Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
24. března 2016 v 15:23
Čas čtení 0:00
Matěj Toman

1. duben přinese začátek výstavy popartového fotografa Derecka Harda v Praze

KULTURA
Uložit Uložené

Měsíc trvající výstava odráží stav dnešní společnosti. Každá z částí výstavy se věnuje jinému tématu a zároveň dokazuje, že současná umělecká fotografie může být nejen zajímavá, ale také vtipná a kritická.

Pop artový fotograf Dereck Hard chystá autorskou výstavu. Návštěvníci budou moci zhlédnout čtyři samostatné fotografické cykly už od 1. 4. v Galerii Portheimka na pražském Andělu. Série vychází ze současných tendencí společnosti a navazují na předešlou výstavu, kterou mohla veřejnost shlédnout v roce 2014. Připravenými fotografickými cykly fotograf opět dokazuje, že současná umělecká fotografie může být nejen zajímavá, ale také vtipná a kritická.

WORDS

Poslední Dereckův fotografický cyklus „WORDS“ vznikl na základě kontrastů současnosti. Výtvarně pojatá zátiší zobrazují anglicky psaná slova, která jsou složená z předmětů evokujících významový opak daného výrazu. Slovo  PEACE je tak poskládáno ze zbraní, slovo WHITE z černých předmětů a jako poněkud neobvyklé se může jevit slovo LOVE, jenž autor složil z exkrementů. Fotografie jsou stylizované do neobvyklého kruhového provedení.

1. duben přinese začátek výstavy popartového fotografa Derecka Harda v Praze

LITTLE REALITY

Po dvou letech od dokončení první části cyklu „LITTLE REALITY“ Dereck Hard obohatil sérii o deset zbrusu nových fotografií. Fotograf na nich pomocí sběratelských figurek zinscenoval vlastní miniaturní realitu. Fotografie má na diváka působit jako zastavený filmový záběr. Tentokrát dovedl stylizaci téměř do dokonalosti. Zároveň pracoval s mnohem propracovanějšími figurkami. Mezi postavami tak najdeme takové ikony jako Bruce Lee, Terminator v podání Arnolda Schwarzeneggera, Michaela Jordana, Iron Mana, Yodu ze Star Wars, ale i českého majora Zemana (Vladimír Brabec).

1. duben přinese začátek výstavy popartového fotografa Derecka Harda v Praze

Mám virózu (piju)!

Mezi čtyřmi sériemi se nachází i ironický cyklus autoportrétů, kdy se sám autor stylizoval do šesti různých pijanů a milovníků alkoholu. Tato série nepřímo navazuje na předešlou sérii autoportrétů „One Man Many Styles“, který zobrazoval partnerské dvojice fanoušků specifických hudebních žánrů, kde Dereck Hard vystupoval jako chlapec i dívka. V cyklu „Mám virózu (piju)!“ autor vystupuje jako bezdomovec, milovník vína nebo jako fotbalový fanoušek sedící u piva v hospodě. Názvem fotograf navazuje na kauzu současného prezidenta Miloše Zemana, kdy se svou opilost snažil obhájit tím, že má virózu.

Suicide still lifes

Minimalistická výtvarně pojatá sebevražedná zátiší jsou upravená focená na krvi pod akrylovým sklem. Každý snímek zachycuje jeden způsob sebevraždy s důrazem na makro detaily. Dereck Hard sérii vytvořil v době, kdy procházel rozchodem se svou tehdejší manželkou. Pro autora byla tvorba tato série jakousi arteterapií.

Domů
Sdílet
Diskuse