Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
16. listopadu 2017 13:03
Čas čtení 0:00
Pavlína Plecitá

V Oxfordu vznikne první zóna bez emisí na světě. Do roku 2035 zde zakážou vjezd do centra benzínovým a naftovým automobilům

ZAJÍMAVOSTI EKOLOGIE
Uložit Uložené

První fáze redukce škodlivých látek v ovzduší by měla započít už v roce 2020.

Historické a univerzitní britské město Oxford přišlo s plánem na první bezemisní zónu na světě. Účelem jejího zrealizování je snaha o snížení nečištění vzduchu v centru města, kde se v některých místech pohybuje míra škodlivých látek pohybuje nad hranicí limitu. Celý proces město rozdělilo do fází, z nichž první započne již za dva roky a závěrečná bude uskutečněna v roce 2035.

V Oxfordu vznikne první zóna bez emisí na světě. Do roku 2035 zde zakážou vjezd do centra benzínovým a naftovým automobilům
Zdroj: pixabay.com

„Toxické znečištění ovzduší v centru města poškozuje zdraví obyvatel Oxfordu. Krok ke změně je nezbytně nutný. Zóna s nulovými emisemi je tímto krokem,“ říká člen představenstva města John Tanner. Hlavním problémem se zdají být zejména výfukové plyny. Proto bude od roku 2020 cíleně a postupně omezován vjezd motorových vozidel do centra města. Od roku 2035 by pak měl vejít v platnost zákaz úplný. 

„Všichni, kdo řídí auta poháněná naftou či benzínem, k této situaci přispívají. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli zapojit vládu, podnikatele i obyvatele města, abychom tento problém společně vyřešili,“ dodává Tanner.

Doporučeno
KVÍZ: Víš, co znamenají tyhle symboly na oblečení? KVÍZ: Víš, co znamenají tyhle symboly na oblečení? 3. ledna 2024 16:00

Oxford se tak řadí k dalším evropským městům, jako je Madrid nebo Oslo, které se snaží oprostit své ulice od motorových vozidel. Do jaké míry však bude plán o zóně bez emisí schopno naplnit, zjistíme až v budoucnosti.

Domů
Sdílet
Diskuse