Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Filmy a Seriály

Největší dar dává k Vánocům Polívku, Polívkovou a Poullain. Chce za to velkou shovívavost

Pohádka Největší dar vstupuje do kin 1. prosince 2022. Stojí za návštěvu?

Radim Šlechta
1. 12. 2022 11:00 Čas čtení: 5:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Filmy a Seriály
0
Radim Šlechta
1. 12. 2022 11:00
Čas čtení: 5:00

Největší dar dává k Vánocům Polívku, Polívkovou a Poullain. Chce za to velkou shovívavost

Pohádka Největší dar vstupuje do kin 1. prosince 2022. Stojí za návštěvu?

Radim Šlechta
1. prosinec 2022, 11:00
Čas čtení: 5:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Předvánoční čas přináší zpravidla nálož pohádek. Všichni chceme tak nějakou vypnout a jenom se podívat na svoje oblíbené prince, princezny nebo děvečky a čeledíny, případně zabavit děti či mladší sourozence. Udělat dobrou pohádku je ale pořádně velká výzva. S tou se nyní rozhodly popasovat Daria Hrubá, Pavla Horňáková a Marta Santovjáková Gerlíková.


Proti nedávným dvěma pohádkám Princ Mamánek a Princezna zakletá v čase 2 je Největší dar možná skutečně tak trochu darem. Scenáristky Daria Hrubá a Pavla Horňáková společně s Martou Santovjákovou Gerlíkovou, která film společně s Hrubou režírovala, nejspíš neměly ambici udělat z pohádky evropské fantasy nebo inteligentní pohádku pro dospělé. Největší dar je pokusem udělat z vesnice na Valašsku milou pohádku s jednoduchou a omílanou myšlenkou, že smích je vlastně silnější než jakékoliv kouzlo.

 

Zdroj: Bontonfilm


Máme tu pohanské bohy, moudrou babičku, ustaranou maminku, vesnické děti, zlou „čarodějnici“ i trochu drzou, avšak dobrosrdečnou mladou vesnickou dívku. Do nekonfliktních základů ještě přidáme Boleslava Polívku, Chantal Poullain, Annu Polívkovou, Petra Čtvrtníčka, Pavla Nového nebo cameo Pavla Zedníčka a máme nedělní pohádku po Otázkách Václava Moravce jak vystřiženou. 

Čím lidovější, tím lepší

Největší dar vypráví příběh malé Jaroslavy (Veronika Valíčková). Když byla ještě miminko, měla si pro ni přijít smrt (Petr Vančura). Bohyně Vesna (Sabina Rojková) ale stála na její straně, smrt vyplašila a babičce darovala náušnice, které budou Jarušku chránit. O těch se později dozvídá paní zimy a matka smrti Morena (Zuzana Slavíková). Dojde jí, že pokud by se jí podařilo Jarušce náušnice vzít, mohla by podobně jako Ledová královna uvrhnout do zimy celou vesnici, a vládnout tak po celý rok. To se jí ještě v první polovině filmu za pomoci trochu mamánkovského syna Smrťáka daří, a Vesna proto musí vymyslet, jak s pomocí boha Svarožice (Boleslav Polívka) a smíchu z hloubky srdce vrátit věci do pořádku.

 

Vesna si drží klasickou dikci z pořadů pro nejmenší, za niž by se nemusely stydět ani moderátorky Kouzelné školky v čele s Jitkou Molavcovou.


Hlavní a vlastně i jediná linka vypráví poměrně klasický pohádkový příběh, kdy jedna z postav musí někam dojít, aby napravila své chyby, a základní konflikt probíhá mezi jednou kladnou a jednou zápornou postavou. Není čas řešit hluboké psychologické vnitřní rozpory ani daleký společenský přesah. Největší dar chce prostě jen ukázat svět pohanských bohů, vesnických tradic a kouzla každodenního života.

 

Zdroj: Bontonfilm


Snímek tak navazuje na českou pohádkovou tradici, která v minulosti tkvěla především v předání poměrně jednoduché myšlenky, vycházela z jisté lidovosti a předávala tradice a moudrost z generace na generaci. Daria Hrubá svůj režisérský debut nechává co možná nejjednodušší.

 

Záchvaty smíchu připomínají situaci, kdy se zaměstnanec zplna hrdla směje šéfovým vtipům, ale hluboko uvnitř trpí.


Už od začátku je jasné, že Největší dar je čistě dětská záležitost. Animace přibližující slovanské bohy nás uvádí do děje společně s hlasem vypravěčky Vesny, která si drží klasickou dikci z pořadů pro nejmenší, za niž by se nemusely stydět ani moderátorky Kouzelné školky v čele s Jitkou Molavcovou. Mírně přehnané emoce se dále dostávají do projevu každé postavy. A někdy tak moc, že nejednoho rodiče začne svrbět ruka a bude velmi těžké televizi nepřepnout nebo si nezacpat uši.

U všech Radegastů, to je k popukání!

Podobného pocitu se nám dostává i při poslouchání vtipů z pohádky. Ty můžeme v Největším daru rozdělit do dvou hlavních kategorií. V první z nich si bohové střílí sami ze sebe, v druhé se strefují do ostatních náboženství. Bůh Veles (Martin Stránský) slyšel, že teď frčí jeden, který přeměnil vodu ve víno, a ptá se Radegasta (Pavel Nový), jestli by to nechtěl také zkusit. Radegast se ptá, proč by měl měnit slivovici ve víno a šibalsky pokyne číší. Morena místo „u všech hromů“ říká „u všech Radegastů“ (a pokaždé si odplivne) anebo si uleví „vem to Radegast“. Když někdo poznamená „bůh ví“, odpovídá se mu: „Který?“ 

 

Vyzkoušej předplatné
za 9
a čti vše bez omezení
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮMUŽ MÁM PŘEDPLATNÉ: PŘIHLÁSIT SE
nebo Odemkni článek přes SMS
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 126212 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dočteš po odemknutí?

  • Jak si Největší dar vede v porovnání s Andělem páně.
  • Co filmu nejvíce škodí a co se naopak povedlo.
  • V jakých momentech najdeme největší přešlapy.
  • Zda se tvůrkyním podařilo ve výsledku snímek ucelit a jestli je na co se těšit.

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Bontonfilm
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.