Pondělí 16. 7. 2018 svátek má Luboš

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #1 - Andrej Čikatilo, krvelačná bestie z Ruska

V novém seriálu se budeme věnovat sériovým vrahům a jejich hrůzným činům. Začneme ruským vrahem, který trápil tehdejší Sovětský svaz dlouhých 12 let.

15. leden 2015, 17:21

V novém seriálu se budeme věnovat sériovým vrahům a jejich hrůzným činům. Začneme ruským vrahem, který trápil tehdejší Sovětský svaz dlouhých 12 let.

Připravili jsme pro vás článkový seriál, který se bude týkat sériových vrahů, kteří nám přišli jakýmkoli způsobem zajímaví. Zaměříme se na nechvalně proslulé, ale i méně známé vrahy a pokusíme se vám co nejvíce přiblížit jejich, většinou velmi pohnutý, životní příběh. Nezajímají nás ani tak statistiky a data, ale především pozadí jejich psychického narušení a postupné změny osobnosti, které vedly až k jejich nelítostným činům a hře na Boha. V prvním díle se zaměříme na jednoho z nejbrutálnějších a nejdéle operujících vrahů, kteří se kdy vyskytli v Evropě. 

 

Dá se říci, že ani jeden ze sériových vrahů to neměl v mládí jednoduché. Nejinak tomu bylo i u Andreje Romanoviče Čikatila, který přišel na svět v malé vesničce Jabločnoje v roce 1936. Jeho otec byl nucen narukovat do Rudé armády a zapojit se tak do bojů proti tehdejšímu nacistickému Německu. Během bojů byl zajat, prošel si útrapami mučení, ale nakonec byl jako válečný zajatec propuštěn. Po návratu do vlasti byl namísto ovací obviněn z velezrady. A následně bez slitování popraven. Rodina si musela vystačit bez otce. Mladý Andrej se také stal terčem útoků vlastní matky, která ho často bila za noční pomočování. Aby toho nebylo málo, neprokázané zdroje tvrdí, že Andrejův bratr Štěpán byl unesen vesničany, zabit a následně snězen, aby naplnil žaludky zoufalých vesničanů trpících během hladomoru, který postihl celý Sovětský svaz. 

 

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #1 - Andrej Čikatilo, krvelačná bestie z Ruska

 

Nelehké dětství se promítlo i do jeho dospívání, kdy se raději držel stranou od ostatních. Už v té době byl považován za divného člověka, proto se s ním nikdo nechtěl přátelit a mladý Andrej se tedy naplno věnoval studiu. Přesto v něm byla spousta zloby, agrese a sebenenávisti. Už v této době se totiž projevil problém, který mu zatemnil mozek a stal se budoucí příčinou jeho chladnokrevných vražd. Mladý Andrej trpěl impotencí a nedokázal se s touto skutečností dostatečně vyrovnat. Jeho cílem bylo úspěšné studium na moskevské státní univerzitě. I v tomto však selhal a nedostal se ani přes přijímací zkoušky. Jelikož se nedostal na vytouženou školu, pokračoval na vojnu a poté začal pracovat jako opravář telefonů. Jeho frustrace z životních údělů a z vlastní sexuální dysfunkce narůstala a právě tehdy se v jeho chorobné hlavě začaly množit první myšlenky na spáchání sexuálně orientovaného zločinu. Už v osmnácti letech, těsně za prahem dospělosti, mu touha po sexuálním uspokojení přerostla přes hlavu natolik, že se dopustil svého prvního zločinu. Znásilnil teprve 13letou kamarádku své sestry.

