Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 12. 8. 2020 svátek má Klára

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Zajímavosti
2
Antonín Havlík
3. říjen 2019, 11:20
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Lime v Praze nedodržuje podmínky, stížností je už příliš mnoho. Město mu vypoví memorandum, služba se musí proměnit

Zeleným koloběžkám Lime hrozí v Praze rapidní omezování. Město s nimi chce rozvázat memorandum, které stanovilo loni před vstupem společnosti na český trh.

Antonín Havlík
3. říjen 2019, 11:20

Sdílených koloběžek Lime je v Praze víc než dost, často i na místech, kde je jejich používání zakázáno, služba navíc prý nedodržuje uzavřené memorandum s magistrátem a tomu dochází trpělivost. Zastupitelé proto plánují toto memorandum vypovědět, tak zní jejich postoj. Informují o tom ve své tiskové zprávě.

 

Memorandum bylo podepsáno loni na podzim, kdy zelené elektrokoloběžky na pražský trh přišly. Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra se musí pravidla pro Lime proměnit a zpřísnit. Stížností je totiž příliš mnoho i přes četná jednání.

 

Lime v Praze nedodržuje podmínky, stížností je už příliš mnoho. Město mu vypoví memorandum, služba se musí proměnit

 

„Vedli jsme se společností Lime mnoho jednání, kde jsme jasně říkali, že společnost musí přijímat zodpovědnost za to, co jejich zákazníci s koloběžkami dělají. Navzdory tomu stále řešíme, že před koloběžkami musí lidé na chodnících uskakovat a zaparkované koloběžky zase brání průchodu. Pokud se tyto situace pořád opakují, nezbývá nám než zavést nová pravidla,“ řekl Scheinherr. 

 

První podmínkou, kterou chce magistrát stanovit, má být povinné pojištění odpovědnosti, aby byl při incidentu zraněný okamžitě odškodněn. Opatření reaguje na množící se střety uživatelů koloběžek s náhodnými kolemjdoucími, kteří utrpěli zranění.

 

 

„Trvat budu také na homologaci koloběžek, aby byly způsobilé pro jízdu na silnici, a chci jasně vyřešit i podmínky pro parkování koloběžek,” uvedl dále náměstek. Zruší memorandum, které bylo uzavřeno ještě s předchozím politickým vedením. „Pravidla byla podle něj nastavená příliš měkce,“ myslí si.

 

Již ke stávajícímu memorandu postupně přidával různé podmínky, které mají pravidla zpřísňovat – od zavedení zón, kde se jejich rychlost automaticky zpomaluje, až po definování jasných míst, kde je možné koloběžky zaparkovat.

 

 

Nepřinesla však kýžené ovoce – uživatelé dál porušují pravidla, koloběžky jsou často různě poházené po městě, bezpečnost také nebyla zajištěna vyšší a nezlepšil se ani stav blokování tramvají a autobusů bezohlednou jízdou. Koloběžky využívají v centru hlavně turisté jako atrakci, bohužel méně jako alternativu k veřejné dopravě pro místní. 

 

„Chodníky v Praze mají zůstat bezpečné, ne aby na nich lidé uskakovali koloběžkám a rodiče s kočárkem neměli kudy projet,” vysvětlil Adam Scheinherr.

 

Na nové memorandum je společnost Lime připravena„Praha nás již informovala o tom, že chce stávající memorandum s provozovateli sdílených kol a koloběžek upravit a uzavřít jej v nové podobě,“ řekl pro REFRESHER Ondřej Široký, provozní manažer společnosti Lime. 

 

  

„Za rok provozování služby jsme získali mnoho zkušeností a na jejich základě již připravujeme koncept nové dohody s městem, který zahrne veškeré nezbytné požadavky na zlepšení aktuální situace v Praze a dá jasná pravidla pro bezproblémové fungování služeb v oblasti mikromobility ve městě,“ dodal. 

 

Mezi kritiky je i městská část Praha 2, která se nechala slyšet, že na firmu podá trestní oznámení. Lime spravuje 1 500 koloběžek a v Praze zprostředkoval již milion jízd. 

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Lime Tagy: metropole, lime, praha, koloběžka, elektrokoloběžky
Ohodnoť článek
1
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
News
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.