nezdobí jeho ložnici či obývací pokoj. Kvůli bezpečnosti se jej rozhodl uchovávat u Asociace investičních společností (AIC).

Griffin je vášnivý sběratel a na kontě má více uměleckých děl. Mezi nimi je i obraz, který se v žebříčku nejdražších obrazů umístil dokonce na druhém místě.

4. Nafea Faa Ipoipo? (Kdy se vdáš)

Umělec: Paul Gauguin

Prodaná cena: 229 milionů dolarů (5,4 miliardy korun)
Jak a kdy se obraz prodal:
Soukromý prodej, 2015

Nafea Faa Ipoipo
Zdroj: Wikimedia/volně k užití

 
Francouzský postimpresionistický umělec Paul Gauguin se ve svém umění zabýval dívčími portréty a romantizovanými vyobrazeními ostrovního ráje Tahiti. A právě jeho manželka Tehamana je jednou z dívek na olejomalbě Nafea Faa Ipoipo? (Kdy se vdáš), kterou namaloval v roce 1892. 

Obraz zaujal i dceru katarské královské rodiny a sestru současného emíra Sheikhu Mayassu Al Thani. Ta jej v roce 2015 odkoupila od soukromého švýcarského sběratele Rudolfa Staechelina. Cena se tehdy vyčíslila na 250 milionů dolarů (v přepočtu 5,4 miliardy korun).

Čti na další straně
Článek pokračuje na další straně
Strana 1 z 2
Domů
Sdílet
Diskuse