 

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #1 - Andrej Čikatilo, krvelačná bestie z Ruska

 

Na začátku 60. let se mu podařilo navázat dlouhodobý vztah a oženil se. Moment, díky kterému mohlo být zastaveno směřování jeho choré mysli k neodvratnému konci, však neměl na Čikatilovu frustrovanou existenci žádný účinek. Manželku nedokázal po sexuální stránce uspokojit. K intimnostem docházelo jen málokdy a trvaly krátce. Přesto se manželům podařilo zplodit dvě děti, o jejichž otcovství Čikatilo nikdy nepochyboval. Ale kdo ví. To však v našem příběhu nehraje takovou roli, jako prohřešky, jichž se dopustil během svého nového povolání. Dálkový kurz ruské literatury mu zajistil místo učitele na škole v Novoshakhtinsku. Práci si však příliš dlouho neudržel. Neukojený chtíč si vybíjel na žákyních školy a nedlouho po přijetí byl ze školy vyhozen. Mezi lety 1973 a 1978 pak pracoval v místní továrně, dokud se s rodinou nepřestěhovali do městečka Shakhta blízko Rostova na Donu. Až tam se projevila jeho touha po krvi. 

 

Osudovým dnem se stal 22. prosinec (december) 1978. Dva dny před Štědrým dnem nalákal vzrušený Čikatilo teprve devítiletou holčičku do malého domku, na kraji lesa, který tajně odkoupil. Pokusil se ji znásilnit, ale jeho impotence se projevila naplno a nebyl schopen dosáhnout erekce. V záchvatu vzteku ubodal bránící se dívku, přičemž se konečně dostavilo sexuální vzrušení a dvojnásobný otec rodiny ejakuloval. Tehdy poprvé došel k zjištění, jak ho násilí páchané na bezbranných obětech vzrušuje. Přestože důkazy na Čikatila ukazovaly, sovětská policie obvinila Alexsandra Kravchenka - recidivstu, který byl před nedávnem propuštěn z vazby za znásilnění. "Spořádaný" občan Čikatilo, dlouholetý člen komunistické strany, nebyl obviněn a za jeho čin byl Kravchenko popraven. Další vraždy se Čikatilo, polekaný z toho, jak blízko byl odhalení, dopustil až o tři roky později. Jeho obětí byla prostitutka Larisa Tkachenko. S Čikatilem vyrazili do lesíku, kde si měli společně užít, ale Čikatilo znovu nebyl schopen erekce, za což sklidil od mladé studentky posměšky. V záchvatu vzteku ji pobodal a uškrtil. 

  

Opravdové řádění rostovského rozparovače (jak ho začali místní nazývat) začalo o půl roku později. V létě roku 1982. Do konce roku zavraždil sedm lidí, vytipovával si je na autobusových a vlakových zastávkách. Přemluvil je k odchodu do ústraní, kde je nemilosrdně zavraždil. Až v roce 1983, kdy vraždění neustávalo, naopak se stupňovalo, byl na pověření Moskvy sestaven kriminalistický tým pod vedením majora Fetisova a soudního inspektora Bukarova. Začalo rozsáhlé pátrání, které však bylo sovětské veřejnosti utajeno, jelikož existence sériových vrahů na území SSSR byla vládou pokládána za vyloučenou. Spousta lidí byla obviněna a neprávem zatčena, někteří se dokonce pod nátlakem k činům, které nespáchali, přiznali a jeden ze zadržených se dokonce oběsil v cele. V roce 1984 Čikatilo zabil a zneužil dalších 15 lidí a i přes veškeré snahy a masivní zatýkání nebyl dopaden. 

 

13. září (september) 1984 byl zatčen policistou, který si všiml jeho podezřelého chování na vlakovém nádraží. Po vyzvání otevřel příruční brašnu, v níž měl nůž a provaz. Byl okamžitě zatčen. Pro nedostatek přesvědčivých důkazů byl však propuštěn již po třech měsících. Rodina Čikatilových se po jeho propuštění opět přestěhovala. Tentokrát do  Novocherkassku. Začal cestovat za obchodem a mohl tak rozšířit pole působnosti. V létě 1985 zavraždil dvě lehké ženy, potom si dal na chvíli přestávku a znovu začal vraždit v roce 1987, kdy při obchodní cestě na Ukrajinu zabil malého chlapce ve vlaku. Po další vraždě už moskevskému aparátu došla trpělivost a vyšetřování převzal inspektor Kostoyev, který obnovil mnohačetné hlídkování na vlakových stanicích. Stále více a více delikventů, recidivistů a dokonce i homosexuálů bylo zadržováno a mučeno, avšak skutečný vrah stále běhal na svobodě. K vyšetřování se přidal dokonce i psycholog, soudruh Bukhanovsky, což bylo v tehdejším SSSR první případ, kdy byl k šetření zločinu přizván psycholog. 

