Čtvrtek 18. 10. 2018 svátek má Lukáš

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: pexels.com

Bestiální kanadská kriminálnice Karla Homolková má české kořeny. V 90. letech vraždila nevinné školačky, dnes má novou identitu a tři děti

Vzpomínáte na blonďatou krásavici, která v polovině devadesátých let společně se svým mužem zaplnila noviny i televizní vysílání sérií vražd mladých dívek?

27. říjen 2017, 15:58
27. říjen 2017, 15:58

Vzpomínáte na blonďatou krásavici, která v polovině devadesátých let společně se svým mužem zaplnila noviny i televizní vysílání sérií vražd mladých dívek?

Je ráno 15. června 1991 a čtrnáctiletá Leslie Mahaffyová, krásná dívka se zářnou budoucností, se společně s přáteli vydává za zábavou do kanadského městečka Burlington. Dobře se baví, a proto bohužel poruší slib, který dala rodičům. Domů se vrací se zpožděním a rodinný dům je už zamčený. Rozhodne se tedy, že přespí u příbuzných. Toho večera už ale k žádným drahým příbuzným nedorazí. Zmizela z povrchu zemského. Alespoň tedy do doby, než byly objeveny její ostatky – rozřezány na kusy na dně jezera Gibson

 

Jedna z nejkrutějších a nejděsivějších sérií vražd zasáhla v první polovině 90. let kanadské pohraničí. Místní obyvatelé jsou šokováni ztrátou svých nevinných dcer. Bestiální jednání měl na svědomí do té doby poměrně nenápadný manželský pár. Karla Homolková a Paul Bernardo. Dvě jména, která dodnes nahánějí hrůzu. Dvě ztracené duše, které se svými činy zasloužily o smrt nejméně tří mladých dívek a znásilnění řady dalších. Co stálo v pozadí jejich cynických životů a jak celý případ dopadl?

 

 

 

Příběh začíná 4. května 1970, kdy v kanadské provincii Ontario přichází na svět drobný blonďatý andílek. Karla se narodila do slušné rodiny českého emigranta Karla Homolky a jeho kanadské manželky. Sousedi ji popisovali jako milou, příjemně vystupující mladou dívku, která se vždy hezky starala o zvířátka i sousedské vztahy. Dokonce ve velmi mladém věku získala vysněnou práci na veterinární klinice. Nic nenapovídalo tomu, že jednoho dne bude snad tou nejznámější vražedkyní v moderních kanadských dějinách. Nikdo netušil, že tato blonďatá kráska bude známá kvůli stopě a pachu krve na vlastních dlaních.

 

 

 

Bylo to až v pubertě, kdy se začala odlišovat od svých vrstevnic. Její dospívání provázely komplikované vztahy s muži, inklinace k okultismu nebo zvýšený zájem o temnotu a smrt. Její oblíbenou barvou se stala černá. Dělo se tak právě v době, kdy torontské předměstí děsil neznámý násilník. Přezdívalo se mu „Scarboroughský znásilňovač“ a v letech 1987 až 1990 napadl nejméně 17 dívek a žen ve věku 15 až 22 let. Jeho identita ovšem zůstávala vyšetřovacím složkám dlouhou dobu utajována. Přestože své oběti během znásilnění často mučil a choval se k nim sadisticky, žádná z dívek jej nedokázala dobře popsat a policii bohužel úspěšně unikal. Dobře si ho zapamatujte. V našem příběhu bude hrát ještě důležitou roli.

 

V 17 letech se Karla poprvé seznamuje se svým budoucím manželem – účetním Paulem Bernardem. A je to láska jako trám. Karla žije svůj sen. Má pohledného, zajištěného přítele, který dělá, co jí na očích vidí. Rozhodne se tedy, že i ona bude plnit všechna jeho tajná přání. A je jedno, jak zvrácená ta přání jsou.

