Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 27. 5. 2022 svátek má Valdemar

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Hudba - Tip na hudbu

Toto je 12 nadějných českých rapových interpretů, kteří byli v roce 2021 nejvíc fresh

První rok seriálu FRESH RAP je za námi, a tak je čas, abychom si jej celý zrekapitulovali.

Vojtěch Vanda
3. leden 2022, 10:00 Čas čtení: 6:49
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Toto je 12 nadějných českých rapových interpretů, kteří byli v roce 2021 nejvíc fresh
Zdroj: se svolením Esposita / se svolením Arlety / se svolením Whtevra
Hudba - Tip na hudbu
2
Vojtěch Vanda
3. leden 2022, 10:00
Čas čtení: 6:49

Toto je 12 nadějných českých rapových interpretů, kteří byli v roce 2021 nejvíc fresh

První rok seriálu FRESH RAP je za námi, a tak je čas, abychom si jej celý zrekapitulovali.

Vojtěch Vanda
3. leden 2022, 10:00
Čas čtení: 6:49
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Toto je 12 nadějných českých rapových interpretů, kteří byli v roce 2021 nejvíc fresh
Zdroj: se svolením Esposita / se svolením Arlety / se svolením Whtevra
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Finišujeme rok 2021 a musíme říct, že nám přinesl spoustu nového. Jsme opravdu rádi, že ačkoliv byla naše kultura znovu škrcena nutnými koronavirovými opatřeními, tato přestávka dala vykvést rapovému talentu, jenž jsme pro tebe posbírali pod jednu střechu.

 

Měsíční seriál FRESH RAP slaví první rok své existence tím, že ti přináší seznam 12 nejvíc fresh začínajících interpretů z Česka, kteří byli ochotni se s tebou podělit o své první hudební kroky a zákulisní příběhy. Následující článek ti všechny připomene, což je samozřejmě ideální příležitost si je všechny znovu přečíst.

Totally Nothin

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený FORLIFE | Totally Nothin 🦋 (@totally_nothin)

 

Reprezentantem prvního dílu se stal táborský rodák František Thiel alias Totally Nothin, s nímž jsme ještě v rámci rozhovoru probrali jeho rapové začátky. 

 

Totally od té doby vyrostl v opravdu zajímavého interpreta, jehož rapová cesta je momentálně nejvýraznější ze všech letošních účastníků našeho seriálu. Vyznavač alternativního emo-rapu, jenž je svěřencem nahrávací společnosti Supraphon, již spolupracuje s těmi nejznámějšími jmény (například Dorian, Grey256, Sensey, Psycho Rhyme), vyšla mu alba Mami, podívej a MMIS a začínají si jej všímat i přední česká hudební média. 

 

fresh rap totally nothin

Wesome

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Wesome (@wesome.off)

 

Pražský interpret Wesome nám poskytl rozhovor hned jako druhý v pořadí. Tehdy nás zarazila skutečnost, že jako interpret s milionovými poslechy na Spotify zůstává stále v pozadí. Jakub Maršál, jak zní jeho jméno, nám vysvětlil, že jej do uší českých rapových fanoušků dostala doporučení na TikToku a na YouTube, přičemž vyjádřil nejistotu v dalším masivním pokračování jeho kariéry, co se čísel týče.

Dnes ale můžeme s jistotou říct, že jeho kariéra není postavena na jednom tracku. Během roku 2021 vydal album Love Letter, které i přes absenci velkých jmen na hostovačkách dosahuje statisíců poslechů. Věrná fanbase, o níž měl pochyby, nyní sleduje každý jeho krok, takže věříme, že jeho kariéra ještě poroste.

 

fresh rap wesome

True Gabe

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený 𝙏𝙧𝙪𝙚 𝙂𝙖𝙗𝙚 (@true_gabe)

 

Časem ale přišla změna. Abychom udělali zážitek z příběhu interpretů autentičtějším, začali jsme opravdu vytvářet jejich příběh. Z provedených rozhovorů jsme začali tvořit opravdovou story, což si jako první vyzkoušel Vojtěch Vašek alias True Gabe. Rezidenta z Rožnova pod Radhoštěm jsme oslovili zrovna v době, kdy podepisoval spolupráci se společností Universal Music.

 

A stejně jako v minulých případech jsme i zde viděli jen rozkvět. Společně s producenty DJ Kadrem a rainerem se rozletěli do všech světových stran, začali definovat svůj vlastní podžánr rapové muziky mísící elektronické prvky a house a dali vzniknout albu (Gabe s rainerem), jež nese název Vulture Cutlure. Jejich videoklipy opustily kanál MOONRISE a začaly vycházet na kanále MAYDAY MUSIC, který má co do činění s dalším hostem FRESH RAPu.

 

fresh rap true gabe

AMK

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený AMK (@mayday_amk)

 

Aniž bychom to plánovali, hned vzápětí jsme se domluvili s interpretem, jenž se stal True Gabovým kolegou. Lounský Alex Mikulecký, jenž si říká AMK, byl totiž minimálně stejně zajímavý jako rapeři předtím. Dokonce tak moc, že i on prakticky ve stejném časovém období dostal nabídku od Universal Music. Jeho kanál MAYDAY MUSIC, na němž vydával tracky i kupříkladu Grey256, se nakonec stal domácí stanicí obou raperů.

