Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
28. května 2016 11:28
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Alenka v říši divů se vrací, aby bojovala proti času. Získá si i srdce diváků? (Recenze)

FILMY A SERIÁLY SACHA BARON COHEN
Uložit Uložené

Johnny Depp, Helena Bonham Carter nebo Sasha Baron Cohen v pokračování Alenky v říši divů.

Pokud bych měl vyjmenovat desítku nejlepších světových režisérů, nejspíše bych nebyl sám, kdo by do ní zařadil i Tima Burtona. Právě tento muž nám se svojí úchvatnou imaginací přinesl nejen desítky zábavných i poučných snímků, ale i první velmi zdařilé zpracování příběhu od Lewise Carrolla. Alenka v říši divů z roku 2010 nám přinesla krásné zpracování barvitě vyprávěné knihy a určitě si získala místo v srdci mnoha filmových diváků. A pak přišlo to, co mohli mnozí očekávat. Byl oznámen další díl, a ten teď po šesti letech zamířil do kinosálů. Podle trailerů jsem měl poměrně smíšená očekávání, přesto jsem očekával, že Alenka s novým režisérem naskočí na rozjetý vlak prvního dílu a pobaví nás dalšími ztřeštěnostmi z říše divů. 

Jak už jsem zmiňoval, pokračování neměl tentokrát na starosti Tim Burton, nýbrž James Bobin (Muppets). Ten za sebou příliš projektů zatím nemá, a tak to byla od tvůrců poměrně sázka na nejistotu. Scénáristickou předlohu pak opět vypracovala Linda Woolverton. A od ní se můžeme rovnou přehoupnout k dějové lince, která navazuje na díl předchozí, přesuneme se však o několik let směrem do budoucna. Alenka (Mia Wasikowska) působí jako zkušená kapitánka na lodi, avšak po návratu domů zjišťuje, že o ni přijde kvůli žárlivému Hamishovi (Leo Bill), jehož žádost o ruku kdysi odmítla. Do lidského světa ji však navštíví Absolem, který ji přivede skrz zrcadlo do říše divů. Zde se Alenka setká se starými známými, kteří ji přivolali kvůli záchraně churavějícího Kloboučníka (Johnny Depp). Alenka se tak musí setkat se samotným Časem (Sacha Baron Cohen), aby svého nejlepšího přítele zachránila. Ve snímku samozřejmě nechybí ani Bílá královna Mirana (Anne Hathway) a Srdcová královna (Helena Bonham Carter). 

Alenka v říši divů se vrací, aby bojovala proti času. Získá si i srdce diváků? (Recenze)
Zdroj: Disney

Pokud jde o snímek, tak je do děje divák vtažen hned od prvních minut. Sledovat starý známý svět Kloboučníka a jeho přátel je dechberoucí, neboť co se týče vizuální stránky, ani tentokrát si není na co stěžovat. Na vizuálním zpracování byl z větší části postaven i Burtonův původní film, a tak bylo velmi důležité, aby se k tomuto zodpovědně postavil i jeho nástupce James Bobin. To se mu sice podařilo, avšak hezky zpracovaný barevný svět není vším. Největším problémem nové Alenky je totiž zejména dějová linka, která je poměrně naivní, nepříliš zábavná a především předvídatelná. Zatímco první díl byl komplexním příběhem s několika dějovými odbočkami, ten druhý je příliš přímočarý a působí spíše jako ústřižek z něčeho většího než jako celek.

Doporučeno
Sacha Cohen stvořil Ali G-ho a Borata, při některých filmech nosil neprůstřelnou vestu. Toto mu manželka pašovala v kalhotkách Sacha Cohen stvořil Ali G-ho a Borata, při některých filmech nosil neprůstřelnou vestu. Toto mu manželka pašovala v kalhotkách 13. října 2021 9:30

Další velkou výtku musím udělit za absenci výrazného záporáka. Takový film, jakým Alenka v říši divů je, výrazně negativního protivníka potřebuje. Pokračování nám však nabídne spíše postavy bez potřebné dávky charismatu a když už mají být zlé, je poukázáno i na jejich dobré stránky, což je však v tomto případě na škodu. Zklamáním pro mě byla i skvělá Helena Bonham Carter, která byla v nové Alence poměrně nevýrazná a nešel z ní ani v nejmenším takový strach jako v předcházejícím dílu. Pokud jde o další postavy, tak většinu nemohu příliš kritizovat, avšak ani vyzdvihovat. Ať už to bylo vinou hereckého ansámblu, nebo plytkého scénáře, snímek postrádal potřebnou šťávu a grády. Johnny Depp nebyl tak ztřeštěný, jak bychom chtěli, Srdcová královna nebyla tak krutá a bodoval snad jen Čas, kterého zahrál Sacha Baron Cohen s přehledem. 

Alenka v říši divů se vrací, aby bojovala proti času. Získá si i srdce diváků? (Recenze)
Zdroj: Disney

Ale nenechte se zmýlit, Alenka v říši divů: Za zrcadlem není vůbec špatný film. I přestože jeho stopáž čítá 113 minut, uteče vám to jako voda. Pobavíte se u starých známých postav, mezi nimiž nechybí kocour Šklíba, bílý kocour nebo houseňák Absolem. Zažijete s Alenkou dobrodružství, které je krásně vizuálně propracované a přestože je poměrně předvídatelné, diváka nenudí. Pro většinu to bude asi mírné zklamání, ale z kina otrávení odcházet nebudete. James Bobin nás sice dokázal pobavit, do příběhu však nepřinesl nic závratného a nic, co bychom si pamatovali ještě týden po návštěvě kina. Velkolepý návrat se sice nekonal, přesto musím ocenit vizualizaci, kameru, střih a herecké výkony, které sice nevyčnívaly, ale všichni herci zvládli podat své role velmi dobře. Alenka v říši divů má své plusy i minusy, které však mírně převážím na tu kladnější stranu, neboť jsem se u snímku celkem pobavil. Udělím 6/10.

Průměrné hodnocení čtenářů
Tvé hodnocení
Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Domů
Sdílet
Diskuse