Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
15. srpna 2017 14:53
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

V centru Prahy zrudla Vltava. Aktivisté do ní nalili červenou barvu jakožto protest proti komerci

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Zajímavou formu protestu zvolila aktivistická skupina Bolt958.

Zajímavého pohledu se naskytlo návštěvníkům Prahy, kteří se u Masarykova nábřeží kochali pohledem na protékající Vltavu. Byla totiž celá červená. Červený proud tekl od galerie Mánes, kde své umělecké výstavy měl mj. také Pasta Oner, až k Národnímu divadlu. Chemici a tři hasičské vozy zjišťovali zdroj znečištění, ale nepodařilo se jim ho najít. Prý nejde o barvu, která by měla poškodit životní prostředí a otrávit živočichy v řece.

V centru Prahy zrudla Vltava. Aktivisté do ní nalili červenou barvu jakožto protest proti komerci
Zdroj: Tony/REFRESHER

V podvečer se k tomuto zabarvení přihlásila aktivistická skupina vystupující pod jménem Bolt958. Svoji akci nazvali Mánes krvácí, začíná smrdět. Ve vyjádření na svém Facebooku uvedli:

„Mánes má sloužit umělcům, avšak v současné době je spíše rozděluje. V prostorách výstavní síně se střídají komerční akce typu výstavy Playstation, Ferrari a nebo momentálně prodejna Reebok s tělocvičnou. Chceme na problém znovu upozornit a nenechat jej zmizet v rozporuplných diskuzích, chceme vyvolat debaty, které by mohly vyústit v jiné řešení, než pronajímaní budovy ke komerci. Věříme, že město by si mělo vážit starých tradic, chtít aby byla zachována prestiž této budovy a nenechat jí kolemjdoucími vnímat jako reklamní výkladní skříň.“

Jde tedy o protestní akci proti zkomerčňování této prestižní galerie. Provozovatelé Mánesa se vyjádřili na adresu protestantů tak, že nebudou podávat trestní oznámení, ač to podle nich není první takový případ. Kus omítky, kterou aktivisté od barvy začervenali, se stihl smýt. 

Domů
Sdílet
Diskuse