Pondělí 21. 5. 2018 svátek má Monika

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: Airbnb Office/Flickr.com

Airbnb se bude v Česku nejspíš omezovat, majitelé bytů budou moci službu v domě i úplně zakázat. Je to dobře?

Služba na poskytování ubytování se bude omezovat, nespokojených rezidentů totiž přibývá.

16. květen 2018, 19:23
16. květen 2018, 19:23

Služba na poskytování ubytování se bude omezovat, nespokojených rezidentů totiž přibývá.

Airbnb se z malého startupu brzy rozrostlo do jednoho z hlavních webových poskytovatelů krátkodobého ubytování. Díky této službě mohou převážně mladí lidé cestovat za menší peníze, než by dali v hotelu, svoje místo si tu našli později také turisté s vyššími nároky na luxusní byty.

 

Oproti hotelům si uživatelé pochvalují vstřícnější a zejména transparentnější přístup krytý jednou komplexní platební platformou. Nyní je Airbnb ve více než 190 zemích světa a ubytovalo přes 200 milionů lidí. Všechno by se mohlo jevit jako ideální. Jenže není. Pohled na prvně sympatickou službu využívající principy sdílené ekonomiky se začal o něco ztrpčovat

 

Airbnb se bude v Česku nejspíš omezovat, majitelé bytů budou moci službu v domě i úplně zakázat. Je to dobře?

Problémy Airbnb

1. Nepořádek

Majitelé domů a zejména sousedé pronajímaných bytů se totiž v masivnějším měřítku začali setkávat s neohleduplnými hosty, kteří během své návštěvy dělali hluk, poničili společné prostory, případně zaneřádili okolí popelnic. Pokud se podobný problém stane s dlouhodobějšími nájemci, tak ho lze většinou řešit domluvou, ale co dělat v případě, že za týden už v bytě může být host slušnější (ale případně také ještě více neohleduplný)?

2. Čtvrtě přichází o rezidenty

Do Prahy přijelo za minulý rok přes 7 milionů turistů. Ještě před rozšířením této služby v roce 2013 to bylo 5,8 milionu, takže další hosté neustále přibývají. Čtvrtě s velkým turistickým ruchem se ale příliš nerovnají dobrému místu k dlouhodobému životu. Může za to touha po co „nejlokálnějším zážitku“ bohužel vykoupena faktem, že lokálních rezidentů už příliš nezbývá.

 

Turistické čtvrtě v Praze, jakými je třeba okolí Starého města, přichází o své krajany. Majitelům se vyplatí pronajímat svoje byty na Airbnb a ne dlouhodobým nájemcům. Dostávají za to mnohem více peněz a pro ně osobně se toho zase tolik nemění. V celé Praze je pak znát za poslední roky obrovský nárůst cen nájmů. Turisté za kratší dobu jednoduše platí víc, než našinci, kteří by byt měli v užitku delší dobu.

 

Redukovat Airbnb se rozhodl už New York nebo Berlín, kde se oficiálně můžou pronajímat jen pokoje (avšak v nabídce jsou i přes zákaz stále celé byty i domy, jen ve velmi omezené míře). Kdyby nedocházelo k omezení těchto služeb, mohlo by dojít k tomu, k čemu v poslední době dochází v Benátkách, totiž že už se celé město transformovalo v turistickou past.

3. Daně

Posledním problémem, se kterým se muselo Airbnb potýkat, je placení daní a poplatků. Finanční správě se nelíbilo, že je většina poskytovatelů neplatí, nebo je platí nesprávně. V Praze je okolo 3500 ubytování, ale jen 500 platí poplatky městu. Finanční správa požadovala nahlížet na tuto službu jako na jakéhokoliv jiného poskytovatele ubytovacích zařízení. To pochopitelně vítají i hotely, které všechny poplatky s tímto spjaté platit musí, a kterým kvůli Airbnb mizí zisky.

 

Nyní si však začala brousit zuby i na tyto služby a vydala dokument, který dává pronajímatelům návod, jak správně danit. Právě tato přísná pravidla (která jsou však v podstatě jen narovnání podmínek ubytovatelů) by mohla tento nekontrolovaný a nekontrolovatelný růst Airbnb zamezit. Už nebude mít taky velký vliv na ceny nemovitostí a nájmů.

 

Airbnb se bude v Česku nejspíš omezovat, majitelé bytů budou moci službu v domě i úplně zakázat. Je to dobře?

Jak dál?

Když nyní vidíme problematiku Airbnb více do hloubky, můžeme pochopit důvody, proč je správné ji nějakým způsobem regulovat. Zákonodárci nyní vymysleli způsoby, kterými by se to mohlo povést. V jejich návrzích je např toto:

 

1. Sdílení dat ze strany platforem směrem k městům
2. Vyšší daně a poplatky
3. Posílení pravomoci vlastníků bytů, kteří žijí ve stejném domě
4. Společenství vlastníků bytů bude moci službu v jejich domě úplně zakázat

 

Přílišné omezování této služby by ale mohlo mít negativní důsledky na město. Kvůli úbytku turismu by přicházela o peníze jak samotná Praha, tak i větší či menší podnikatelé, kteří díky turistickému ruchu vydělávají peníze.

 

Airbnb se bude v Česku nejspíš omezovat, majitelé bytů budou moci službu v domě i úplně zakázat. Je to dobře?

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Nejčtenější