Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
29. června 2022 20:57
Čas čtení 0:43
Ilona Hobzová

NATO oficiálně pozvalo Finsko a Švédsko ke vstupu

NATO oficiálně pozvalo Finsko a Švédsko ke vstupu
Zdroj: TASR/AP
NEWS NATO ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Po summitu to potvrdil i generální tajemník Jens Stoltenberg.

Severoatlantická aliance na summitu v Madridu ve středu rozhodla o přizvání Finska a Švédska do svých řad. Vyplývá to z tiskového prohlášení summitu. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga jsou členské země připravené potvrdit členství co nejrychleji. 

Stoltenberg: Půjde o rychlý proces

„Ratifikační proces vždy nějakou dobu trvá, ale očekávám, že vše půjde rychle. Členské země jsou připravené pokusit se o to, aby se ratifikační proces uskutečnil co nejrychleji,“ uvedl na tiskové konferenci Stoltenberg.

Finsko 15. května potvrdilo, že podá přihlášku do Severoatlantické aliance. Zatímco v minulosti země dodržovala politiku neutrality a neangažovanosti a členství v NATO považovala za provokaci Moskvy, po ruské invazi na Ukrajinu se vše změnilo. Vstup Finska do NATO požadovalo až 75 % obyvatel. O den později na rozhodnutí sousední země navázalo i Švédsko. 

Rusko prostřednictvím svých diplomatických kanálů obě země už dříve varovalo před důsledky, které by jejich případný vstup do Severoatlantické aliance měl. Jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv, prohlásil, že Moskva posílí své pozemní, námořní i vzdušné síly v oblasti Baltského moře. To by zahrnovalo i rozmístění jaderných zbraní.

Domů
Sdílet
Diskuse