I AMK dostal po naší spolupráci možnost vydat svou debutovou desku, kterou pojmenoval 11 Scars. Na 11 tracích společně s Gabem a Greyem vypráví o svých životních trablech a zkušenostech podobně, jako to dělal před ní. A stejně jako tehdy se mu velice slušně daří. 

 

fresh rap amk
NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 3515 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

NIKØTIN

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený NIKØTIN (@nikxtin)

 

Změna je život a z toho důvodu jsme z dubnu zavítali na západ Čech. Doposud jsme neměli v našem seriálu nikoho, kdo by svou písničku uměl ztvrdit, vzít za ni zostra a možná posluchače dostat i do někdy i nepříjemně energické pozice. Využili jsme toho, že scénou ošlehaný Plastic tehdy změnil svou přezdívku na NIKØTIN, a při jeho novém začátku jej oslovili.

 

Dominik Pokorný nás seznámil se svým temným backgroundem a také nám osvětlil, že se agresivní a emo Plastic vydal na odpočinek. Jeho nové já bylo prý více nad věcí a mělo všechno tak nějak více „v p*či“. Ocenili tuhle změnu jeho fans? Zdálo se, že ano; sólo tracky i spolupráce například s Protivou dosáhly vysokých čísel, nicméně se ukázalo, že Plastic nikdy nebude spát napořád. Doporučujeme zkontrolovat jeho kanál.

 

fresh rap NIKØTIN

Whtevr

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený W H T E V R (@nick_whtevr)

 

Čím více jsme lovili ve vodách tuzemského rapu, tím více neobjevených drahokamů jsme objevovali. Jedním z nich je určitě i, troufáme si říct, největší propagátor hyperpopu na domácí scéně – Whtevr. Dosud neslýchané anime-like instrumentály se stejně znějícími texty plnými odkazy z japonské animované kinematografie a autotunu vzaly za své, proto jsme se v květnu rozhodli jim u nás věnovat trochu prostoru.

 

Ne každý den narazíme na něco tak neotřelého a originálního, proto jsme byli rádi, že Nikolas Havel, původně pop-punkový zpěvák kapely stifled, pozvání přijal. Zjistili jsme, že jeho vášeň pro anime a vše kolem toho je opravdu pravá, že je v jeho zájmu vybudovat silnou hyperpopovou komunitu a že se nehodlá zastavit před ničím. Takže přestože se jejich kolektiv nevermind. rozpadl, sám ve své osvětě pokračuje na vlastním YouTube kanálu, což je dobře.

 

fresh rap whtevr

Esposito (FNL ZONE)

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Esposito (@esposito_fnl)

 

Červen byl pro nás bohužel měsíc odpočinkový. Proto přišel další díl FRESH RAPu až v červenci. Na revanš jsme chtěli přinést něco extra kvalitního a speciálního, což se nám dle našeho názoru povedlo. Čtenář dostal surovou ulici, brněnský beton a zvuk z Bohunic. Pozvání přijal Esposito jakožto polovina kolektivu FNL ZONE. Od té doby se však pánové rozrostli, jelikož jejich hymny vzaly YouTube a streamy útokem.

 

Esposito nám vylíčil, co všechno pro něj znamená loajalita, že FNL na jejich dresech nemá nic společného s druhou českou fotbalovou ligou a že fráze „Bubi“ nebo „Bubi Flex“ si budou pamatovat posluchači nejen od Bystrce do Líšně, ale spíše od Břeclavi do Chebu. To se zatím plní; jejich track Kobe se stal virálním, hudba i klipy se zkvalitnily, pánové začali koketovat s live sessions z brněnského studia Amaro a také upevňují svou fan base drunk gaming streamy. 

 

fresh rap esposito

Yann Roses

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený 𝖄𝖆𝖓𝖓 𝕽𝖔𝖘𝖊𝖘 🌹 (@yannroses)

 

Někde talent dřímá, akorát se mu nedostává dostatečnému průchodu, což platí i o přerovském raperovi Yannovi Rosesovi. V roce 2018 představil svým posluchačům EP Roses Like A Wine a oba singly Safíry a granáty a Pro tebe vystřelily do nebes. Po pár dalších singlech, v roce 2021, se ale interpret odmlčel. Nutno říct, že to byla velká škoda.

 

Byli jsme rádi, když jsme zjistili, že ticho nebude trvat dlouho. Denis Jan nás seznámil s tím, jak on sám vnímá milionový úspěch Safírů a granátů, proč tvoří boombap, když je opravdu šťastný a také jsme se dozvěděli, že je expertem na grungeovou legendární skupinu Nirvana. Nastínil nám, že poslední dva roky prostě nebyla energie tvořit, ale že do své kariéry vidle nehodil. Naopak chystá další EP, jež by mělo být inspirováno Božskou komedií od Dante Alighieriho. 