  

Čikatilo se přestal ovládat až roku 1988, kdy začal znovu řádit, spáchal čtyři vraždy, dal si další roční pauzu a v březnu roku 1989 rozjel krvavé řádění. Přestával být ostražitý a začal zabíjet stále více a více. Zbavil života dokonce i osmiletého chlapce v den jeho narozenin. Kriminalistický tým byl bezradný a i přes masové nasazení tisícovek mužů nedosahovali žádných výsledků a vraždy pokračovaly. Došlo to až tak daleko, že se policistky převlékaly za prostitutky a bezdomovkyně. Všechno bylo marné.

 

Až do 6. listopadu (november) 1990, kdy se Čikatilo dopustil obrovské chyby. Když se po právě odvedené vraždě vracel z lesa, byl zadržen hlídkujícím policistou v civilu, kterému připadal podezřelý. Nejenže vycházel z lesa v drahém obleku, ale jeho kabát byl ušpiněný a na límci měl stopy krve. Několikanásobný vrah ho uchlácholil tvrzením, že byl v lese houbařit. Policista mu bohužel jeho nepřesvědčivou povídačku uvěřil a nechal ho jít, aniž by zkontroloval jeho brašnu, v níž tou dobou Čikatilo údajně nesl amputované prsty své poslední oběti. Když dotyčný policista vyplňoval na stanici zprávu o podivném setkaní, našli jiní policisté v lese těla dvou obětí, což si kriminalisté dali dohromady a první velký podezřelý byl na světě.

 

Bravurní dokument o rostovském rozparovači

 

Kriminalisté však pořád neměli dostatek důkazů, tak ho prozatím nechali jen sledovat. 20. listopadu (november) 1990 se dočkali, když dělal po cestě pro pivo neslušné návrhy mladým chlapcům. Zadrželi ho a podrobili nekonečným výslechům. Bez valného úspěchu. Až psycholog  Bukhanovsky, který mu přečetl posudek, jež o jeho osobě sepsal, ho krutou pravdou, kterou vystihl jeho zkaženou osobnost, přivedl k pláči a následně i přiznání. Sám Čikatilo pak poskytl vyšetřovatelům hmatatelný důkaz, když jim ukázal mrtvá těla, která ještě nebyla objevena. Přiznal se k 53 vraždám, což vyšetřovatele šokovalo, jelikož do té doby evidovali "jen" 36 případů.

 

Přestože se v cele choval slušně a spořádaně, u soudního přelíčení, kde byl umístěn v železné kleci, aby na něm nemohli pozůstalí po obětech vykonat vlastní spravedlnost, se choval velmi urážlivě. Dvakrát si spustil kalhoty a ukazoval genitálie celé soudní místnosti, přičemž pokřikoval, že není homosexuál. Před vynesením rozsudku si začal dokonce zpívat. Soud skončil 31. července (júl) 1992 a Čikatilo byl usvědčen z 53 vražd, přičemž za každou z nich byl odsouzen k smrti. Navíc se soudu doznal i ke kanibalismu. K pojídání genitálií svých obětí, čímž je trestal za jeho vlastní impotenci. 14. února (február) 1994 byl odveden do zvukotěsné místnosti a popraven střelou za ucho. Skončil tak život jednoho z nejhrůznějších vrahů 20. století.

