Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
20. ledna 2021 12:18
Čas čtení 13:05
Vojtěch Vanda

Nováček s miliony zhlédnutí Wesome: Hype přišel možná moc brzo. EPčkem jsem testoval, jestli lidi zajímám já, nebo jeden můj song

HUDBA ČESKO FRESH RAP RAP
Uložit Uložené

Velice zajímavou rozpravu jsme vedli s novým pražským interpretem, který si říká Wesome.

V playlistu nejlepších českých a slovenských rapových tracků na Spotify za rok 2020 se člověk dočkal nejen známých a často přehrávaných písniček, ale i nejednoho překvapení. Jedním z nich byla i stopa s názvem Málem nacházející se na 44. místě. Tam se totiž umístila písnička od rapera, který si říká Wesome.

Stačí udělat jen malou rešerši, abys poznal, že tento osmnáctiletý interpret z Prahy tu nejspíš nebude jen na rok. Jeho debut jako hrom čítá miliony zhlédnutí napříč platformami. Nám tak bylo jasné, že se jedná o ideálního kandidáta na lednový rozhovor do rubriky FRESH RAP, v němž ti představujeme zajímavé newcomery. A tím Jakub Maršál, jak zní Wesomovo občanské jméno, určitě je.

V tomto článku si přečteš:
 • Co mu pomohlo k tolika milionům zhlédnutí a poslechů
 • Proč ještě nikdy nevystupoval
 • Co jej na jeho prvním vystoupení nejvíce děsí
 • Z jakého důvodu mu přijde zvláštní mít moc pozornosti
 • Proč se neřadí mezi emo rapery, přestože tak jeho tvorba zní
wesome jakub maršál rap česko
Zdroj: Archiv Wesome
Doporučeno
Seznamte se, Totally Nothin Seznamte se, Totally Nothin 9. prosince 2020 13:47

Kdo je Wesome?

Kluk z Prahy, normálně středoškolák, je mi 18. Bývalý fotbalista, ne tedy nějak profi. A k hudbě jsem přišel ne úplně náhodou; hrál jsem pár let na kytaru, ale k rapu jsem se dostal tak nějak sám až později. Bavil mě českej rap a řekl jsem si, že to chci zkusit. Tak jsem to zkusil.


První rok mě neznal nikdo, jenom kamarádi. A pak to nějak bouchlo, takže od tý doby se na to soustředím. Jinak v podstatě furt chodím do školy a všechno tohle okolo.


Přijde mi, že to bouchlo poměrně brzo, jelikož se z tebe stal vcelku úspěšný český raper. Tvůj track Málem se na Spotify v playlistu RapPrezent: Top skladby 2020 umístil na 44. místě ze 60 se 2,6 miliony zhlédnutí. Jak jsi reagoval, když ses to dozvěděl?

To vzniklo úplně random. Měl jsem tak 5 000 views na tracku, a pak to YouTube začal doporučovat, na TikToku se to rozjelo, a přišlo to nějak samo.


Takže ti ty views zvedl TikTok?

Ten až později. Hlavně to posunulo to, že to byl můj „první větší videoklip“, takže to přes první den dalo asi 3 000 views. Což byl nezvyk. Následně to začal doporučovat YouTube. Na TikToku se to začalo objevovat třeba měsíc a půl po vydání, a až pak to tam rostlo dál.


A ty jsi na TikToku aktivní, že se to takto postupně vyvrbilo?

Vůbec. Lidi na to začali dělat tiktoky úplně z ničeho nic. Já jsem to tam jenom dal jako skladbu; ono se to tam automaticky hází, když to sdílím na Spotify a další místa. Následně se to rozjelo samo.


Dobře, ale miliony zhlédnutí na Spotify nevzniknou jen tak, nebo jo? Kdy se kolem tebe objevil takový cloud?

(smích) Narůstalo to postupně. Největší hype to mělo 2 měsíce po vydání díky TikToku a YouTube algoritmům celkově.


Jak říkáš, když k tomu ještě přidáme další miliony views na YouTube, tak se nám před očima rodí poměrně zajímavá kariéra. Evidentně se na tebe lidi i rádi dívají. Co říkáš na tohle?

