Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
24. března 2023 12:30
Čas čtení 7:48
Dominik Vetrák

Resident Evil 4 je tu. Vyšla nejlepší hra roku už v březnu? (Recenze)

Resident Evil 4 je tu. Vyšla nejlepší hra roku už v březnu? (Recenze)
Zdroj: Capcom/IGN
TECH RESIDENT EVIL
Uložit Uložené

Nejnovější hra od Capcomu je absolutní skvost, který si musíš zahrát.

Recenzovaná platforma: PS5
Dostupné platformy: PC, Xbox Series X/S, PS5, PS4
Cena: 1 600–⁠1 900 Kč
Žánr: Akční survival horor
Vývojář: Capcom
Vydavatel: Capcom
Datum vydání: 24. března 2023

Remake Resident Evil 4 je po GTA V a The Last of Us: Part II třetí hrou, které v recenzi udělujeme 10/10. Nemá význam chodit kolem horké kaše. Originální Resident Evil 4 je jednou z největších herních klasik, bez kterých by zřejmě nikdy nevznikly ani hry jako The Last of Us.

O remake se postaral stejný tým, který stvořil remake Resident Evil 2 (tomu jsme v recenzi dali v roce 2019 hodnocení 9,5/10). I kdyby se o remake této jedinečné a neuvěřitelně nadčasové hry, jejíž design funguje i o necelých 20 let později, postaralo průměrné studio, výsledek by měl být nadprůměrný.

Doporučeno
Nekonečný death count a akce. Viděli jsme John Wick: Chapter 4, máš si koupit lístek do kina? Nekonečný death count a akce. Viděli jsme John Wick: Chapter 4, máš si koupit lístek do kina? 22. března 2023 11:00

Remake překonal už tak perfektní originál

Není tedy žádným překvapením, že se studiu Capcom tento remake povedl na jedničku. Jen málokdo ale věřil tomu, že jím ještě překonají slavný originál. Příběh zavede hráče do španělské vesnice šest let po zničení Raccoon City. Leona S. Kennedyho tyto události silně poznamenaly. Ode dne, kdy unikl výbuchu s Claire Redfield, ho americké tajné služby donutily stát se jejich agentem a projít náročným výcvikem.

Resident Evil 4
Zdroj: Capcom

Jako speciální agent tak cestuje do Španělska, kde hledá prezidentovu dceru Ashley. Tu unesli s neznámým úmyslem, ale když se Leon konečně dostane na její stopu ve španělské vesnici, tamní obyvatelé na něj zaútočí. Leon se musí prodrat vesnicí, obrovským hradem a nakonec i ostrovem s po zuby ozbrojenými lidmi a příšerami.

Ty vytvořil vůdce kultu Saddler, který pomocí speciálního parazita Las Plagas dokáže na 100 % ovládnout člověka a udělat z něj svoji loutku. Nejsou to zombíci, ale chovají se podobně. Leon je však na takovou hrozbu mnohem lépe připraven než naposledy. Ovládá bojová umění a profesionálně zachází s nejrůznějšími zbraněmi. Oproti Resident Evil 2 je to změna k mnohem akčnějšímu stylu, kterým se RE4 proslavil už v roce 2005, kdy vyšel poprvé. 

Chybí trochu obsahu z originálu, ale v remaku jsou i novinky

Tvůrci remaku přistoupili k předělávce velmi citlivě a nevynechali z ní velké množství obsahu. Nepoužili jeden slavný boss fight, vynechali několik menších lokací a scén, ale ponechali vše, co dělá atmosféru a ducha Resident Evil 4 tak jedinečným. 

Resident Evil 4
Zdroj: Capcom

Leon stále hláškuje jako teenager, rozdává kopance z otočky i wrestlingové chvaty suplex. Nepřátelé jsou stále dotěrní a u některých z nich se pořádně zapotíš. Tvůrci do remaku přidali i jeden zbrusu nový druh nepřítele s kravskou hlavou a obrovským kladivem.

Doporučeno
Netflix odhalil trailery pro seriály Resident Evil, Sandman či novou Addamsovu rodinu. Ohlásil také 2. sérii All of Us Are Dead Netflix odhalil trailery pro seriály Resident Evil, Sandman či novou Addamsovu rodinu. Ohlásil také 2. sérii All of Us Are Dead 7. června 2022 10:30

Přítomni jsou i šílenci s motorovou pilou, dvouhlavé příšery, gigantičtí trollové, psi a fanoušci originálu se otřesou při zmínění garradorů či regeneratorů. Chybějící obsah tvůrci nahradili jinými bonusovými scénami a střety s nepřáteli.

Vývojáři z Capcomu možná část vynechaného obsahu zahrnou ve spekulovaném placeném rozšíření Separate Ways. To bylo dostupné již v originální hře a nabízí pohled na herní události očima postavy Ady Wong, která Leonovi občas ve čtyřce pomáhala, i když měla vlastní cíle.

Resident Evil 4
Zdroj: Capcom

Změny v remaku nejsou moc citelné, a pokud jsi originál nehrál v posledních dvou letech, zřejmě si jich ani nevšimneš. Důležité je, že má skvělé tempo a ani jedna herní sekce či level nebrzdí celkový dojem ze hry. Tvůrci před tebe neustále kladou nové překážky, představují nové nepřátele a posouvají se v příběhu, který v remaku působí uceleněji a funguje lépe i díky lepším dialogům a vykreslení postav.

Málokdo hraje Resident Evil kvůli příběhu. Většina hráčů ale miluje postavy a jejich interakce, takže tě potěší, že i tady jsou úžasné, ať už jde o Ashley a Leona, nebo Leona s Luisem, který ti opět přiroste k srdci. Zejména Ashley a Ada jsou mnohem sympatičtější a uvěřitelnější postavy. Záporáci jsou dost generičtí, ale tím je už tato série známá a mnohem zajímavější je to, jaké příšery se z nich vyvinou v jejich „finální formě“.

Doporučeno
Seriál ze světa Resident Evil od Netflixu by se měl zaměřit na temné pozadí společnosti Umbrella Seriál ze světa Resident Evil od Netflixu by se měl zaměřit na temné pozadí společnosti Umbrella 25. ledna 2019 12:20

Projít RE4 remake na obtížnosti Hardcore nám zabralo kolem 22 hodin, během kterých jsme měli pocit, že se neustále hýbeme vpřed, nacházíme nové poklady, tajemství, bojujeme s novými bossy a objevujeme nové části tohoto dokonale navrženého světa. Každý level je něčím výjimečný a odlišný a nabízí nové způsoby, jak zdolat překážky a nepřátele, takže hratelnost nikdy nesklouzne do stereotypu.

Resident Evil 4
Zdroj: Capcom

Nůž je tvůj nejlepší přítel

Tomu zamezuje i velká novinka –⁠ nože. Leon může v remaku blokovat a odrážet drtivou většinu útoků, ať už jde o srpy, letící sekery, či zmutované části nepřátel. Při správném načasování navíc dokáže nepřítele omráčit a následně jej odrovnat silnými kopanci. Nože se časem zničí, ale můžeš si je za peníze opravit.

Až po několika hodinách hraní jsme náhodou trefili letící sekeru šípem z kuše a uvědomili si, že i takto můžeš blokovat létající předměty, kterými tě chtějí nepřátelé zabít. Kromě kuše a nožíku nejsou v remaku žádné nové zbraně a některé bonusové asi ani nezískáš, jelikož pro jejich odemčení musíš splnit náročné výzvy.

Fanoušci akčních survival titulů odehrávajících se v mírně hororovém prostředí (hra není téměř vůbec strašidelná, takže se nemusíš bát jumpscarů, ale má vynikající hororovou atmosféru) budou nadšeni. Pro potřeby tohoto žánru tvůrci vytvořili dokonalý design kombinující prvky akce, objevování nových levelů a pokladů, bojování s bossy a řešení puzzle hádanek.

Resident Evil 4
Zdroj: Capcom

Těch budeš muset vyřešit několik a všechny jsou bravurně navrženy. Několik z nich je i volitelných, ale nikdy nejde o nic, co by hráč nedokázal po několika pokusech a logickém přemýšlení vyřešit. 