 

Příběh Čikatilova hrůzného života byl dvakrát zfilmován. Nejznámějším je Občan X natočený podle knižní předlohy The Killer Department od Roberta Cullena. Druhý film vznikl pod názvem Evilenko v roce 2004. Další filmové zpracování je naplánováno na letošní rok a vyjde pod názvem Dítě 44, podle knižní předlohy Child 44 od Toma Roba Smithe. 

 

Soudní přelíčení, které se neobešlo bez emocí

Zdroj: http://murderpedia.org/, http://media0.webgarden.name/ Tagy: Rusko, vrah, biografie, Andrej Čikatilo, sériový vrah, kanibal, sérioví vrazi
Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse40 komentářů
nebo odeslat jako anonym
40 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
ďalší skvelý článok15. leden 2015, 18:29

skvelé, článok ma nesmierne zaujal a teším sa na jeho ďalšie diely...

29 Odpovědět · Nahlásit
avatar
uphone9. leden 2016, 20:56

child 44 som videl pred vianocami, takze tento film uz vysiel

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Taskvela2. březen 2016, 9:43

Tento članok bol pridaný v januári roku 2015

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Anonym15. leden 2015, 18:40

Super clanek!

12 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Marek Jakubec15. leden 2015, 18:44

Čubirková next episode ?

8 Odpovědět · Nahlásit
avatar
jjake16. leden 2015, 23:39

na tej hornej fotke vyzera jak stryko fester

7 Odpovědět · Nahlásit
avatar
clinton15. leden 2015, 20:13

Obcan X vyborny film. jeden z najlepsich thrillerov o vrahoch ktory bol natoceny.

5 Odpovědět · Nahlásit
avatar
zuzz15. leden 2015, 20:43

Skvelý článok, teším sa na ďalšie :)

5 Odpovědět · Nahlásit
avatar
hm.15. leden 2015, 20:53

normálne mu v očiach vidno, že je to psychopat

5 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Connor16. leden 2015, 16:44

Ako mohla táto vec vôbec prežiť v base?!

5 Odpovědět · Nahlásit
avatar
popretobarano17. leden 2015, 15:48

pretože bol pochopiteľne celý čas na samotke, inak by nemal šancu ..

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Connor17. leden 2015, 21:20

Jedine tak. Ale mohli mu aspoň niečo vybaviť, nejaký wellness žeravým kutáčom.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
vtipálek15. leden 2015, 18:47

Pecka len tak dalej!

4 Odpovědět · Nahlásit
avatar
pky15. leden 2015, 22:08

priste dahmer nebo fish :) to byl taky peknej zm**

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
tortila16. leden 2015, 10:01

je to démon!

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Wiktor17. leden 2015, 13:18

Nodopiči :D

6 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Mosn15. leden 2015, 21:51

Najbližšie by mohol byť Jeffrey Dahmer! :)

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Derpette Derpovsky16. leden 2015, 22:19

tip na next episode - Alexandr Pičuškin :)

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Marry :)15. leden 2015, 23:24

napíš aj o horehronskom rozparovačovi Štefanovi Svitekovi.aj to je dost hrozné... Alebo duo Fajgler a Mlčová... :)

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
barnys15. leden 2015, 21:25

tu je cely film https://www.youtube.com/watch?v=PZeMh2-1YNE&index=3&list=PLPmXq_yPUIEFb6msYmrxOLHNjImnj84MF

2 Odpovědět · Nahlásit
10. leden 2016, 0:03

Nejsem si tak jistý ale nezapomněli tam uvést ještě jednu zfilmovanou verzi . Teď myslím film co vyšel vloni s názvem Ghoul ? ten se taky točí okolo Andreje Čikatela

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
ASAP Matty15. leden 2015, 19:02

Ty píčoo... Jak to někdo může dělat? JAK

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
OhMyDeer15. leden 2015, 22:17

Oh, tak toto už hej. Takéto články sú super. Nezabudni prosím na týchto pánov: H. H. Holmes, Béla Kiss, Henri Landru, Fritz Haarmann, Ted Bundy a Jerry Brudos ;)

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
dušo9. leden 2016, 18:03

Taktiež dobrý film http://www.csfd.cz/film/402105-ghoul/prehled/

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Nat15. leden 2015, 20:13

Pamätám si ako som pred pár rokmi pozerala o Čikatilovi ruský kriminálny dokument. Na to meno doteraz nemôžem zabudnúť...

