Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
1. prosince 2017 17:27
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Čeští lékaři vyoperovali většinu pacientova srdce z těla a implantovali mu umělé. Je třikrát větší než to lidské

ZAJÍMAVOSTI ČESKO
Uložit Uložené

Srdce vážící 800 gramů voperovali lékaři z pražského IKEMu do těla vážně nemocného pacienta.

Čeští lékaři z IKEMU transplantovali už více než 1100 srdcí. Přesto se před jedenácti dny povedla revoluční operace, kterou pražští lékaři dělali pouze jako třetí na světě. První podobná operace proběhla v roce 2014 ve Francii. Nynější česká operace dopadla také na výbornou. 58letému pacientovi se po operaci vede skvěle, srdeční náhrada prý funguje bez jakýchkoliv problémů.

Čeští lékaři vyoperovali většinu pacientova srdce z těla a implantovali mu umělé. Je třikrát větší než to lidské
Zdroj: Ion Chibzii/Wikimedia Commons

Unikátní motorové srdce je přitom třikrát větší a těžší než to lidské – váží 800 gramůTransplantace dříve probíhaly tak, že srdce zůstávalo na svém místě a do určité jeho části jsme implantovali čerpadlo, které krev saje z levé komory a přečerpává do systémové cirkulace," popsal pro Českou televizi doc. Ivan Netuka z IKEMU. U tohoto revolučního způsobu však během několikahodinové enormně náročné operace lékaři odstranili lidské srdce kromě pravé a levé síně a do této pozice potom našili složitý přístroj, který původní srdce zcela nahrazuje. Umělé srdce se skládá z velkého množství drobných součástek, které se sestavují až na operačním sále.

Doporučeno
 „Není to ghetto Česka“: Ústí má potenciál, pověst mu ale kazí bordel a špína. Ptali jsme se mladých lidí, jak se jim tu žije „Není to ghetto Česka“: Ústí má potenciál, pověst mu ale kazí bordel a špína. Ptali jsme se mladých lidí, jak se jim tu žije 12. června 2024 8:00

Hnací silou umělého srdce je silikonový olej, jenž je poháněn hydronickým motorem, což zaručuje, že funguje zcela přirozeně. Ze srdce pak vede kabel, který prochází přes kůži pacienta a vyváděn je zhruba 3 cm nad pupkem. Tímto kabelem je pak přístroj napájen pomocí baterií. Pacient se může se zařízením normálně sprchovat. Špičkové zařízení má 17 senzorů a kontroluje pacientovy tělesné funkce.

Domů
Sdílet
Diskuse