Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 26. 11. 2020 svátek má Artur

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Zajímavosti - Česko
0
Antonín Havlík
6. únor 2020, 16:40
Čas čtení: 2:22
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Sýkora, Špaček, Holubová. Dvě stě lidí s ptačím příjmením vyzvalo poslance k zákazu klecových chovů slepic

Osobnosti, které ve svém příjmení mají jména opeřenců, poslaly otevřený dopis českým poslancům. Vyzývají, aby zastavili klecový chov.

Antonín Havlík
6. únor 2020, 16:40
Čas čtení: 2:22

Na dvě stovky nositelů ptačích příjmení se semklo, aby podpořily návrh na zákaz klecových chovů slepic. V otevřeném dopisu reagují na prosincový návrh v rámci pozměňovacího návrhu k novele zákona na ochranu zvířat proti týrání. Ten by nevhodný klecový chov slepic pomohl zakázat a zvířata by tak už nemusela žít v hrozivých podmínkách malého prostoru.

 

Návrh zákona reaguje na opakovanou kritiku z organizace Obraz – Obránci zvířat. Skupina aktivistů dlouhodobě upozorňuje na podmínky v některých velkofarmách, ve kterých se zvířata trápí.

 

Psali jsme o tom například v článku o šokujícím streamu z české drůbežárny nebo o ztrápených prasatech přežívajících v hrozných podmínkách velkých farem. Zvířata jsou na sobě namačkaná, vystresovaná, nemocná, popřípadě mrtvá a nehybná torza pak musí překračovat další z nich.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1445 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Nejprve drogy a vášnivý sex, výčitky a zlomená srdce až později. Calin vylil své Svědomí na papír (Recenze)Nejprve drogy a vášnivý sex, výčitky a zlomená srdce až později. Calin vylil své Svědomí na papír (Recenze)
Mám tě ráda jako kamaráda. Už jsi tuhle větu někdy slyšel? A vyplatí se v případě friendzonu bojovat?Mám tě ráda jako kamaráda. Už jsi tuhle větu někdy slyšel? A vyplatí se v případě friendzonu bojovat?
My Dear Clothing, ODIVI či Pavol Dendis. Domácí módní scénu v roce 2020 ovládl streetwear, ale i poctivé krejčovstvíMy Dear Clothing, ODIVI či Pavol Dendis. Domácí módní scénu v roce 2020 ovládl streetwear, ale i poctivé krejčovství
VÍCE

 

Sýkora, Špaček, Holubová. Dvě stě lidí s ptačím příjmením vyzvalo poslance k zákazu klecových chovů slepic
Zdroj: Obraz

 

Ptačí dopis je další aktivitou, která se zformovala na podporu zákazu klecových chovů. Svým podpisem podpořila výzvu i herečka Eva Holubová.

 

„Klecové chovy plné slepičího utrpení do vyspělé společnosti nepatří. Proto jsem se rozhodla podpořit otevřený dopis poslancům od lidí s ptačím příjmením, který je humornou připomínkou něčeho, co je ve skutečnosti spíše k pláči.  Jsem ráda, že se za velmi krátkou chvíli podařilo mobilizovat přes 200 zástupců ptáků z říše lidí a já jako Holubová jsem nemohla chybět,“ prozradila hvězda legendárních Pelíšků nebo Účastníků zájezdu.

 

Situaci mohou změnit poslanci. Zda se rozhodnou návrh zákona zavést by mělo být podle aktivistů známo v průběhu jara 2020. „Napoví však už 19. únor, kdy budou o návrhu hlasovat poslanci v Zemědělském výboru a ve Výboru pro životní prostředí,“ vysvětluje spolek v tiskové zprávě.

 

Kompletní znění otevřeného dopis

Vážené poslankyně, vážení poslanci,

 

vrabci na střeše si cvrlikali o tom, že máte na stole návrh na zákaz klecových chovů slepic. Přirozeně se tahle zpráva dostala i k nám – hrdým nositelům ptačích příjmení. Věříme, že k tomu máme co štěbetat. Proto jsme spojili své síly, a tak Vám poštovní holub právě donesl tento dopis. Chceme Vám jeho prostřednictvím dát najevo, že Slavíci, Straky, Strnadi i Hrdličky a další jmenovci ptáků z celé ČR jsou proti zavírání slepic do klecí.

 

Mít ptačí příjmení má řadu výhod. Míváme společné slety, často býváme středem pozornosti a dokonce na Mezinárodní den ptactva, který připadá na Apríla, míváme zlevněné vstupy na nejrůznější místa a atrakce. Podmínky slepic v klecových chovech však bohužel žádným aprílovým žertíkem nejsou. Ptáci odjakživa symbolizovali svobodu, volnost a nadhled (ano, i slepice jsou ptáci). A my jako jejich lidští zástupci cítíme potřebu zastat se slepic, které si v kleci nemohou ani protáhnout křídla, natož si popoletět nebo popoběhnout. Tyto podmínky považujeme za naprosto nedůstojné a pro ptáky nepřijatelné.

 

Sýkora, Špaček, Holubová. Dvě stě lidí s ptačím příjmením vyzvalo poslance k zákazu klecových chovů slepic
Zdroj: Obraz

 

Naštěstí víme, že mezi Vámi máme tajné agenty, kteří jistě oplývají už zmíněným nadhledem a pochopením pro ptačí svobodu. Vždyť mezi sebou najdete hned dva Kohoutky, Vránu, Pávka, Kalouse i o něco menšího Kalouska. A aby toho nebylo málo, věříme, že k iniciativě za zákaz klecových chovů slepic se přidají i jiné živočišné druhy infiltrované mezi Vámi ostatními. Jedná se třeba o Králíčka, Jelínka, Kozlovou nebo Červíčkovou.

 

Pro nás všechny je naprosto přirozené, že se můžeme volně pohybovat. Považujeme to za normální a obyčejné. Pohyb je i jednou ze základních přirozených potřeb slepic. Klece jim ale neumožňují tuto potřebu naplnit, a tak je správným krokem je zakázat. A nevěřte nikomu, kdo se Vám bude snažit navrkat opak.

 

Vážíme si toho, že si mnozí a mnohé z Vás uvědomují, jak špatné klecové chovy pro slepice jsou. Jsme rádi, že jde o společensky diskutované téma se značnou podporou i mezi Vámi. Vás ostatní vyzýváme, abyste nebyli lhostejní a podpořili návrh na zákaz klecových chovů.

 

My – nositelé ptačích příjmení – budeme po celou dobu Vaše počínání bedlivě sledovat a dobře víme, že v tom nebudeme sami.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
5
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.