Více než 20 hodin napínavé a akční zábavy

I přes více než 20hodinovou délku hra nenudí a nemá žádná hluchá místa. Naopak si po dohrání budeš přát, aby se ti odemkl nějaký další obsah. Zatím si však budeš muset vystačit s módem New Game+.

Ten je menším zklamáním, jelikož není tak komplexní, jak by se patřilo. Bohužel více detailů prozradit nemůžeme. Capcom má pro recenze této hry přísná omezení, takže nemůžeme několik aspektů přiblížit detailně.

Od začátku doporučujeme hrát na nejvyšší obtížnosti, alespoň fanouškům tohoto žánru. Nepamatujeme si, kdy jsme se naposledy u Resident Evil takhle natrápili. Nepřátel je zde při obtížnostech Hardcore a Professional velká spousta, jsou neúnavní a dokáží tě ​​velice rychle zabít. Resident Evil 4 skutečně zkouší schopnosti každého hráče, a to jak z hlediska akce, tak taktického přístupu k využívání zásob a využívání okolního prostředí.

Hráči například hodně pomůže, necháš-li naživu nepřátele házející dynamit, kteří jím zničí ostatní nepřátele. Skvělé je také to, že můžeš do dynamitu či zápalné láhve v jejich rukou vystřelit a ony na místě explodují. Jinými slovy hra nabízí několik taktických možností, jak ji zvládnout. 

Resident Evil 4
Zdroj: Capcom

V remaku najdeš i několik překvapení včetně způsobu, jakým získáš takzvané charms. Ty si můžeš připnout na kufřík, který slouží jako inventář. Každý charm nějakým způsobem vylepšuje atributy (jako například více získaných nábojů z craftingu či ušetření peněz u Merchanta za vylepšení) a jejich získávání je nesmírně zábavné. Samotný inventář je s jednou velkou změnou téměř identický jako v originále. 

Legendární Merchant i „inventární Tetris“ jsou zpět

Změna spočívá v tom, že všechny zbraně, které vlastníš, můžeš kdykoli poslat do úschovny, kde ukládáš postup ve hře. Trochu se tak ze hry vytrácí kouzlo legendárního skládání inventáře z originálu, kdy jsi musel ve stylu hry Tetris vyskládat zbraně a předměty v inventáři tak, aby se ti tam vešly (a navždy se zbavit těch, které se nevešly). Hráči, které to nebaví, mohou inventář uspořádat automaticky stisknutím jediného tlačítka.

Novinkou je také možnost plnit mini úkoly od slavné postavy jménem Merchant, který ti v průběhu hry prodává nové a lepší zbraně, jejich vylepšení, větší inventář a podobně. Můžeš u něj prodávat poklady, které najdeš (různé kombinace barev drahokamů ti vyslouží větší odměnu) všude ve světě. Za plnění úkolů získáš speciální body, které můžeš utratit na další vylepšení, zbraně či mapy s poklady.

Resident Evil 4
Zdroj: Capcom

Stačí splnit někdy jednoduché, někdy těžší úkoly, jako například najít zlaté vejce či zničit 5 modrých medailonů ukrytých v dané oblasti. Takové mini úkoly jsou příjemným zpestřením a bylo by skvělé, kdyby jich tvůrci přidali víc. 

Hra má technické nedostatky a graficky zklamala

Zaměřit se více mohli také na ovládání, které by mělo na hráčův popud reagovat plynuleji. Konzole trpí takzvanými deadzone problémy, kdy ovladače reagují na míření a pohyb postavy příliš pozdě (páčkou musíš pohnout mnohem víc než obvykle).

Chvíli tak trvá, než si zvykneš na to, jak Leon míří a hýbe se, ale když se tak stane, ovládání si zamiluješ. V každém případě doporučujeme zvýšit si v nastavení rychlost pohybu ovládání i míření. V nastaveních také doporučujeme vypnout ray tracing a hair strands.

Jedná se o grafická vylepšení, jejichž zpracování je spíše nepovedené než povedené a zbytečně ti sníží počet snímků zobrazených za sekundu. S nastavením performance módu a vypnutými hair strands a ray tracingem hra poběží v plynulých 60 fps. V opačném případě bude snímkování klesat a za získaná vizuální vylepšení se to nevyplatí. Problémem je právě vizuální kvalita, která nás zaskočila už při hraní dema a přenesla se i do finální verze.