 

fresh rap yann roses

Josef K.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Josef K. (@josefkej)

 

Na podzim jsme se schovali do pražského podzemí. To je kult, který snad nikdy nezreziví. Metro přitahovalo sympatizanty hiphopové kultury od jejího začátku a to zejména kvůli graffiti. Někoho ale inspiruje i ke skládání instrumentálních skladeb, psaní textů a vydání vlastního projektu stejně jako například Josefa K.

 

Tento maskovaný raper nosící kuklu na hlavě je rezident pražských Stodůlek, kterému v roce 2020 vyšel projekt Linka B. A jak asi tušíš, celý jeho koncept byl inspirován přesouváním se z bodu A do bodu B zejména metrem, které korunovala láska ke žluté lince. Josef K. sliboval v našem rozhovoru „koncepčně zajímavé album“, které mělo vyjít do konce roku, bohužel se tak nestalo. Notifikaci však u něj máme každopádně nastavenou.

 

fresh rap josef k.

P/ST

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený P/ST (@past.praha)

 

V Praze jsme zůstali i další měsíc, rozhodli jsme se ale vplout do ještě umělečtějších vod. Duo Dan Kranich a Ivo Sedláček vytvořili P/ST, flexibilní fúzi několika žánrů a směrů spojené v alternativní herecko-rapové těleso, které bavilo posluchače i diváky na YouTube svou živelnou show.

 

Sami svůj styl identifikují jako RAP/RAVE/INSTRUMENTAL, který se musí zažít naživo. Proto měli trochu problém v momentě, kdy se v Česku rozpoutaly ty největší koronavirové vlny. Duo herců a hudebníků v jednom se s tím však vypořádalo pomocí takzvaných koronasessions a přenášeli svou energii přes monitory. A přestože na konci roku nevyšlo jejich slibované album, věříme, že věčně zaneprázdnění umělci na něm ustavičně pracují.

 

Fresh rap p/st

Lajfr

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Lajfr (@lajfrsun)

 

Listopad nám přinesl opravdu fresh záležitost. Dalšího interpreta, jenž si rapový „jazyk“ ohnul do svého vlastního žánru. Radek Lajfr vlétl s kolektivem Butterclub do tuzemského rybníčku jako blesk a začal jej ovládat svým šarmem, důvtipem a legrací. To neuniklo ostřížímu zraku tamních rychlých kluků s Davidem Kopeckým v čele, jenž se jal s Lajfrem spolupracovat. 

 

Na podzim proto vznikl nový zvuk pro EP Spiceboys, na němž rodák z vesnice kousek od Brna spolupracoval s blancem, a tím oslovil i nás. Bezva vizuály, vtipné poznámky a také jistá dávka umění udělat si srandu sám ze sebe nám přišla velmi sympatická. Radek slíbil fanouškům ke konci roku klip na single Stepsister, který je již nyní online, a kromě toho můžeš na jeho Spotify nalézt zbrusu nové EP bby2, jehož je „nevlastní sestra“ součástí.

 

Fresh rap lajfr

Arleta

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Arleta (@arleta_berndorff)

 

Pozdě, ale přece. Na poslední měsíc premiérového roku 2021 jsme si nechali vůbec první up-and-coming rapovou interpretku v našem seriálu. Arleta Berndorff letos slavila se svým temným vibem a uvědomělými texty úspěch nominacemi na ceny Apollo i Vinyla, nejvíc jí však udělala radost spolupráce s Toxxxem na jeho posledním album Mumie.

 

S Arletou jsme samozřejmě probrali i její začátky a skutečnost, jak se dostala na album jedné z nejdůležitějších osobností českého rapu. Také nás ale zajímal její vhled do vztahu tuzemský rap a ženy a všeobecná absence ženského pohlaví ve tvrdě homogenním českém rapovém prostředí.

 

fresh rap arleta

 

Tak co, bavil tě letošní ročník FRESH RAPu? Pokud ano, určitě přidej nějaký komentář nebo například i vlastní tip, kdo by se měl v příštím ročníku v našem výběru objevit. V roce 2022 totiž pokračujeme!

Anketa:Zobrazit výsledky >Skrýt výsledky >
Kdo byl pro tebe z našeho letošního výběru nejvíc fresh?
Totally NothinWesomeTrue GabeAMKNIKØTINWhtevrEsposito (FNL)Yann RosesJosef K.P/\STLajfrArletaHlasovat
Totally Nothin20%
75 Hlasů
Wesome4%
16 Hlasů
True Gabe7%
27 Hlasů
AMK5%
17 Hlasů
NIKØTIN6%
21 Hlasů
Whtevr14%
52 Hlasů
Esposito (FNL)22%
84 Hlasů
Yann Roses3%
11 Hlasů
Josef K.4%
14 Hlasů
P/\ST2%
8 Hlasů
Lajfr6%
22 Hlasů
Arleta8%
29 Hlasů
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: se svolením Esposita / se svolením Arlety / se svolením Whtevra
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu hudba
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít