Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
24. dubna 2015 15:01
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #6 - Gary Ridgway, vrah od Zelené řeky, pohřbil do hlubin více než 70 žen

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Gary Ridgway je americkým sériovým vrahem, který se doznal k největšímu počtu spáchaných vražd v historii USA.

Připravili jsme pro vás článkový seriál, který se bude týkat sériových vrahů, kteří nám přišli jakýmkoli způsobem zajímaví. Zaměříme se na nechvalně proslulé, ale i méně známé vrahy a pokusíme se vám co nejvíce přiblížit jejich většinou velmi pohnutý životní příběh. Nezajímají nás ani tak statistiky a data, ale především pozadí jejich psychického narušení a postupné změny osobnosti, které vedly až k jejich nelítostným činům a hře na Boha. V dnešní části se věnujeme vrahovi, který sám sebe považoval za druhou ruku zákona a nelítostně vraždil prostitutky po 20 dlouhých let. Vyslechni si příběh třikrát ženatého muže, který na první pohled vypadal zcela nevinně. 

Gary Leon Ridgway se narodil 18. února (február) 1949. Známý je také pod přízviskem vrah od Zelené řeky, které si vysloužil poté, co bylo jeho prvních pět obětí nalezeno v Green River ve Washingtonu. Na svět přišel v Salt Lake City v Utahu. Jeho rodiči byli Mary Rita Steinman a Thomas Newton Ridgway a měl dva bratry Gregoryho Leona a Thomase Edwarda. Podobně jako u předchozích případů, o kterých jsme psali, i Gary Ridgway neměl takové dětství, jaké by potřeboval. Příbuzní popsali jeho matku jako despotickou osobu. Samotný Gary byl pak svědkem několika násilných hádek mezi rodiči. Jako malý měl problémy s pomočováním a častokrát se probouzel s mokrým prostěradlem pod sebou. Jako první většinou Garyho malé nehody objevila jeho matka a následně ho zesměšňovala před zraky celé rodiny. K ničemu to však dobré nebylo - právě naopak. Už od dětství trpěl malý Gary protichůdnými pocity, kdy ho matka na jednu stranu sexuálně velmi přitahovala a na druhou stranu ji z hloubi duše nenáviděl.

Jako dospívající chlapec se podrobil testu IQ. Výsledná hodnota byla 82 - tedy poměrně hodně podprůměrná inteligence. Od tohoto faktu se odráží i výsledky ve škole, kterých dosahoval. Jednu třídu musel opakovat dokonce dvakrát, než dosáhl takových známek, aby vůbec mohl projít. Jeho spolužáci ho popisovali jako sympatického, avšak nevýrazného mladíka. Zdání ovšem klamalo a už v pouhých 14 letech se dopustil prvního násilného zločinu. Bodl šestiletého chlapce, následně ho odvlekl do lesa a zde ho znovu několikrát bodl. Chlapec útok přežil a dle jeho slov, které potvrdil i Ridgway, se čtrnáctiletý Gary na odchodu smál a říkal si pro sebe, že vždycky chtěl vědět, jaké by to bylo někoho zabít. Ridgway nebyl polapen a z prvního pokusu o vraždu vyvázl bez trestu.

Čerstvý absolvent školy Gary Ridgway

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #6 - Gary Ridgway, vrah od Zelené řeky, pohřbil do hlubin více než 70 žen

Dle vlastních slov se první „úspěšně" dokonané vraždy dopustil, když byl ještě teenager. Utopil mladého chlapce tak, že mu držel nohy nad vodou, čekaje dokud sebou přestane házet. V 18 letech během studia na střední škole narukoval k námořnictvu. Po úspěšném dokončení studia se oženil se svojí středoškolskou přítelkyní Claudií Barrows. Následně byl poslán do Vietnamu, kde sloužil na palubě zásobovací lodi a byl tak často svědkem přímých střetů. Během služby se mladý Ridgway neudržel a užíval si služeb místních prostitutek. Během hrátek s jednou z nich chytil kapavku. To ho rozzuřilo a podnítilo to jeho nenávist k „lehkým ženám" - v nechráněném styku s nimi však nepřestal. Jeho žena Claudia měla také mimomanželské poměry, a tak manželství po necelém roce skončilo rozvodem. Ridgway se hlásil na místo policisty, ale selhal. Nakonec si nalezl zaměstnání jako autolakýrník ve washingtonské fabrice.