Pořád nevím, jestli je to stále ten první hype z toho, že bouchnul ten klip. Furt si nejsem jistej, jestli to vydrží, přestože tomu spousta věcí napovídá. Samozřejmě jsem za to rád. Na druhou stranu můžu upřímně říct, že to možná přišlo až moc brzo. 


Protože, když se zpětně kouknu na mý známý tracky, tak tam vidím dost chyb. Rapoval jsem sotva rok, tak je jasně vidět, že to není úplně dokonalý. Štve mě hlavně to, že mě lidi znají z tracků, kde sám vidím chyby, ale obecně jsem rád, že se to dostalo mezi lidi. Kdo by nebyl.


Myslíš, že už jsi známý?

Ne, to si úplně nemyslím, každopádně záleží na cílovce. Někteří lidi ze scény například vůbec neslyšeli moje jméno. Ale zase ne, že by mě znaly třeba jenom děti. Průměr cílovky bude tak 15 let, takže mezi určitou skupinou lidí asi známej nějakým způsobem budu. Já furt říkám, že spíš jsou známější mé písničky než já. To vidím například i na Instagramu, kde nemám extra moc sledujících.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Wesome (@wesome.off)


Na to jsem chtěl taky navázat. Tím, jak moc tě registrují lidi ze scény. Už jsi měl možnost spolupracovat s nějakými českými stálicemi?

Většinu spoluprací jsem odložil na příští projekt. Teď budu vydávat jiný, a na něj právě nebudu dávat žádné spolupráce, co se týká featů, protože je to hrozně osobní. Ale co se týče toho, kdo mě kontaktoval nebo s kým jsem já navázal kontakt, tak to jsou hlavně mladí tvůrci, kteří nejsou nějak extra známí. Psal jsem si třeba s Vercettim, s Totallym (Totally Nothin, pozn. red.)... Žádný velký jména.


Já sám většinou nepíšu nikomu. Spíš to nechávám nějak přirozeně vyplynout. Nicméně od začátku spolupracuju s Riadem, který mi dělá master a další postprodukci.


Tak si pojďme něco říct o tom začátku. Kdy se to všechno začalo rodit? Vzpomeneš si, jak jsi začínal?

Ještě předtím, než jsem začal, tak jsem spíše než někdo, kdo tvoří hudbu, chtěl být interpret. Bavil mě ten lifestyle, což bylo možná i tím, že jsem koukal na vlogy od Milion+ a bavilo mě, jak žijou. Měl jsem takovou vizi, že bych rád dělal hudbu, ale málokdy jsem něco zkoušel. Většinou to bylo tak, že jsem to nahrál na mobil. Ale samozřejmě na mobilu to nezní bez úprav tak dobře. 


Pak jsem se v lednu 2019 rozešel se svou holkou. Něco jsem napsal a bylo mi to tak nějak jedno, že to vyhodím na internet. Což jsem udělal a řekl jsem si, že uvidím, co mi na to lidi řeknou. A tam to nějak začalo. 


I když to nemělo velký úspěch, tak jsem dostal chválu od kamarádů, proto jsem to zkoušel dál. Pak jsem začal chodit do studia, aby to za něco stálo, protože první tři tracky byly nahrané doma bez úpravy. Po těch třech tracích jsem napsal Dorianovi, když ještě dělal úpravy. Upravoval mi Planetu a Viktorii, které až zpětně nabraly hype. Následně jsem začal chodit do studia k Riadovi, někdy na jaře 2019. 

wesome jakub maršál česko rap riad
Zdroj: Archiv Wesome


Tenkrát jsem tomu ani moc nevěřil. Spíš jsem dbal na to, abych pracoval sám na sobě, než že bych měl nějaké ambice.


To je zdravé.

Myslím si, že by to tak do určité fáze mělo bejt. Což mám i teďka, že jo. Ale vzhledem k tomu, že chci posouvat i videoklipy, tak to všechno stojí peníze. A už musím trošku uvažovat o tý byznys stránce, aby byl budget na kvalitnější věci. Stále ale platí, že necejtím, že bych naplnil svůj potenciál. Furt se soustředím hlavně na to. 

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 93723 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Domů
  Sdílet
  Diskuse