Čtvrtek 19. 4. 2018 svátek má Rostislav, Rastislav

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.

Bývalý útočník velkoklubů jako Chelsea nebo AC Milán a vítěz Zlatého míče byl zvolen prezidentem Libérie

Z fotbalisty prezidentem. George Weah uspěl v liberijských volbách a stal se hlavou země.

28. prosinec 2017, 17:20
28. prosinec 2017, 17:20

Z fotbalisty prezidentem. George Weah uspěl v liberijských volbách a stal se hlavou země.

Bývalý profesionální fotbalista George Weah, který svého času navlékal dres světových týmů jako AC Milán, PSG či Chelsea, zvítězil ve druhém kole liberijských prezidentských voleb a stává se tak novou hlavou země. V nejvyšším úřadu vystřídá Ellen Johnson Sirleafovou, nositelku Nobelovy ceny míru a vůbec první ženu, která byla v Africe zvolena prezidentkou. Do úřadu nastoupila v roce 2006, kdy se o pozici ucházel právě i Weah, tehdy však zejména kvůli nedostatečnému vzdělání neuspěl. V následujících letech si jej proto musel doplnit na univerzitě v Miami a nyní už mu tak v cestě za vítězstvím nic nepřekáželo.

 


 

Ještě jako mladého, nadějného fotbalistu si Weaha na konci 80. let vyhlédl trenér Arsène Wenger, který jej přivedl z liberijské ligy do francouzského týmu AS Monaco. Právě zde odstartovala jeho hvězdná kariéra, během níž vystřídal několik věhlasných velkoklubů. Za zřejmě největší Weahův úspěch je považován zisk Zlatého míče, trofeje pro nejlepšího fotbalistu světa, kterou za své výkony obdržel v roce 1995 a dodnes je jediným africkým držitelem tohoto ocenění.

 

Po ukončení vrcholové kariéry v kopané se Weah začal angažovat v liberijské politice, kde už má za sebou také několik úspěchů. V prosinci roku 2014 například uspěl ve volbách do senátu, což se do té doby žádnému liberijskému sportovci, který působil v zahraničí, nepodařilo. Oblibě se Weah těší především mezi mladšími generacemi, které tvoří majoritní část tamní populace.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Nejčtenější