 

 

To už ovšem dochází k posunu v případu Scarboroughského znásilňovače. Jedna z obětí konečně alespoň částečně násilníka popsala. Na policejní stanici se začaly hrnout dopisy z celého státu, které na fotkách představovaly potenciální viníky. Mezi nimi se objevil i Bernard.

 

Vyšetřování znásilnění na základě stop DNA však tehdy bylo ještě v plenkách a odborníci dělali chyby, které je často stály dopadení podezřelého. Stejně tak, jako to bylo v případě Paula Bernarda. Tomu byl sice odebrán vzorek slin, ten se ovšem ztratil ještě dříve, než ho bylo možné porovnat se vzorkem DNA získaného z obětí. Hlavní vyšetřovatel na jeho návštěvu později vzpomínal takto: „Přišel pozdě odpoledne. Byl čistý a upravený, měl košili a kravatu. Byl velmi klidný a soustředěný. Mluvil jsem s ním o mnoha věcech. Ptal jsem se ho, zda má nějaké problémy se ženami. Řekl, že ne. Na dotaz, zda s někým chodí, odpověděl, že s Karlou Homolkovou.“

 

Paul se dlouhodobě potýkal s tužbami, které nikdy nebyly v souladu s jeho předešlými vztahy. Jeho otec byl násilník, exhibicionista, voyer a dost možná také pedofil. Zdá se, že jablko skutečně nepadá daleko od stromu a mladík některé nevhodné choutky po svém otci podědil. Měl sadistické sklony, které mu v sexu dlouhodobě tolerovala pouze Karla. Přišel ovšem čas, kdy mu jeho přítelkyně přestala stačit.

 

Jednoho dne se Paul Karle svěřil, že přímo neskutečně touží po její mladší sestře Tammy. V tomto okamžiku se pravděpodobně poprvé naplno a nebezpečně projevuje také zvrhlá mysl Paulovy snoubenky. Ta souhlasí se znásilněním své 13leté sestry, dokonce hodlá „dát“ její panenství svému budoucímu muži jako dárek k Vánocům. 

 

 

Nechutný čin je tedy započat v předvečer Štědrého dne roku 1990. Karla pro tuto příležitost ukradla anestetika z veterinární kliniky, na které pracovala a vydala se i s Bernardem do svého rodného domu. Mladší sestru bezcitně zdrogovali i opili. Tammy propadla bezvědomí a Paul s Karlou na jejím těle ukojí své zvrácené choutky. A to jen několik metrů od ložnice, ve které právě spí dívčiny nicnetušící rodiče. 

 

Celá situace se ale nakonec zkomplikovala více, než možná násilníci předpokládali. Dívčino tělo není schopno vstřebat prášky v kombinaci s alkoholem. Dusí se vlastními zvratky a její starší sestra na ni jen cynicky hledí. Pozdě přivolaná záchranná služba už školačce pomoci nedokáže. 

 

Paul s Karlou vyšetřovatele přesvědčí, že se jednalo o nešťastnou náhodu a otevírají si tak prostor pro uskutečnění dalších zvrhlostí. Na řadě je Leslie Mahaffyová. Snoubenci ji unesou, omámí a několik dní krutě ponižují a znásilňují. Nebohou dívku doslova umučí k smrti. Následně její tělo rozřežou na kusy, které zalijí betonem a vhodí do nedalekého jezera.

 

Krátce po této události se koná pohádková svatba. Předposlední červnový den roku 1991 prožívá tento šťastný páreček nejkrásnější den jejich životů. Ruce, které nedávno svíraly krk čtrnáctileté dívky, nyní pokojně svírají sklenku luxusního šampaňského nebo talíř s kaviárem. Shodou okolností, ve stejný den nachází kanoista na hladině jezera Gibson plovoucí kus lidského těla. Některé části Leslieina těla se pravděpodobně uvolnily zpoza betonu a vypluly na povrch.

