Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 2. 12. 2020 svátek má Blanka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Tech - Hry
42
Ondřej Jarůšek
4. leden 2016, 18:50
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

15 nejlepších her roku 2015: Hlasuj pro svého favorita a zvol celkového vítěze!

Které hry patřily v roce 2015 mezi ty nejlepší? A která je podle tebe hrou roku? Sleduj náš žebříček a dej hlas svému favoritovi.

Ondřej Jarůšek
4. leden 2016, 18:50
15 nejlepších her roku 2015: Hlasuj pro svého favorita a zvol celkového vítěze!
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
42
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Rok se opět sešel s rokem a je tak nasnadě si připomenout ty nejlepší herní tituly, které loni vyšly. Minulý rok byl na kvalitní počiny bezesporu plodný, a to jak v rámci vysokorozpočtových trháků z dílny předních světových studií, tak i na poli nezávislých her. V následujícím žebříčku sestaveného z výběru patnácti dle našeho názoru nejpovedenějších titulů vydaných v roce 2015 narazíte na silná zastoupení nejrůznějších žánrů. Níže pod článkem nezapomeňte dát svému favoritovi hlas ve čtenářské anketě o hru roku 2015. Pořadí je pouze orientační.
 
Fallout 4
10. listopadu (november), PS4, Xbox One, PC
 
Kreativní ředitel a výkonný producent Bethesda Game Studios Todd Howard na letošní konferenci E3 splnil mokré sny nejednoho milovníka Falloutu, když víceméně dle očekávání oficiálně představil nový díl kultovní série s číslovkou 4. Počáteční nadšení některých diváků později zvlažil ne zrovna nejlepší vizuál současnosti, na druhou stranu však nutno podotknout, že pokud člověk zvedne oči od záměrného pátrání po nehezkých detailech a začne vnímat herní prostředí jako celek, zjistí, že vypadá přinejmenším velmi slušně. Série však na grafické ambaláži nikdy příliš nestavěla a hlavními pilíři zde jsou nadmíru bohatý otevřený svět, svoboda volby, neuvěřitelné množství herního obsahu, zábavná hratelnost a v neposlední řadě oblíbený soubojový systém. Hra to zdaleka není bezchybná, ale až na technické problémy, některé ploché postavy a nepříliš výrazný příběh je Fallout 4 pro fanoušky velkých openworld RPG titulů od Bethesdy povinností.
 
 
Super Mario Maker
11. září (september), Wii U
 
Více než čím jiným je Super Mario Maker, jak již název může prozradit, zejména široce přístupným editorem pro vlastní tvorbu jednotlivých úrovní, díky čemuž poskytuje každému s kreativním duchem příležitost uplatnit své tvůrčí já. Nudit se však nebudou ani ostatní hráči, kteří k navrhování nových levelů příliš neinklinují. Super Mario Maker totiž poslouží také jako nástroj pro nadšenou herní komunitu, která už se o ono designování postará. Klasická hratelnost je obohacena například o odemykání různých kostýmků propůjčující italskému instalatérovi vzhled a dovednosti jiných známých postav z her od Nintenda jako například Link, Kirby, Yoshi a mnoho dalších. Super Mario Maker zve hráče na unikátní výpravu do světa, který si může každý vlastnoručně vytvořit a proskákat. 
 
 
Splatoon
29. května (máj), Wii U
 
Nintendo se kromě tradičního vytváření nových dílů starých zavedených sérií rozhodlo uvést na trh zbrusu novou značku a tou se stala velmi povedená týmová střílečka Splatoon. Pro autory to byl krok do prakticky neznámých vod, ale vyplatil se, přestože je místy patrná určitá nezkušenost s daným žánrem. Splatoon zaujme především svojí originalitou a inovativním konceptem. Ten může být odrazující pro některé odvěké hráče online stříleček typu Call of Duty nebo Battlefield, ostatní si jej ale oblíbí a dokonce dokáže zaujmout i žánrem nepolíbeného nováčka. Místo zabíjení nepřátel je hlavním úkolem hráče překrýt protivníkovy barvy na mapě a těmi svými obsadit co největší plochu, což k žánru přináší svěží přístup. O nic méně zajímavé není ani grafický design. Zábavná hratelnost a napjaté souboje zaručeně dovedou přikovat k obrazovce na dlouhé seance plné kompetitivního cákání neškodnými barvičkami.   
 
