Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
23. dubna 2022 v 15:05
Čas čtení 1:24
Radim Šlechta

Marian Jurečka zůstává šéfem KDU-ČSL, neměl žádného protikandidáta

Marian Jurečka zůstává šéfem KDU-ČSL, neměl žádného protikandidáta
Zdroj: ČTK/Říhová Michaela
NEWS KDU-ČSL MARIAN JUREČKA ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

KDU-ČSL se dnes sešla v Ostravě, aby si zvolila nové vedení. Na sjezdu vystoupil mimo jiné i premiér Petr Fiala (ODS) a ukrajinský velvyslanec.

Představitelé KDU-ČŠL se v sobotu sešli v ostravském hotelu Clarion, aby si zvolili nové vedení. O pozici předsedy strany se ucházel jediný kandidát – současný předseda Marian Jurečka. Ani v průběhu dne se neobjevil nikdo další, kdo by se o post předsedy ucházel. Marian Jurečka tak i nadále zůstává v pozici šéfa strany. Získal 224 hlasů od celkových 275 hlasujících.

Doporučeno
Marine Le Pen sází na populismus. Chce vystoupit z NATO, soustředí se na sociálně slabší a slibuje snížení daní a zvýšení mezd Marine Le Pen sází na populismus. Chce vystoupit z NATO, soustředí se na sociálně slabší a slibuje snížení daní a zvýšení mezd 23. dubna 2022 v 7:00

„Mohlo by se zdát, že když jsem jediný kandidát, mám snadnou roli, ale není to tak. Jsme v situaci, kdy pro obrovské lidí v České republice vyvstává mnoho otazníků,“ řekl Jurečka během svého projevu.

Při kandidátské řeči vzpomínal energetickou krizi, ale také na inflaci a s ním spojené zdražování. Řekl, že je potřeba soustředit se na rezorty, kde je možné udělat velký kus práce, jako je Ministerstvo práce a sociálních věcí. Jurečka uvedl, že vláda připravuje adresnou pomoc pro rodiče a hendikepované osoby.

 
„Pro toto čtyřleté období máme koaliční smlouvu, dobrý program, který budeme naplňovat. Když se ukáže, že je spolupráce dobrá, bude mít smysl v ní pokračovat. Pokud budou otazníky, dává jasnou logiku vydat se jiným směrem,“ okomentoval Jurečka pozici KDU–ČSL v rámci koalice SPOLU. Poděkoval také všem svým spolupracovníkům.

Během volby nového vedení dorazil na sjezd i premiér Petr Fiala z ODS. „Česká republika čelí asi největším potížím od svého vzniku,“ řekl Petr Fiala během projevu. Narážel tím na silnou energetickou krizi, ale také velkou migraci a zvyšující se míru inflace. Poděkoval kolegům z koalice SPOLU za spolupráci na vládní úrovni a oznámil, že koalice na podzim v řadě senátních obvodů stavět společného kandidáta.

Doporučeno
Jeden těhotenský test a jednoho lidovce, prosím. Návrh KDU-ČSL na trestání bezdětných je absurdní Jeden těhotenský test a jednoho lidovce, prosím. Návrh KDU-ČSL na trestání bezdětných je absurdní 8. května 2024 v 9:00

Jako host zde promluvil také Jevhen Perebyjnis, ukrajinský velvyslanec v Česku. Apeloval na český parlament, aby prohlásil ruskou agresi na Ukrajině za genocidu. Z předsedů ostatních stran dorazila také Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 a Ivan Bartoš z Pirátů. Šéf Starostů Vít Rakušan poslal vzkaz na videu.

Pozici první místopředsedkyně neobhájila Šárka Jelínková, kterou nahradil Jan Bartošek. Ten získal 175 z 276 odevzdaných hlasů.

Domů
Sdílet
Diskuse