Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
29. listopadu 2019 13:59
Čas čtení 0:00
Vojtěch Vanda

Karel Gott je čtvrtou nejvýznamnější osobností české historie, vyplývá z posledního výzkumu

ZAJÍMAVOSTI ČESKO KAREL GOTT
Uložit Uložené

Další výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) si dal za cíl zjistit, která osoba je pro Čechy historicky nejvýznamnější.

V šetření z letošního října zjišťovali výzkumníci z Centra pro výzkum veřejného mínění, kdo je podle Čechů největší historickou osobností, a kterou epochu v historii považují občané České republiky za nejlepší. Na vrchol žebříčku osobností se dostal i nedávno zesnulý Karel Gott, který byl zařazen mezi velikány typu Václava Havla nebo T. G. Masaryka.

Doporučeno
Karel Gott zemřel. Bylo mu 80 let Karel Gott zemřel. Bylo mu 80 let 2. října 2019 10:21

Za největší českou osobnost byl 20 procenty tázaných jmenován Karel IV., v těsném závěsu za ním se umístil s 19 % Tomáš Garrique Masaryk. Bronzovou příčku obsadil první prezident České republiky Václav Havel s 18 %, čtvrté místo pak obsadil výše zmíněný Gott, jehož jméno zmínilo 16 % hlasujících. Mezi čtvrtým a pátým místem následoval obrovský propad, kde se umístil Jan Hus s pouhými 4 %.

Karel Gott je čtvrtou nejvýznamnější osobností české historie, vyplývá z posledního výzkumu

Obrovský procentuální nárůst u Karla Gotta si výzkumníci spojují s jeho úmrtím. Stejné výzkumy byly totiž provedeny i v roce 2007 a 2013, první tři příčky byly obsazeny s jemnými rozdíly v procentech ve všech třech případech stejně. Karel Gott měl ale v roce 2013, stejně jako v roce 2007, pouhé jedno procento.

Karel Gott je čtvrtou nejvýznamnější osobností české historie, vyplývá z posledního výzkumu

Letos se do první jedenáctky dostaly ještě osobnosti v následujícím pořadí: Miloš Zeman, Jan Ámos Komenský, Jaromír Jágr, Jan Žižka, Václav Klaus a dokonce i smyšlená postava Jára Cimrman. Všichni z těchto jmenovaných zaznamenali meziroční pokles až na nynějšího prezidenta republiky, který se dělí o 6. místo s Komenským.

Doporučeno
„Byl to jeden z největších Čechů.“ K úmrtí Gotta se vyjadřují české osobnosti „Byl to jeden z největších Čechů.“ K úmrtí Gotta se vyjadřují české osobnosti 2. října 2019 11:18

Dále měli respondenti vybrat jedno období, které považují za vrchol české historie. „Jednoznačně nejvíce občanů  podle výsledků letošního šetření považuje za vrcholnou etapu dobu Karla IV. (36 %). Se značným odstupem pak následuje období první republiky, které jmenovala pětina (22 %) dotázaných. Ostatní období byla uváděna výrazně méně: 7 % dotázaných zvolilo éru národního obrození a husitství, zastoupení dalších je ještě nižší,“ vysvětlil pracovník CVVM a Sociologického ústavu AV Milan Tuček.

Karel Gott je čtvrtou nejvýznamnější osobností české historie, vyplývá z posledního výzkumu
Poslední otázka se snažila zjistit, která z událostí v novodobé historii, tedy po vzniku Československa, je pro Čechy nejklíčovější. Tři pětiny dotázaných zvolilo Sametovou revoluci, čtvrtina dotázaných zvolila další události v následujícím pořadí: vznik ČSR, konec druhé světové války a vznik České republiky.

Domů
Sdílet
Diskuse