 
Life Is Strange
5 kapitol, 30. leden (január) - 20. říjen (oktober), PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, PC
 
Epizodická adventura Life Is Strange vypráví příběh o mladé Maxine Caulfield, studentce umělecké školy, která se v úvodní části vrací po pěti letech do svého rodného města. Ve vidině pak spatří tornádo, které město v budoucnosti zasáhne a zjišťuje svoji schopnost cestovat v čase, což jí umožňuje ovlivňovat různé události. Možnost přetáčení času je hlavním mechanikou definující Life Is Strange, díky níž má hráč možnost měnit svá rozhodnutí, která mají zásadní vliv na vývoj celého příběhu nebo taky na vztahy s dalšími postavami. Důraz na svobodu volby je zde jedním z dalších určujících prvků. Hře se nejedenou daří vystoupit ze svého virtuálního orámování a uhnízdit se v mysli hráče, který tak s jejím poutavým příběhem a postavami, k nimž si vytváří pouto, žije chtě nechtě i po vypnutí konzole. Celkové atmosféře toho není příliš co vytknout, stejně jako perfektnímu dabingu a hudebnímu podkresu z produkce Jonathana Moraliho.
 
 
7. červenve (júl), PS4, PC (X1 verze letos)
 
Koncept indie titulu Rocket League stojí na vcelku primitivní myšlence, přesto však nabízí silně návykovou a pohlcující hratelnost spojenou se skvělým zážitkem, který neomrzí ani po dlouhých hodinách hraní, a to především v multiplayerovém módu, v němž si hru vychutnáte nejvíc. Ta se již na první pohled vyznačuje jednoduchou pastelovou grafikou, která nemusí sednout každému, ale k celkovému minimalistickému pojetí tohoto fotbálku (po updatu už i hokej) s vozítky se perfektně hodí. Nejedná se však o záležitost určenou výhradně pro přívržence sportovních titulů, Rocket League svým osobitým kouzlem dokáže zlákat téměř kohokoliv, kdo s ním přijde do styku. A nelze se divit.
 
 
Tales from the Borderlands
5 kapitol, 25. listopadu (november) 2014 - 20. října (oktober) 2015 , PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, PC
 
Při vyslovení názvu Borderlands jako první v myslích většiny hráčů  vyvstane slavná multiplayerová RPG střílečka od Gearboxu, nic takového ovšem neplatí v případě epizodického titulu z dílny autorů z Telltale Games, mistrů svého oboru, který je právě tímto bláznivým univerzem inspirován. Pětidílná epizodovka s klasickou komiksovou grafikou se vyznačuje jednoduchou hratelností a hra, nebo přesněji řečeno interaktivní seriál, toho ve výsledku od hráče v podstatě příliš nevyžaduje. Zjednodušeně a s trochou nadsázky by se vlastně dalo říct, že od něj chce jen jedno, a sice, aby se bavil. A to se daří vskutku na jedničku. Tvůrci se podepsali pod senzační propletený příběh sledující dvě povedené postavy zároveň, Rhyse (Troy Baker) a Fionu (Laura Bailey), který nabízí více než desetihodinovou porci kvalitní komedie. Ta možná neuspokojí potřeby náročných hráčů, ale ostatní, kteří na koncept interaktivního seriálu přistoupí, se budou bavit od začátku až do poslední minuty. Za zmínku stojí také skvělá hudba, o kterou se postaral zaběhlý herní skladatel Jared Eerson-Johnson, který pracoval na řadě dalších slavných titulů od Telltale.
 
 
Forza Motorsport 6
18. září (september), Xbox One
 
Ačkoliv přechod na novou generaci konzolí v případě pátého dílu série nedopadl v některých ohledech zrovna nejslavněji, s příchodem šesté Forzy v celé její majestátnosti našli konečně zhrzení skalní fanoušci série svoji sladkou satisfakci a všechny prohřešky spojené s předchozím dílem mohly být autorům z Turn 10 odpuštěny. Hra byla navíc obohacena o nový prvek v podobě závodění za deště a za tmy. Co ovšem zamrzí, je skutečnost, že tato novinka je k dispozici pouze na vybraných tratích. Na další zdokonalování ale určitý prostor rozhodně zůstal, včetně v oblasti jízdního a kolizního modelu, v čemž za některými simulátory stále mírně zaostává. To však nic nemění na faktu, že se jedná o vynikající pokračování populární série, které disponuje vozovým parkem čítajícím skoro pět set do nejmenšího detailu zpracovaných aut a na hráče zde čekají dlouhé hodiny zábavné a divoké jízdy.  
 
 
Xenoblade Chronicles X
4. prosince (december), Wii U
 
Titul jednoho z nejpovedenějších JRPG současnosti patří exkluzivitě pro Wii U s názvem Xenoblade Chronicles X, který lze zároveň považovat za jednu z nejlepších her pro zmíněnou konzoli. Hra se oproti většině jiných japonských RPG titulů vyznačuje výrazně lepší přístupností, díky čemuž si ji může plnými doušky vychutnat i západní hráč. Přitom nebylo zapotřebí obsahových ústupků nebo velkých kompromisů na úkor výsledné kvality, Xenoblade Chronicles X totiž nabízí ohromnou obsáhlost, fantastický otevřený svět a doslova myriádu různých herních mechanik. Opomenout ale nesmíme ani umělecké vizuální zpracování s důmyslným výběrem na oko příjemných barev bez skluzu ke kýčovosti. Bravo.
 