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Red17. srpen 2017, 23:02

Proč si někteří lidé myslí, že by filmy natočené podle scénařů američanů, britů, italů nebo čechů měli být považovány za věrné dokumenty. A navíc to cpou i ostatním.
Občan X - Vyšetřování nebylo mařeno vyššími místy. Ve skutečnosti mělo jejich podporu a během něj bylo objasněno 95 nesouvisejících vražd a 245 znásilnění.
Evilenko - Čikatilo nebyl agentem KGB ani hypnotyzérem. ;-)
Ghoul - horror o Čikatilově duchu jako dokument? To snad ne ;-)
Dítě 44 - je umístěné do 50. let.
Rozlišování mezi fikcí a realitou je jedna z věcí, která by nás měla odlišovat od podobných monster.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Red17. srpen 2017, 22:35

"Krvelačná bestie z Ruska" byl ve skutečnosti Ukrajinec a vraždil na Rusko-Ukrajinské hranici.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
aso17. srpen 2017, 14:54

Když už si dal autor práci s článkem (no - práci - přeložil webovku), mohl by to ještě došperkovat a rozhodnout se pro jednu správnou transkripci. Je asi jedno, jestli bude článek o vrahovi jménem Čikatilo, kterej žil v Šachtinsku, zabil Tkačenkovou a popraven zaň byl Kravčenko, nebo žil v Shakhtinsku a zavraždil Tkachenko za což byl popraven kravchenko. Jenže v tom druhým případě to musí bejt Chikatilo...
Obdivné komentáře, kterými se diskuse jen hemží, bych nechala na skutečnou aspoň rešeršní neodbytou práci. Prásknout publikovanej článek sakumprdum do google translatoru a opravit to co nejvíc bije do očí nepovažuju za slušně odvedenou redaktorskou práci....

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Tchor4. duben 2016, 17:10

On bol popravený dva dni po tom čo som sa naarodil

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Dolor20. leden 2015, 19:58

RIchard Kuklinsky je pre mna TOP..kniha aj film super

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
ter10. únor 2015, 21:58

Film som videla, knihu sa ešte len chytám čítať.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
oný9. leden 2016, 20:29

Sice mě zarazilo to ze z Ruska (ano narodil se na Ukrajině v době Svazu) nicméně dobře popisný i s obraznosti je Ghoul (někdo posílal už CSFD) ...

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Endynko20. leden 2015, 14:24

Zodiac nebude?

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Volumee18. srpen 2017, 7:17

Kdo mu rozbil brýle

0 Odpovědět · Nahlásit
20. květen 2015, 13:38

No môj bože

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Luk9. březen 2015, 17:14

To pojednávanie s ANG titulkami alebo čosi podobné? Po rusky viem .. neviem nič, a celkom by ma zaujímalo že čo tam hovoria.. dik :)

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Tinka19. leden 2015, 19:27

film Občan X je natočený podľa tohto skutočného príbehu, bravúrne a veľmi autenticky, odporúčam
https://m.youtube.com/watch?v=PZeMh2-1YNE

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
sarasixx7. květen 2018, 14:11

jsi normální blbec ty idiote jsi na hlavu ......

0 Odpovědět · Nahlásit
Sláwka Gregušová16. leden 2015, 8:51

Odporúčam si pozrieť tento dokument :-) http://www.csfd.cz/film/274049-demoni-hruzy-kanibalove-upiri-a-satanisti/

-2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Mnso15. leden 2015, 19:33

Článok fajn ale uvedených veľa rokov a málo pikošiek.. Ale okej.. som zvedavá na ďalší ;)

-8 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.