Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 18. 8. 2019 svátek má Helena, Jelena

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Zajímavosti - Lidé
12
Adam Smeták
24. duben 2015, 15:01

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #6 - Gary Ridgway, vrah od Zelené řeky, pohřbil do hlubin více než 70 žen

Gary Ridgway je americkým sériovým vrahem, který se doznal k největšímu počtu spáchaných vražd v historii USA.

Adam Smeták
24. duben 2015, 15:01
Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #6 - Gary Ridgway, vrah od Zelené řeky, pohřbil do hlubin více než 70 žen
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
12
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Připravili jsme pro vás článkový seriál, který se bude týkat sériových vrahů, kteří nám přišli jakýmkoli způsobem zajímaví. Zaměříme se na nechvalně proslulé, ale i méně známé vrahy a pokusíme se vám co nejvíce přiblížit jejich většinou velmi pohnutý životní příběh. Nezajímají nás ani tak statistiky a data, ale především pozadí jejich psychického narušení a postupné změny osobnosti, které vedly až k jejich nelítostným činům a hře na Boha. V dnešní části se věnujeme vrahovi, který sám sebe považoval za druhou ruku zákona a nelítostně vraždil prostitutky po 20 dlouhých let. Vyslechni si příběh třikrát ženatého muže, který na první pohled vypadal zcela nevinně. 

 

Gary Leon Ridgway se narodil 18. února (február) 1949. Známý je také pod přízviskem vrah od Zelené řeky, které si vysloužil poté, co bylo jeho prvních pět obětí nalezeno v Green River ve Washingtonu. Na svět přišel v Salt Lake City v Utahu. Jeho rodiči byli Mary Rita Steinman a Thomas Newton Ridgway a měl dva bratry Gregoryho Leona a Thomase Edwarda. Podobně jako u předchozích případů, o kterých jsme psali, i Gary Ridgway neměl takové dětství, jaké by potřeboval. Příbuzní popsali jeho matku jako despotickou osobu. Samotný Gary byl pak svědkem několika násilných hádek mezi rodiči. Jako malý měl problémy s pomočováním a častokrát se probouzel s mokrým prostěradlem pod sebou. Jako první většinou Garyho malé nehody objevila jeho matka a následně ho zesměšňovala před zraky celé rodiny. K ničemu to však dobré nebylo - právě naopak. Už od dětství trpěl malý Gary protichůdnými pocity, kdy ho matka na jednu stranu sexuálně velmi přitahovala a na druhou stranu ji z hloubi duše nenáviděl.

 

Jako dospívající chlapec se podrobil testu IQ. Výsledná hodnota byla 82 - tedy poměrně hodně podprůměrná inteligence. Od tohoto faktu se odráží i výsledky ve škole, kterých dosahoval. Jednu třídu musel opakovat dokonce dvakrát, než dosáhl takových známek, aby vůbec mohl projít. Jeho spolužáci ho popisovali jako sympatického, avšak nevýrazného mladíka. Zdání ovšem klamalo a už v pouhých 14 letech se dopustil prvního násilného zločinu. Bodl šestiletého chlapce, následně ho odvlekl do lesa a zde ho znovu několikrát bodl. Chlapec útok přežil a dle jeho slov, které potvrdil i Ridgway, se čtrnáctiletý Gary na odchodu smál a říkal si pro sebe, že vždycky chtěl vědět, jaké by to bylo někoho zabít. Ridgway nebyl polapen a z prvního pokusu o vraždu vyvázl bez trestu.

 

Čerstvý absolvent školy Gary Ridgway

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #6 - Gary Ridgway, vrah od Zelené řeky, pohřbil do hlubin více než 70 žen

 

Dle vlastních slov se první „úspěšně" dokonané vraždy dopustil, když byl ještě teenager. Utopil mladého chlapce tak, že mu držel nohy nad vodou, čekaje dokud sebou přestane házet. V 18 letech během studia na střední škole narukoval k námořnictvu. Po úspěšném dokončení studia se oženil se svojí středoškolskou přítelkyní Claudií Barrows. Následně byl poslán do Vietnamu, kde sloužil na palubě zásobovací lodi a byl tak často svědkem přímých střetů. Během služby se mladý Ridgway neudržel a užíval si služeb místních prostitutek. Během hrátek s jednou z nich chytil kapavku. To ho rozzuřilo a podnítilo to jeho nenávist k „lehkým ženám" - v nechráněném styku s nimi však nepřestal. Jeho žena Claudia měla také mimomanželské poměry, a tak manželství po necelém roce skončilo rozvodem. Ridgway se hlásil na místo policisty, ale selhal. Nakonec si nalezl zaměstnání jako autolakýrník ve washingtonské fabrice.

 

V prosinci (december) roku 1973 se Gary oženil podruhé. Vzal si Marciu Winslow. Jejich sňatek však opět neměl dlouhého trvání. Skončil ze stejných důvodů jako v předchozím případě, avšak mladému páru se stihl narodit chlapec Matthew. Na svět přišel v roce 1975 a udržoval vztah se svým otcem, který měl po rozvodu právo ho navštěvovat. Ridgwayova druhá manželka se nechala slyšet, že ji její manžel škrtil. V té době se stal posedlý náboženstvím a trávil hodně času čtením Bible, kterou citoval nejen doma, ale i v práci. Na nedělních kázáních pak býval pravidelně dojatý k pláči. Nezlomná víra byla v ostrém protikladu k jeho sexuálnímu apetitu, který byl za hranicemi normálna - po prostitutkách a svých přítelkyních požadoval sex několikrát denně. Krátce poté, co Garyho opustila druhá žena, byl zadržen za snahu uškrtit prostitutku na nedalekém letišti. 

 

 

V dubnu (apríl) 1982 byl opět zatčen poté, co se pokoušel zaplatit si prostitutku. Ukázalo se, že šlo o nastrčenou policistku v přestrojení. Vražedné řádění začalo tímto rokem a pokračovalo až do devadesátých let. Za své oběti si vybíral prostitutky, tulačky nebo ženy, které si mylně zařadil do jedné ze dvou předešlých kategorií. Vyzvedával je autem, odvezl někam na samotu - následně s nimi měl pohlavní styk, který končil jejich smrtí. Častokrát jim nejprve ukázal fotografii svého syna, aby si získal jejich důvěru. Své oběti ze začátku rdousil rukama. Poté začal používat různé nástroje jako např. vlasce, opasky, punčochy, prodlužovací šňůry nebo dokonce i smotaná trička, protože si uvědomoval nebezpečí, která znamenala viditelná zranění od bránících se obětí jeho sexuální agrese. Některé zavraždil v jejich obydlích, většinu ve svém autě. Těla pak odvážel, obvykle nahá, do přírody, kde je v několika případech naaranžoval do určité pózy

 

Měl sklony k umisťování svých obětí v okolí nějakého místa v přírodě, v okolí řeky Green River či přímo v jejím proudu. Vracel se na místa, kam těla pohodil a pozoroval rozklad, změny barev tělních orgánů a dokonce se dopouštěl i sexuálního aktu na několik dní mrtvých ženách. Aby zmátl vyšetřovatele, rozhazoval na místě činu různé odpadky (cigarety nebo psané materiály cizích lidí) a některé oběti odvážel za hranice státu do Oregonu. Ridgway uvedl, že zavraždil nejméně 71 žen nedaleko Seattlu a Tacomy ve Washingtonu. Později u soudního jednání přiznal, že počet žen, které zbavil života, byl už takový, že přesný počet nedokáže přesně určit. Většina jeho zločinů proběhla v letech 1982 až 1984. Jelikož většina těl byla objevena až ve značném stádiu rozkladu, dosud nebyly 4 z nich přesně identifikovány. 

 

Gary Ridgway, 1982

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #6 - Gary Ridgway, vrah od Zelené řeky, pohřbil do hlubin více než 70 žen

 

Na začátku 80. let vznikla speciální vyšetřovací skupina, která měla za úkol dopadnout vraha od Zelené řeky. Za zmínku určitě stojí dva členové týmu Robert Keppel a Dave Reichert, kteří případ pravidelně konzultovali s dalším nechvalné známým sériovým vrahem Tedem Bundym. Jejich rozhovory vedly k malé pomoci v případě vraha od Green River, zato však z Bundyho dostali další informace k nevyřešeným případům, které spáchal on sám (ale k tomu blíže až v jednom z příštích dílů). Ridgway byl zadržen v roce 1982 a 2001 na základě obvinění souvisejících s prostitucí. V roce 1983 se oficiálně stal podezřelým v případu vraha od Zelené řeky. O rok později se podrobil testu na polygrafu (detektor lži) a byl prohlášen nevinným.

 

Kolem roku 1985 začal Ridgway randit s Judith Mawson, která se o tři roky později stala jeho třetí manželkou. Judith v roce 2010 uvedla v televizním přenosu, že poté, co se přestěhovala do jeho domu, nespatřila žádný koberec. To protože do něj Ridgway zabalil jednu ze svých obětí. V tom samém interview přiznala, že její muž častokrát musel podezřele brzy ráno do práce, což zdůvodňoval tím, že pracuje přesčas kvůli výdělku. No ve skutečnosti prováděl to, co je popsáno výše. Uvedla i to, že až do roku 1987, kdy Garyho kontaktovala policie kvůli odebrání vzorku vlasů a slin, neměla o jeho zločinech ponětí a o vrahovi od Zelené řeky ani neslyšela. Judith sehrála v tomto případu vážnou roli, protože se do ní Ridgway opravdu zamiloval a jeho vražedné choutky tak silně ochably. Sama Judith Mawson prohlásila, že si je vědoma, že svou láskou nevědomky zachránila desítky životů.