 
Rise of the Tomb Raider
13. listopadu (november), Xbox One, Xbox 360 (PS4 a PC verze letos)
 
Očekávaný sequel rebootu dobrodružné série se svůdnou protagonistkou Larou Croft žádnou revoluci v žánru nepřinesl, nicméně svého předchůdce předčil prakticky po všech směrech. Reinkarnace série z roku 2013 v podání tvůrců z Crystal Dynamics přinesla v porovnání s původními díly jedněmi kritizovaný, druhými vítaný příklon k akčnějšímu zpracování a na tento koncept navazuje i Rise of The Tomb Raider. Vše ale ve výsledku funguje lépe než dřív, Lara působí vyzráleji a její návrat do dávno zapomenutých hrobek nabízí úchvatnou podívanou a velkolepý zážitek, který pro Nathana nebude snadné trumfnout. Hezky stavěná hrdinka kromě toho střídá rozmanité lokace od promrzlé Sibiře až po sluncem zalitou Sýrii, které zaručeně nadchnou i svým grafickým zpracováním. 
 
 
26. srpna (august), PS4
 
Kdo by to byl řekl, že z ne příliš výrazného titulu původně prezentovaného na výstavě Gamescom v roce 2012 se nakonec stane nečekané překvapení v podobě ambiciózního titulu s aspiracemi zařadit se mezi jedny z nejzajímavějších hororů posledních let. Na první pohled Until Dawn působí jako herní adaptace béčkového filmového hororu v hlavní roli s nezajímavou partou teenagerů, které pronásleduje psychopatický maskovaný vrah, avšak titul ve skutečnosti všechny podobné projevy skepse s bravurou bortí a pochybovačům dokazuje, že si pozornost jednoznačně zaslouží. Hlavními pilíři úspěchu hry byly výkony herců, skvělá stylizace, vizuální stránka, ale především rozmanité možnosti voleb v klíčových momentech, díky čemuž jsou utvářeny různé verze příběhu, což přímo vyzývá k opakovanému rozehrání hry. 
 
 
Batman: Arkham Knight
23. června (jún), PS4, Xbox One, PC
 
Temný rytíř naposledy povstal a předvedl suverénní návrat, aby v životní formě svým věrným fanouškům přinesl nejen důstojné, ale přímo ukázkové završení celé arkhamské série, které by si zejména hráč předchozích dílů, na nichž je hratelnost Arkham Knight přirozeně založena, za žádných okolností neměl nechat ujít. Dřívější nedostatky a slabší místa vývojáři napravili a vše tak působí lépe než kdy dřív, od dokonalé akční advetury hru přeci jen ale dělí několik drobností, některé však mohou být spíše subjektivního charakteru. Pověsti jinak skvostné hry bohužel zčásti ublížilo fiasko kolem polámané PC verze, kterou se snad Rocksteady někdy podaří náležitě opravit a zbavit se problémů, které zůstaly přítomné i po nedávném patchi.
 
 
25. března (marec), PS4
 
Krvavý, půvabně temný a nekompromisní. Přesně takový je Bloodborne a přesně takový ho milujeme. Hidetaka Miyazaki postavil své krví nasáklé veledílo na velmi dobře známých základech Souls série, nejúspěšnější značce studia FromSoftware, a majitelům konzolí PS4 předložil exkluzivitu přinášející výjimečný zážitek plný zábavy a napětí. Bloodborne v porovnání se zmíněnou Souls sérií charakterizuje větší důraz na akční pojetí, na druhou stranu obě značky spojuje ona tradiční náročná, někdy frustrující, ale vždy zábavná hratelnost, která během let dokázala přirůst k srdci nespočtu hráčů, přestože se rozhodně nejedná o ryze mainstreamový žánr. Místy až hororová atmosféra nehostinného gotického města Yharnam, kde smrt číhá za každým rohem, přidává k celkovému pocitu všudypřítomného nebezpečí a ve své ponurosti se hra pyšní také velmi pěknou grafickou stránkou a stylizací. 
 
