Ministru Vojtěchovi byla doporučena domácí karanténa. S Rážovou se setkal i Andrej Babiš, nicméně tomu karanténa doporučena nebyla.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se z preventivních důvodů přesune do domácí karantény, uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpányová v návaznosti na zprávu, že hlavní hygienička Jarmila Rážová byla pozitivně testována na nákazu Covid-19. S hygieničkou, jejíž nákaza se potvrdila ve středu, totiž osobně mluvil v úterý odpoledne.
Oba byli totiž včera na představení druhé verze aplikace eRouška, která pomáhá s trasováním lidí, kteří jsou potenciálně nakažení koronavirem. Z této schůzky se měla hlavní hygienička přesunout na jednání s premiérem Andrejem Babišem. Stále ale není potvrzeno, zda jednání s premiérem opravdu proběhlo.
Česká televize nicméně ve středu v poledne doplnila, že Andrej Babiš ani lidé z úřadu vlády, kteří se schůzky zúčastnili, do karantény nemusí, protože podle hygieny seděli dostatečně daleko. Což samozřejmě vzbudilo reakce.
Ministerstvo přidává opatření
Pro další osoby jsou ale opatření jasná. „Zaměstnanci Ministerstva zdravotnictví, kteří byli v epidemiologicky významném kontaktu s paní hlavní hygieničkou, včetně ministra zdravotnictví, podstoupí testy na covid-19 a následně jim budou nařízena karanténní opatření. Ministr zdravotnictví nastoupí do domácí karantény,” uvedla mluvčí Štěpanyová.
Novými opatřeními pro zaměstnance ministerstva zdravotnictví je nutnost nošení roušky uvnitř instituce nebo pracování z domova.
Nicméně Babiš nebo Vojtěch nejsou jediní, kterým hrozí nákaza koronavirem. Na tiskové konferenci k vydání druhé verze aplikace bylo kromě hlavních představitelů projektu v čele s Petrem Šnajdárkem nebo vládním zmocněncem pro IT Vladimírem Dzurillou i několik desítek novinářů.