 

Omluvný vzkaz pozůstalým

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #6 - Gary Ridgway, vrah od Zelené řeky, pohřbil do hlubin více než 70 žen

 

V dubnu (apríl) roku 1983 řekl přítel šestnáctileté Kimi-Kai Pitsor policii, že jeho slečna nastoupila do zelené dodávky značky Ford a popsal i řidiče. Ridgwayova přítelkyně v té době vlastnila právě světle zeleného Forda. Kdyby tato informace vedla k dopadení Ridgwaye, už by nemohl vztáhnout ruku na další životy, ale nestalo se. Ale jak je vůbec možné, že i když spousta důkazů ukazovala na něj, tak stále běhal na svobodě? Ridgway si vybíral většinou prostitutky a nechtěl jim platit za sex. Vybíral si lehké ženy, protože je mohl lehce a nepozorovaně vyzvednout a předpokládal, že je nikdo nebude postrádat. Sám se nechal slyšet, že podle svého policii naopak pomáhal, když zbavoval ulice prostituce a cítil se kvůli tomu hrdě. Ale samozřejmě, že podstatná část z nich měla rodinu, přátele, milence či manžele a nikdo nemá právo jim brát život. Nabízí se otázka, zda by byla policie v případu ráznější, kdyby šlo o ženy z vyšší a střední třídy? Byl by vrah dopaden o dvacet let dříve?

 

V roce 1984 Rebecca Garde Guay přišla na policii oznámit to, že se jí před dvěma lety určitý muž pokusil zavraždit uškrcením. Nejenže věděla místo, kde Rigway pracuje (ukázal jí identifikační kartu), ale dokázala navíc určit jeho přesný portrét. Co více, Ridgway měl tu drzost a přiznal se k „randění" a škrcení Guay. Ale od té chvíle se Rebecca Guay stáhla do ústraní a odmítla dále vypovídat. Možná se bála pomsty, možná toho, že by jí málokdo věřil, že ten slušně vypadající běloch je brutálním vrahem. Tímto způsobem bylo Ridgwayovi dovoleno vrátit se s klidem do života plného vražd. Nevraživost policie k prostitukám a jejich vlastní strach přiznat se k zneužívání hrál vrahovi od Zelené řeky do karet.

 

Zatčení vraha od Zelené řeky

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #6 - Gary Ridgway, vrah od Zelené řeky, pohřbil do hlubin více než 70 žen

 

Vzorky odebrané roku 1987 byly později podrobeny analýze DNA. Výsledek stačil k zatčení Garyho Ridgwaye, které přišlo až 30. listopadu (november) 2001. Vrah byl zrovna pracovně v kenworthské autolakýrně, když si pro něj policie přišla. Ridgway byl zadržen na základě podezření z vraždy 4 žen, téměř 20 let poté, co byl prvně identifikován jako podezřelý. Další tři ženy byly Ridgwayovi připsány poté, co forenzní analytik odhalil mikročástice z autolaků konkrétní značky a barvy používané právě v autolakýrně v Kenworthu v období, kdy byly ženy zavražděny. Brzy v srpnu roku 2003 byl Ridgway přesunut z vězení King County s maximální ostrahou do neznámé lokace. S vrahem byla uzavřena dohoda, že za přiznání se k počtu obětí a spolupráci s policií bude ušetřen trestu smrti. 5. listopadu (november) 2003 byl uznán vinným ze 48 vražd prvního stupně. V prohlášení přiznal, že všechny ženy byly zavražděny v King County ve Washingtonu a do okolí je rozvážel. 

 

18. prosince (december) 2003 byl Gary Ridgway, vrah od Zelené řeky odsouzen ke 48 doživotním trestům bez možnosti propuštění. Dále byl odsouzen na dalších 10 let pro manipulaci s důkazy u každé ze svých 48 dokázaných obětí, čímž se k jeho trestu přidalo dalších 480 let. Později v roce 2005 nalezl horolezec lebku jedné z jeho obětí. Ridgway je vrahem, který se doznal k největšímu počtu hrdelních zločinů v historii USA. Dokázáno mu jich bylo 48, ale v jednom rozhovoru uvedl, že má na svědomí minimálně 65 obětí, v dalším mluvil zase o 71 ženách. Svou krutost dokázal následujícím prohlášením: „Mluvil jsem s ní... uklidnil jsem ji ode všeho, z čeho byla nervózní. A pak jsem věděl, že si myslí, že ten chlápek je tolik starostlivý. Což jsem nebyl. Chtěl jsem jen, uh, dostat ji do auta a potom ji zabít." Dnes sedí Gary Ridgway ve Walla Walla ve Washingtonu

 

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #6 - Gary Ridgway, vrah od Zelené řeky, pohřbil do hlubin více než 70 žen

Ohodnoť článek
217
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.