 
Pillars of Eternity
26. března (marec), PC
 
Studio Obsidian v roce 2015 zaslouženě triumfovalo svým fenomenálním titulem Pillars of Eternity, který byl prostřednictvím crowdfundingové kampaně na Kickstarteru financován samotnými hráči. Ze hry navenek dýchá ohromná míra nostalgie, zároveň však není určena exkluzivně pro pamětníky a milovníky izometrických RPG ze staré školy, Pillars of Eternity si totiž zachovává moderní zpracování v kombinaci s kvalitní grafikou a novodobými herními mechanismy. Za vyzdvihnutí stojí například nový propracovaný systém soubojů a dialogů. V mnoha ohledech může hra připomínat klasiky typu Baldur's Gate, Planescape a další, přičemž je místy dokonce překračuje. Pillars of Eternity je zkrátka herní klenot, který se v současné době již jen tak nevidí, což ho v konečném důsledku činí ještě více vzácnějším a důležitějším. 
 
 
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
1. září (september), PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, PC
 
Praotec stealth žánru Hideo Kodžima dokázal završit svoji průkopnickou, téměř třicetiletou, epochální ságu Metal Gear ve fenomenálním stylu a poslední kapitolou s podtitulem The Phantom Pain opět jednou posunul žánrové hranice snad v každém myslitelném ohledu. O závěrečném dílu série nelze mluvit jinak než jako o dokonalém příkladu novodobého stealth titulu, který hráče vyzbrojuje naprostou svobodou v postupu a rozhodování a následně jej vrhá do neuvěřitelně komplexního, organického světa, kde se invenci v přístupu k jednotlivým misím prakticky žádné meze nekladou. Stále je zde přítomný charakteristický důraz na kvalitní filmový zážitek, strhující příběh nebo inovativní mechanismy a zábavné vrstvy hratelnosti, přičemž vše je zaobaleno do velmi slušivého vizuálního kabátu. Metal Geat Solid V: The Phantom Pain je možné právem a bez zveličování označit za Kodžimův magnum opus. 
 
 
19. května (máj), PS4, Xbox One, PC
 
Studio CD Projekt Red svým mistrovským dílem doslova vytřelo zraky každému, kdo mohl být o novém pokračování zaklínačské série až do vydání skeptický. Polští autoři celou herní veřejnost uchvátili nesmírně bohatým a pohlcujícím otevřeným světem společně se silným a emotivním příběhem. Důležité je vyzdvihnout nádherné grafické zpracování, pestrou paletu úkolů, propracovanou a zábavnou hratelnost, skvělé dialogy a v neposlední řadě také výborně napsané postavy nebo možnost ovlivnit důležité herní momenty. Opěvovat třetího Zaklínače bychom mohli donekonečna, jedním dechem je však třeba podotknout, že ani o třetím Zaklínači nelze mluvit pouze v oslavných superlativech, nicméně všechny menší či větší neduhy a vady na kráse tomuto velkolepému počinu každý s radostí promine a ve víru celkového nadšení je snadné si jich ani nevšimnout. Koneckonců, kdo mu kromě Kodžimova The Phantom Pain může v anketě o hru roku 2015 po objektivním kritickém zhodnocení konkurovat?
 
 

 
Honourable mentions
Které další hry roku 2015 se povedly, ale v žebříčku zařazeny nebyly? Za zmínku stojí například Mad Max, který zaujal zejména zábavnými akčními sekvencemi a kvalitním vizuálem, nicméně škodila mu častá recyklace obsahu. Obal pak zastínil herní obsah zejména v dlouho očekávaném Star Wars Battlefront, pod jehož pompézním povrchem se skrývala sice dobrá, ale ničím nevynikající střílečka. Na zahrnutí do žebříčku nestačil ani reboot závodní arkády Need For Speed nebo experimentální Her Story, které si své publikum ale jistě i tak našly, stejně jako Halo 5: Guardians. Zmínku si zaslouží i zombie rubanice Dying Light od tvůrců Dead Islandu, která však přes velká očekávání přinesla spíše zklamání. Nic objevného nepředvedl ani Assassin's Creed Syndicate, který kromě zpracování viktoriánského Londýna ve své podstatě žádná další lákadla nenabízí. Pokud vás zaujala některá jiná hra, která zde uvedena nebyla, můžete ji zmínit v komentářích a zároveň vysvětlit, čím a proč vás konkrétně oslovila.
Která hra za rok 2015 je podle tebe nejlepší?
Until Dawn
208 hlasů
Splatoon
17 hlasů
Super Mario Maker
20 hlasů
Pillars of Eternity
29 hlasů
Fallout 4
253 hlasů
Rocket League
77 hlasů
Forza Motorsport 6
79 hlasů
Batman: Arkham Knight
119 hlasů
Rise of the Tomb Raider
118 hlasů
Bloodborne
72 hlasů
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
129 hlasů
The Witcher 3: Wild Hunt
1268 hlasů
Life Is Strange
132 hlasů
Tales from the Borderlands
26 hlasů
Xenoblade Chronicles X
22 hlasů
Jiná
276 hlasů
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
0
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.