V prosinci (december) roku 1973 se Gary oženil podruhé. Vzal si Marciu Winslow. Jejich sňatek však opět neměl dlouhého trvání. Skončil ze stejných důvodů jako v předchozím případě, avšak mladému páru se stihl narodit chlapec Matthew. Na svět přišel v roce 1975 a udržoval vztah se svým otcem, který měl po rozvodu právo ho navštěvovat. Ridgwayova druhá manželka se nechala slyšet, že ji její manžel škrtil. V té době se stal posedlý náboženstvím a trávil hodně času čtením Bible, kterou citoval nejen doma, ale i v práci. Na nedělních kázáních pak býval pravidelně dojatý k pláči. Nezlomná víra byla v ostrém protikladu k jeho sexuálnímu apetitu, který byl za hranicemi normálna - po prostitutkách a svých přítelkyních požadoval sex několikrát denně. Krátce poté, co Garyho opustila druhá žena, byl zadržen za snahu uškrtit prostitutku na nedalekém letišti. 

V dubnu (apríl) 1982 byl opět zatčen poté, co se pokoušel zaplatit si prostitutku. Ukázalo se, že šlo o nastrčenou policistku v přestrojení. Vražedné řádění začalo tímto rokem a pokračovalo až do devadesátých let. Za své oběti si vybíral prostitutky, tulačky nebo ženy, které si mylně zařadil do jedné ze dvou předešlých kategorií. Vyzvedával je autem, odvezl někam na samotu - následně s nimi měl pohlavní styk, který končil jejich smrtí. Častokrát jim nejprve ukázal fotografii svého syna, aby si získal jejich důvěru. Své oběti ze začátku rdousil rukama. Poté začal používat různé nástroje jako např. vlasce, opasky, punčochy, prodlužovací šňůry nebo dokonce i smotaná trička, protože si uvědomoval nebezpečí, která znamenala viditelná zranění od bránících se obětí jeho sexuální agrese. Některé zavraždil v jejich obydlích, většinu ve svém autě. Těla pak odvážel, obvykle nahá, do přírody, kde je v několika případech naaranžoval do určité pózy

Měl sklony k umisťování svých obětí v okolí nějakého místa v přírodě, v okolí řeky Green River či přímo v jejím proudu. Vracel se na místa, kam těla pohodil a pozoroval rozklad, změny barev tělních orgánů a dokonce se dopouštěl i sexuálního aktu na několik dní mrtvých ženách. Aby zmátl vyšetřovatele, rozhazoval na místě činu různé odpadky (cigarety nebo psané materiály cizích lidí) a některé oběti odvážel za hranice státu do Oregonu. Ridgway uvedl, že zavraždil nejméně 71 žen nedaleko Seattlu a Tacomy ve Washingtonu. Později u soudního jednání přiznal, že počet žen, které zbavil života, byl už takový, že přesný počet nedokáže přesně určit. Většina jeho zločinů proběhla v letech 1982 až 1984. Jelikož většina těl byla objevena až ve značném stádiu rozkladu, dosud nebyly 4 z nich přesně identifikovány. 

Gary Ridgway, 1982

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #6 - Gary Ridgway, vrah od Zelené řeky, pohřbil do hlubin více než 70 žen

Na začátku 80. let vznikla speciální vyšetřovací skupina, která měla za úkol dopadnout vraha od Zelené řeky. Za zmínku určitě stojí dva členové týmu Robert Keppel a Dave Reichert, kteří případ pravidelně konzultovali s dalším nechvalné známým sériovým vrahem Tedem Bundym. Jejich rozhovory vedly k malé pomoci v případě vraha od Green River, zato však z Bundyho dostali další informace k nevyřešeným případům, které spáchal on sám (ale k tomu blíže až v jednom z příštích dílů). Ridgway byl zadržen v roce 1982 a 2001 na základě obvinění souvisejících s prostitucí. V roce 1983 se oficiálně stal podezřelým v případu vraha od Zelené řeky. O rok později se podrobil testu na polygrafu (detektor lži) a byl prohlášen nevinným.

Kolem roku 1985 začal Ridgway randit s Judith Mawson, která se o tři roky později stala jeho třetí manželkou. Judith v roce 2010 uvedla v televizním přenosu, že poté, co se přestěhovala do jeho domu, nespatřila žádný koberec. To protože do něj Ridgway zabalil jednu ze svých obětí. V tom samém interview přiznala, že její muž častokrát musel podezřele brzy ráno do práce, což zdůvodňoval tím, že pracuje přesčas kvůli výdělku. No ve skutečnosti prováděl to, co je popsáno výše. Uvedla i to, že až do roku 1987, kdy Garyho kontaktovala policie kvůli odebrání vzorku vlasů a slin, neměla o jeho zločinech ponětí a o vrahovi od Zelené řeky ani neslyšela. Judith sehrála v tomto případu vážnou roli, protože se do ní Ridgway opravdu zamiloval a jeho vražedné choutky tak silně ochably. Sama Judith Mawson prohlásila, že si je vědoma, že svou láskou nevědomky zachránila desítky životů.

