Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
18. května 2022 9:10
Čas čtení 1:49
Ilona Hobzová

FOTO: Praha zná podobu Vltavské filharmonie. Podívej se, jak bude vypadat

FOTO: Praha zná podobu Vltavské filharmonie. Podívej se, jak bude vypadat
Zdroj: BIG/Vltavská filharmonie/se souhlasem
ZAJÍMAVOSTI PRAHA ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Autorem vítězného návrhu se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group (BIG).

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie se stal tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG). Projekt moderního hudebního centra v budoucnu vznikne v pražských Holešovicích. Ambicí Vltavské filharmonie je přilákat nejen fanoušky klasické hudby, nýbrž i širokou veřejnost. Zahájení stavebních prací by mělo nastat v roce 2027.

Doporučeno
Od Škoda Auto po Agrofert. Češi rozhodli, které firmy se chovají odpovědně Od Škoda Auto po Agrofert. Češi rozhodli, které firmy se chovají odpovědně 17. května 2022 7:00

Místo nejen pro fanoušky klasické hudby

„Vltavská filharmonie se v podání dánského studia BIG stane pulzujícím centrem života na Vltavské – směrem na východ od budovy se bude rozprostírat nový městský park, jižní strana otevře přístup k vodě, na západní straně vznikne náměstí a na sever se naskytne pohled na novou městskou část Bubny-Zátory. Budova samotná bude zájemcům přístupná ze všech směrů a úrovní,“ uvedl Michal Sedláček, předseda poroty soutěže, která vítězný návrh vybrala. Dodal, že při výběru kladla porota důraz nejen na architekturu a provoz budovy, ale také na návrh veřejných prostranství přilehlého okolí. 

Vltavská filharmonie nechce cílit jen na fanoušky a fanynky klasické hudby, ale na širokou veřejnost. „Vítězný návrh ateliéru BIG počítá s vybudováním tři sálů, bude se zde však nacházet také hudební oddělení a kreativní hub Městské knihovny v Praze, návštěvníci se mohou těšit na kavárnu či střešní restauraci a mnozí jistě využijí i nabídku vzdělávacích aktivit,“ stojí v tiskové zprávě.

Vltavská filharmonieVltavská filharmonieVltavská filharmonieVltavská filharmonie
Zobrazit galerii
(6)

Dílo světového významu

„Ateliér Bjarke Ingels Group je v současné době absolutní světovou špičkou, i tak mě ale překvapilo, s čím dokázali přijít. Jsem přesvědčen, že se budova okamžitě stane ikonou, symbolem Prahy. Je otevřená všem, demokratická, přesto má jasný řád. Autoři skvěle pochopili místo, kam budovu vsazují, ale přicházejí s pro Prahu zcela novým přístupem k veřejnému prostoru,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček, který nad projektem dohlížel.

Výběr pochválil i primátor Zdeněk Hřib. Praha podle něj bude mít opět architektonické dílo světového významu a tolik potřebný prostor pro koncerty i další kulturní nebo jiné akce. 

Doporučeno
Thirty Seconds to Mars přivezli do Prahy hudební mišmaš. Show připomínala rockový nářez i diskotéku z Horní Dolní (Reportáž) Thirty Seconds to Mars přivezli do Prahy hudební mišmaš. Show připomínala rockový nářez i diskotéku z Horní Dolní (Reportáž) 16. května 2024 13:00

Mezinárodní architektonickou soutěž o podobu Vltavské filharmonie vyhlásilo hlavní město Praha společně s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) na konci srpna 2021. Do soutěže se přihlásilo celkem 115 týmů z 25 zemí.

Se zahájením stavebních prací se počítá v roce 2027, nový koncertní sál by měl být dokončen za 10 let, tedy v roce 2032. Cena se bude odhadem pohybovat okolo šesti miliard korun. S vítězným návrhem se mohou lidé seznámit od 19. května do 30. června v rámci venkovní výstavy přímo na Vltavské. Bude tam umístěn také informační kontejner, ve kterém občané získají odpovědi na konkrétní dotazy týkající se vítězného návrhu budovy a jejího bezprostředního okolí.

Domů
Sdílet
Diskuse