Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
13. září 2021 11:30
Čas čtení 6:07
Radim Šlechta

Jak Hollywood opouští sexismus aneb proměna ženských superhrdinek ze sexuálních objektů v uvěřitelné ženské charaktery

Jak Hollywood opouští sexismus aneb proměna ženských superhrdinek ze sexuálních objektů v uvěřitelné ženské charaktery
Zdroj: Warner Bros./Marvel Comics
FILMY A SERIÁLY MARVEL
Uložit Uložené

Průřez historií ženských superhrdinek a válečnic.

Akční filmy s těmi komiksovými v čele vládnou kinům po celém světě již řadu let. Mnohé z nich se prokousaly k srdcím svých fanoušků podobně jako střep k tomu Iron Manovu a nutno říci, že od svých počátků prošly značnou evolucí.

Mužské charaktery nyní začínají řešit existenciální problémy, nemoci, deprese... Jejich postavy už dávno nejsou jen krasavci, jejichž vypracované tělo obepínají grosteskní elasťáky. Jsou to lidé. Pořád krásní a pořád v elasťákách, akorát, že tak nějak uvěřitelnější.

Je zajímavé, že podobná evoluce potkává ženské charaktery v akčních a komiksových filmech až nyní. Velkou pohnutkou ke změně k lepšímu je nejnovější marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson. Ještě nedávno jsme se ale dívali na Wonder Woman v korzetu a kozačkách, v jejíchž filmech se místo lidských problémů řešil problém, jak nejlépe zapózovat na amazonskou hudbu. Hlavně ať se to líbí.

Poněkud úsměvně působil i film Birds of Prey, kdy jedné z postav, kosící bídáky v podprsence, zvonáčích a osmdesátkových podpacích, překáží vlasy v boji, protože „je důležitější být krásná než praktická“.

Podle studie Monicy Miller, Jessicy Rauch a Tatyany Kaplan se navíc ženské superhrdinky ve filmech vyskytují o dost méně než spasitelé světa pohlaví mužského. Studii dělaly na 147 postavách v 80 superhrdinských filmech. Zjistily nejen to, že mužských hrdinů je dvakrát více než ženských.

Doporučeno
Ahoj, já jsem Ondra a v jedné mobilní hře jsem už nechal 24 tisíc korun. Je na čase si přiznat, že mám problém? Ahoj, já jsem Ondra a v jedné mobilní hře jsem už nechal 24 tisíc korun. Je na čase si přiznat, že mám problém? 30. dubna 2024 11:00

Vedle toho se při výzkumu přišlo na zajímavý rys ženských superlidí – naprosto mizivá menšina z nich disponuje nadlidskou silou, intelektem a velký počet z nich selhává při manipulaci se zbraní. V boji většinou využívají telekinezi (hýbání předměty silou mysli) nebo třeba ovládání živlů.

K tomu, kam ženské akční hrdinky míří, se ještě dostaneme, abychom ale lépe pochopili, proč se nové ženské hrdinky mění, je třeba se podívat do historie. Pojď s námi zavzpomínat, jak vypadaly ženské hrdinky v minulosti, kdy se z hrdinek staly „sexy mlátičky“ a jak se proti takové sterotypizaci dá bránit. 

Za okénky komiksů

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 103244 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Co se dozvíš po odemknutí?
  • Jak se vyvíjela podoba i charakter ženských hrdinek
  • Proč je Black Widow klíčový film
  • Jak podpatky vystřídala uvěřitelnější výstroj
  • Kam by měla diskuse směřovat mimo kinosálů
Domů
Sdílet
Diskuse