Omluvný vzkaz pozůstalým

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #6 - Gary Ridgway, vrah od Zelené řeky, pohřbil do hlubin více než 70 žen

V dubnu (apríl) roku 1983 řekl přítel šestnáctileté Kimi-Kai Pitsor policii, že jeho slečna nastoupila do zelené dodávky značky Ford a popsal i řidiče. Ridgwayova přítelkyně v té době vlastnila právě světle zeleného Forda. Kdyby tato informace vedla k dopadení Ridgwaye, už by nemohl vztáhnout ruku na další životy, ale nestalo se. Ale jak je vůbec možné, že i když spousta důkazů ukazovala na něj, tak stále běhal na svobodě? Ridgway si vybíral většinou prostitutky a nechtěl jim platit za sex. Vybíral si lehké ženy, protože je mohl lehce a nepozorovaně vyzvednout a předpokládal, že je nikdo nebude postrádat. Sám se nechal slyšet, že podle svého policii naopak pomáhal, když zbavoval ulice prostituce a cítil se kvůli tomu hrdě. Ale samozřejmě, že podstatná část z nich měla rodinu, přátele, milence či manžele a nikdo nemá právo jim brát život. Nabízí se otázka, zda by byla policie v případu ráznější, kdyby šlo o ženy z vyšší a střední třídy? Byl by vrah dopaden o dvacet let dříve?

V roce 1984 Rebecca Garde Guay přišla na policii oznámit to, že se jí před dvěma lety určitý muž pokusil zavraždit uškrcením. Nejenže věděla místo, kde Rigway pracuje (ukázal jí identifikační kartu), ale dokázala navíc určit jeho přesný portrét. Co více, Ridgway měl tu drzost a přiznal se k „randění" a škrcení Guay. Ale od té chvíle se Rebecca Guay stáhla do ústraní a odmítla dále vypovídat. Možná se bála pomsty, možná toho, že by jí málokdo věřil, že ten slušně vypadající běloch je brutálním vrahem. Tímto způsobem bylo Ridgwayovi dovoleno vrátit se s klidem do života plného vražd. Nevraživost policie k prostitukám a jejich vlastní strach přiznat se k zneužívání hrál vrahovi od Zelené řeky do karet.

Zatčení vraha od Zelené řeky

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #6 - Gary Ridgway, vrah od Zelené řeky, pohřbil do hlubin více než 70 žen

Vzorky odebrané roku 1987 byly později podrobeny analýze DNA. Výsledek stačil k zatčení Garyho Ridgwaye, které přišlo až 30. listopadu (november) 2001. Vrah byl zrovna pracovně v kenworthské autolakýrně, když si pro něj policie přišla. Ridgway byl zadržen na základě podezření z vraždy 4 žen, téměř 20 let poté, co byl prvně identifikován jako podezřelý. Další tři ženy byly Ridgwayovi připsány poté, co forenzní analytik odhalil mikročástice z autolaků konkrétní značky a barvy používané právě v autolakýrně v Kenworthu v období, kdy byly ženy zavražděny. Brzy v srpnu roku 2003 byl Ridgway přesunut z vězení King County s maximální ostrahou do neznámé lokace. S vrahem byla uzavřena dohoda, že za přiznání se k počtu obětí a spolupráci s policií bude ušetřen trestu smrti. 5. listopadu (november) 2003 byl uznán vinným ze 48 vražd prvního stupně. V prohlášení přiznal, že všechny ženy byly zavražděny v King County ve Washingtonu a do okolí je rozvážel. 

18. prosince (december) 2003 byl Gary Ridgway, vrah od Zelené řeky odsouzen ke 48 doživotním trestům bez možnosti propuštění. Dále byl odsouzen na dalších 10 let pro manipulaci s důkazy u každé ze svých 48 dokázaných obětí, čímž se k jeho trestu přidalo dalších 480 let. Později v roce 2005 nalezl horolezec lebku jedné z jeho obětí. Ridgway je vrahem, který se doznal k největšímu počtu hrdelních zločinů v historii USA. Dokázáno mu jich bylo 48, ale v jednom rozhovoru uvedl, že má na svědomí minimálně 65 obětí, v dalším mluvil zase o 71 ženách. Svou krutost dokázal následujícím prohlášením: „Mluvil jsem s ní... uklidnil jsem ji ode všeho, z čeho byla nervózní. A pak jsem věděl, že si myslí, že ten chlápek je tolik starostlivý. Což jsem nebyl. Chtěl jsem jen, uh, dostat ji do auta a potom ji zabít." Dnes sedí Gary Ridgway ve Walla Walla ve Washingtonu

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #6 - Gary Ridgway, vrah od Zelené řeky, pohřbil do hlubin více než 70 žen
Domů
Sdílet
Diskuse