Textury jsou občas nekvalitní, jako by se celé nenačítaly. Kvalita obrazu výrazně zaostává za očekáváními a všimneš si i neobvykle rušivé rozmazanosti celého obrazu. Vegetace po celém světě není dostatečně komplexní a z hlediska vizuálního zpracování je na tom hra například hůře než remake Resident Evil 2 z roku 2019, což je paradox, jelikož ten vyšel na minulou generaci konzolí se zastaralým hardwarem.

Překvapilo i zpracování deště, které se podobá kontroverznímu dešti z remasterované kolekce GTA, který vypadá katastrofálně. Tady je o něco lepší, ale stále působí nepřirozeně a rušivě. Naštěstí jej tvůrci při vydání hry údajně opraví.

Přítomny jsou také problémy s technologií HDR, která nezobrazovala barvy správně za každých okolností. Někdy se příliš tmavé scény ve zlomku vteřiny přepínaly do světlých při přechodu z jedné místnosti do druhé (změna osvětlení tak nebyla plynulá a autentická). Grafické zpracování není vůbec ošklivé, naopak, často se nadchneš z úžasné atmosféry, ale celková kvalita obrazu a detailů je nižší, než by se očekávalo.

Resident Evil 4
Zdroj: Capcom

Nedostatky jsou maličké, pozitiva enormní

Naštěstí nebudeš mnohé z těchto problémů často ani vnímat, protože budeš neustále v pohybu a akci. Zde se zaskvěli zejména animátoři studia Capcom, kteří vytvořili prvotřídní animace postav od obyčejného běhu a chůze přes interakce s prostředím až po zacházení se zbraněmi a pěstní souboje.

Mezi další nedostatky musíme zařadit i 3D zvuk. Ten měl pomoci určit, kde přesně se nachází nepřítel či třeba ryba ve vodě podle zvuků (pokud ji zabiješ, můžeš ji sníst a doplnit si zdraví). Moc to však nefungovalo a zvuk byl nepřesný.

V předešlých hrách se modře vybarvil každý pokoj a lokace, ve kterých jsi našel všechny zásoby a tajemství. V tomto titulu však mapa zůstává vždy červená, takže nevíš, jestli jsi dané místnosti a budovy už „vyčistil“. Všechno jsou to ovšem jen drobnosti, které příval pozitiv hravě potlačuje do pozadí.

Resident Evil 4
Zdroj: Capcom

Téměř dokonalá hra

Resident Evil 4 remake je téměř dokonalou hrou, zejména pokud jsi fanouškem akčních survival her, v nichž sbíráš zásoby a náboje, a máš rád management zásob a inventáře. Čeká tě cca 20hodinová adrenalinová jízda, která ani na vteřinu nepoleví. Hra má hororovou atmosféru, ale není strašidelná.

Tvůrci zůstali věrni originálu, který se zaměřil na akční design. Vývojáři remaku se zaskvěli několika novinkami a vylepšeními, jako například blokováním a odrážením útoků nožem, což radikálně mění hratelnost k lepšímu. Menším nedostatkem je kvalitou zaostávající grafické zpracování a kvalita obrazu, ale tyto nedostatky v nás nedokáží přebít euforii z hraní a vynikající propracované hratelnosti.

Okamžitě po dohrání jsme se do hry pustili znovu, což svědčí o její zábavné a návykové hratelnosti a perfektním designu levelů. Užiješ si v nich skvělé souboje s bossy, hláškujícího Leona, zábavné interakce s postavami, originální hádanky a vynikající hororovou atmosféru na pozadí napínavé hudby.

Herní klasika a legenda Resident Evil 4 se právě stala ještě větší klasikou. Remake je i navzdory několika nedostatkům famózní hrou, od které se nedokážeme odpoutat. 10/10.

Někdy v budoucnu tvůrci údajně vydají také mód Mercenaries s akčními výzvami či PS VR2 mód pro hraní ve virtuální realitě zcela zdarma.

Resident Evil 4Resident Evil 4Resident Evil 4Resident Evil 4
Zobrazit galerii
(11)
Domů
Sdílet
Diskuse