Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
17. května 2019 17:38
Čas čtení 0:00
Dominik Čech

Lodě pro Hru o trůny či Vikingy se staví v malé moravské dílně. Za sedm let jich postavili třicet

ZAJÍMAVOSTI HRA O TRŮNY
Uložit Uložené

Stavitel lodí Radim Zapletal dodává už několik let ty nejlepší lodě na natáčení světových televizních trháků.

 „V roce 2012 jsem si tak klepal v dílně, když mi najednou zazvonil telefon. Někdo mi tam něco říkal anglicky, ale já anglicky neumím. Tehdy se řešil problém falešných diamantů, tak jsem řekl, že se omlouvám, ale nemám zájem o nějaké diamanty. Za půl hodiny zase někdo volal a tentokrát mi už česky vysvětloval, že se jedná o seriál Vikingové, který v té době ani neexistoval. Všechno už bylo přichystané, akorát neměli lodě. A co jsou Vikingové bez lodí,“ vysvětloval začátek svojí práce na velkých televizních produkcích Radim Zapletal v Českém rozhlase

Na lodích v malé moravské dílně pracuje spolu s panem Zapletalem dohromady tříčlenný tým, který vytváří v suchozemském prostředí České republiky lodě, které jsou plně schopné plavby.  

„V roce 2012 jsme byli v Irsku, kde se Vikingové natáčeli. Potřebovali si tam ověřit, že je loď fungující a plavby schopná. Když tam jeřáb spouštěl drakar do vody, tak by se atmosféra dala přímo krájet. V okamžiku, kdy se lana nakonec uvolnila a loď se na vodě jenom tak zhoupla, propukl celý štáb v obrovské nadšení, kdy se všichni objímali, nás objímali. Takové emoce se vás nutně musí dotknout,“ říká Zapletal.

Hra o trůny, ilustrační obrázek

Lodě pro Hru o trůny či Vikingy se staví v malé moravské dílně. Za sedm let jich postavili třicet
Zdroj: HBO/Game of Thrones

Jeho lodě, jako právě v seriálu Vikingové, jsou velmi historicky přesné a sám Zapletal dodává, že vikingská loď drakar je tak dokonalá, že si myslí, že jí musel lidem někdo převlečený za člověka poradit.

Co se týče lodí pro Hru o Trůny, pan Zapletal prozradil, že některé návrhy jsou velmi výtvarně odvážné a často nerespektují technologické možnosti tvorby, avšak možná právě proto si k nim člověk vytvoří osobní vztah.  

Ke stavbě lodí se navíc dostal vlastně náhodou.  Ještě jako člen klubu šermířů v roce 1992 plánoval, že se na vlastnoručně postavené lodi vypraví do Ameriky. „Ta loď fyzicky existovala a snad existuje ještě dodnes,“ vzpomíná Radim Zapletal s tím, že na samotnou plavbu nakonec nedošlo. „Tyhle velké sny jsem si už prosnil.  Dnes už si dopředu velké cíle nedávám, nechávám události plynout,“ uzavírá rozhovor. 

Domů
Sdílet
Diskuse