 

 

Celý stát je tímto nálezem naprosto šokován. Po využití bagru se zanedlouho najdou také betonové bloky se zbytkem toho, co z mladé Leslie zbylo. Kdo by ale ukázal prstem na nevinný pár dvou mladých lidí s poctivým zaměstnáním i domácností?

 

Za necelý rok po svatbě, v dubnu roku 1992, přišel čas na další ukojení jejich morbidních choutek. Bernard s Homolkovou tehdy z liduprázdné ulice unesli 15letou Kristen Frenchovou. Co se dělo později, mělo velmi podobný scénář, jako v případě minulých vražd. Dívku opíjeli do němoty, ponižovali ji, mučili, znásilňovali a vše si natáčeli na videokameru. Její mrtvé tělo nakonec ledabyle pohodili do příkopu u silnice.

 

Nějakou dobu poté už se nad vraždícími manželi konečně začínají stahovat mračna. Paul začal svou ženu bít. Policie si na něho tedy posvítila. Po dvou letech nechala zanalyzovat založené vzorky DNA a voilà – Scarboroughský znásilňovač je na světě. Oba manželé jsou zadrženi a předvoláni k výpovědi. Karla poměrně ochotně hovoří o třech vraždách, které měla společně s Bernardem na svědomí. Hraje si ovšem na neviňátko a tvrdí, že byla ke všem hrůzným činům donucena mužem. S kriminalisty uzavírá dohodu, později známou jako „smlouva s ďáblem“, která ji zaručuje sníženou sazbu trestu, pokud bude svědčit proti Bernardovi.

 

Jemu je uložen trest doživotí, jí jen 12 let za katrem. Paul si přirozeně její podlé chování nenechá líbit a jako důkaz jejích lží předkládá svůj největší triumf – videokazety s velmi zajímavým obsahem. Vyšetřovatelé se po jejich zhlédnutí nestačí divit. Nacházejí je na půdě společného domu manželů. Každá z kazet je označená štítkem se jménem oběti a vepsanými srdíčky nebo kytičkami. Písmo odpovídá tomu Homolkové. Ta na nich rozhodně nevypadá jako oběť Paulových zvrhlostí. Mučení a ponižování všech dívek si vyloženě užívá. Směje se, povzbuzuje svého muže a dokonce se na nechutnostech aktivně podílí.

 

Leslie Mahaffy a Kristen French 

 

Za podivných okolností však nahrávky nemají vliv nad vyneseným rozsudkem. Bernard stráví zbytek života za mřížemi, Karla si od roku 1993 odsedí jen 12 let. A podle zdrojů si většinu trestu z oněch 12 let odseděla na místě, které rozhodně nepřipomínalo drsný žalář. Léta 1997 až 2005 totiž strávila ve věznici Joliette. Údajně se jedná o velmi příjemné vilkové prostředí, kde má každá z vězeňkyň k dispozici vlastní pokoj, telefon, poštu, zahradu, procházky nebo pořádání slavností a oslav narozenin. Karla zde dokonce měla získat diplom a titul z psychologie.

 

Její propuštění v roce 2005 provázelo mnoho kontroverzí i otazníků. Homolková dokonce plánovala uskutečnění plastické operace tak, aby byla k nepoznání. Chtěla nosit kontaktní čočky i jiný účes.

 

Po propuštění si Karla skutečně mění identitu a stěhuje se na Guatemalu. Dle posledních informací je nyní spořádanou manželkou a matkou tří dětí, která se na Guatemale snaží více či méně uniknout hororům minulosti. A upřímně, myšlenka, že se jí to snad vážně daří, je na celém případu snad tou nejděsivější.

 

Karla Homolka v květnu 2017

 

V roce 2006 byl o celé kauze natočen film s Lauren Preponovou a Mishou Collinsem v hlavních rolích. Jeho název dokonale vystihuje podstatu této ztracené osobnosti – Bestie Karla.

Ohodnoť článek
130
Sdílej článek
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a ohodnotit článek.
Přihlásit se
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.