Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
14. května 2022 10:23
Čas čtení 0:57
Tereza Šnajdrová

Dvě třetiny Čechů počítají se zvýšením mzdy. Důvod je rostoucí inflace

Dvě třetiny Čechů počítají se zvýšením mzdy. Důvod je rostoucí inflace
Zdroj: Pixabay/volně k užití
NEWS INFLACE PRÁCE ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Personální agentura Hays od českých zaměstnanců zjišťovala, zda kvůli rostoucí inflaci počítají se zvýšením mezd. Až dvě třetiny Čechů zvýšení platu očekává, mnohým z nich už dokonce přidáno bylo.

Inflace v Česku podle dat Českého statistického úřadu v současné chvíli přesahuje 14 %. Až dvě třetiny českých zaměstnanců proto počítají s tím, že jim budou navýšeny mzdy, vyplývá z průzkumu personální agentury Hays, do kterého bylo zapojeno 400 respondentů.

Doporučeno
Život k nezaplacení: 12 % českých domácností musí vyžít se 100 korunami na člověka na den Život k nezaplacení: 12 % českých domácností musí vyžít se 100 korunami na člověka na den 13. května 2022 12:04

Mnozí očekávají, že spolu s inflací budou růst i mzdy. Navýšení platu se podle průzkumu letos dočkalo už 16 % respondentů a dalších 27 % jich spoléhá na to, že jim zaměstnavatelé během roku ještě přidají. Až 26 % dotazovaných pak v současné chvíli mění práci a očekává, že nastoupí na nové místo, které bude lépe placené. Pouze 31 % zaměstnanců s navýšením mzdy vůbec nepočítá. 

Průměrná mzda je podle Českého statistického úřadu 40 135 korun, ale vzhledem k inflaci a růstu cen měsíční výdělek klesl o 2 %. Medián (prostřední hodnota mezd, pozn. redakce) meziročně stoupl o 4,9 % na 34 360 korun. 

Doporučeno
Deštník proti drahotě: Vláda chce lidem pomoci s růstem cen, spustila nový web Deštník proti drahotě: Vláda chce lidem pomoci s růstem cen, spustila nový web 12. května 2022 16:07

„Český průzkum zcela kopíruje světový trend. Stejné procento lidí, tedy 31 procent, letos vyšší mzdu nečeká. Na 57 procent navýšení již zaznamenalo, popřípadě k němu ještě letos dojde. Na 12 procent odpovědí z globálního průzkumu je neutrálních. Lidé zatím nevědí, jakou strategii oni sami nebo jejich zaměstnavatel zaujme,“ uvedl Sándor Bodnár, ředitel Hays pro ČR a Rumunsko.

„Navzdory složité situaci na pracovním trhu mnoho zaměstnavatelů volí opatrnější přístup a na místo plošného zvýšení mezd upřednostňují individuální navyšování, obvykle v případě potřeby náboru kandidáta na roli, která je pro fungování společnosti kritická,“ dodal s tím, že zaměstnanci pravděpodobně budou na zvýšení mezd i nadále vyvíjet tlak.

Domů
Sdílet
Diskuse