Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
2. června 2022 18:11
Čas čtení 1:22
Vojtěch Vanda

Británie pošle Ukrajině raketomety M270

Británie pošle Ukrajině raketomety M270
Zdroj: Getty Images/Sean Gallup
NEWS INVAZE NA UKRAJINĚ RUSKO UKRAJINA VÁLKA NA UKRAJINĚ
Uložit Uložené

Ministr obrany Velké Británie Ben Wallace ve středu uvedl, že doufá, že raketomety M270 americké výroby významně pomohou Ukrajincům v obraně proti Rusku.

Velká Británie pošle na Ukrajinu raketomety M270. Uvedl to ve středu tamní ministr obrany Ben Wallace s tím, že by tato dodávka těžké techniky měla být „významným posílením obrany ukrajinských sil“. Kolik jich ale země uvolní, nedodal. Británie slíbila Ukrajině společně s dodávkou i profesionální zaškolení na ostrovech. Informuje CNN.

Doporučeno
Pražský magistrát uzavře centrum pro uprchlíky ve Vysočanech, uvedl Hřib Pražský magistrát uzavře centrum pro uprchlíky ve Vysočanech, uvedl Hřib 1. června 2022 15:17

Velká Británie posílá na Ukrajinu raketový systém, jehož dostřel činí až 80 kilometrů. Tato dodávka těžkých zbraní probíhá dle vyjádření britského ministerstva zahraničí v úzké spolupráci se Spojenými státy a jejich rozhodnutím dodat zemi čelící invazi salvové raketomety HIMARS na kolových podvozcích.

„Spojené království stojí za Ukrajinou, a proto zaujalo vedoucí roli v dodávkách životně důležitých zbraní jejím heroickým obráncům, jež jim pomohou ubránit jejich zemi,“ uvedl ve středečním vyjádření Wallace. 

„Se změnou ruské taktiky se musí změnit i naše podpora Ukrajiny. Tyto víceodpalové raketové systémy umožní našim ukrajinským přátelům lépe se chránit před ruským brutálním dělostřeleckým ostřelováním dlouhého doletu, které Putinovy ​​síly používají bez rozdílu k srovnávání měst se zemí,“ dodal.

Společně s dodávkou raketometů dostane Ukrajina výcvik k jejich používání. Ten chce Spojené království zajistit na svém území. Výcvik je důležitý k tomu, aby se raketomety mohly na bojišti využít co nejefektivněji.

Biden Ukrajině nedodá zbraně, které by mohly zasáhnout ruské území

Britská dodávka, jak bylo uvedeno, navazuje na dodávku z USA. Zpráva o dodávce raketometů ze strany Spojených států na Ukrajinu může posílit morálku ukrajinských vojáků, a naopak vyvolala nevoli na ruské straně. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov uvedl, že Rusko vnímá přísun této techniky „extrémně negativně“. Proč?

Doporučeno
V Minecraftu najdeš knihovnu plnou článků zakázaných novinářů. Tyto texty jsou v jejich zemích tabu, hra nikoliv V Minecraftu najdeš knihovnu plnou článků zakázaných novinářů. Tyto texty jsou v jejich zemích tabu, hra nikoliv 29. dubna 2024 17:30

Díky ní by totiž mohla výrazně vzrůst obrana proti dělostřeleckému ostřelování, které je hlavní a výraznou výhodou invazních vojsk. Ruské dělostřelectvo je prakticky důvodem, proč se v posledních dnech daří Putinovým vojákům v boji v Luhanské oblasti a proč mohli obsadit město Lyman nebo tlačit ukrajinské obránce v Severodoněcku.

Ještě v pondělí nicméně americký prezident Biden avizoval, že nechce dodávat Ukrajině zbraně, které by mohly ostřelovat ruské území. Jak píšou Seznam Zprávy, nabízela se však možnost poslat raketomety s takovou municí, která nemá dostatečný dostřel. To systémy HIMARS s dostřelem 80 kilometrů splňují. 

Domů
Sdílet
Diskuse