Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
12. června 2017 v 10:15
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Microsoft odhalil nejsilnější konzoli všech dob Xbox One X a vytřel nám zrak úchvatnými záběry z chystaných her, exkluzivitami však neoslnil

TECH
Uložit Uložené

Konečně poznáváme to, o čem se tak dlouho mluvilo. Nová konzole od Microsoftu se nám ukazuje v celé své kráse a tvůrci nám slibují ten nejdetailnější a nejplynulejší herní zážitek.

Popsaly se o něm stohy a stohy virtuálních papírů, za poslední rok budil nemalé vášně napříč herní komunitou po celém světě a nyní konečně přichází ta dlouho očekávaná chvíle, kdy nejnovější přírůstek do hardwarové rodiny Microsoftu poznáváme v celé jeho kráse. Nová verze konzole Xbox One, dosud označovaná jako Project Scorpio, ponese název Xbox One X a americká společnost ji v neděli večer představila v rámci své tiskové konference k příležitosti největší herní výstavy E3 v Los Angeles. A spolu s ní bylo také zveřejněno několik důležitých informací a názorných ukázek toho, jak budou hry na tomto namakaném stroji vypadat.

Malé velké monstrum 

Nadupaná konzole od amerického výrobce se na pultech obchodů objeví od 7. listopadu (november) letošního roku s cenovkou 499 dolarů (asi 12 tisíc korun). Vyjde ve dvou barvených provedeních (černá a bílá) a je třeba podotknout, že rozměrově se jedná o dosud nejmenší Xbox, jehož hlavní předností, jak již zřejmě mnozí dobře víte, má být schopnost zobrazovat hry v nativním rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu.

Otázkou ale zůstává, u jakých konkrétních titulů tomu tak v budoucnu reálně bude. Počítat zcela jistě můžeme s hrami od first party studií, jako je například připravovaný nový díl série Forza Motorsport (vychází 3. října), v případě third party her je to však složitější a zásadní roli zde bude mimo jiné hrát i to, jak se s hardwarem a jeho možnostmi samotní vývojáři nakonec popasují. Již několik studií se však nechalo slyšet, že své hry pro potřeby nové konzole speciálně upraví, mezi ně mimo jiné patří například tvůrci pokračování hry Shadow of Mordor.

Zároveň taky víme, že všechny chystané hry samozřejmě budou stále hratelné i na konzolích Xbox One a Xbox One S a stejně tak si na nové konzoli zahrajete i starší tituly, které už máte ve své knihovně. Je však třeba mít stále na paměti, že s vysokou pravděpodobností ne každá hra na Xboxu One X poběží ve 4K při 60 fps. Microsoft totiž prý do optimalizace her nikoho nutit nebude a záležet tak má jen a pouze na rozhodnutí autorů, jestli hru upraví, či nikoliv.

Microsoft odhalil nejsilnější konzoli všech dob Xbox One X a vytřel nám zrak úchvatnými záběry z chystaných her, exkluzivitami však neoslnil
Zdroj: Xbox One X | Microsoft

Níže si pro porovnání můžete prohlédnout tabulku zobrazující oficiální technické specifikace konzolí od Microsoftu a konzole PlayStation 4 Pro od japonské společnosti Sony. Ještě jednou pro jistotu připomínáme, že Xbox One X není zcela novou konzolovou generací, ale jakousi vylepšenou verzí té stávající. 

   Xbox One X Xbox One PlayStation 4 Pro
CPU 8 jader s frekvencí 2,3 GHz (x86) 8 jader s frekvencí 1,75 GHz (Jaguar) 8 jader s frekvencí 2,1 GHz (Jaguar)
Grafický procesor 40 výpočetních jednotek - 1172MHz 12 výpočetních jednotek - 853 MHz 36 výpočetních jednotek - 911 MHz
Paměť 12 GB GDDR5

8 GB DDR3

32 MB ESRAM

8 GB GDDR5
Propustnost paměti 326 GB/s

DDR3 68 GB/s

ESRAM max. 204 GB/s

218 GB/s
Pevný disk 1TB (2,5palcový) 500GB/1TB/2TB (2,5palcový) 1TB (2,5palcový)
Optická mechanika 4K UHD Blu-ray Blu-ray Blu-ray
Microsoft odhalil nejsilnější konzoli všech dob Xbox One X a vytřel nám zrak úchvatnými záběry z chystaných her, exkluzivitami však neoslnil
Zdroj: Microsoft

Mnoho povyku pro nic?

Celkové tempo letošní E3 konference Microsoftu se v mých očích v porovnání s minulými ročníky podstatně zlepšilo. Americká společnost se očividně z některých svých chyb poučila, začala sázet jeden trailer za druhým a její představitelé diváky zbytečně neunavovali prázdným žvaněním. Přesto se však nemohu ubránit menšímu zklamání, které pramení z představených her.

Zřejmě mi nikdo nebude oponovat, když řeknu, že nadupaný hardware není k ničemu, pokud nemá dostatek kvalitních her, které by z něj vyždímaly maximum, Microsoft však bohužel nepředstavil žádný vyloženě velký exkluzivní titul, kterým by mi svoji novou konzoli prodal. Téma exkluzivit sice bylo omíláno poměrně důkladně a je celkem patrné, že hráči si budou mít z čeho vybírat a nedostatkem jistě trpět nebudou. Na druhou stranu se mi však jako poněkud zarážející jeví úplná absence nějakého pořádného herního překvapení, které by částečně snížilo současný náskok konkurence.

Tak jako tak ale Microsoft trailery nešetřil a my se tedy díky tomu mohli konečně na vlastní oči přesvědčit, jak bude hraní na konzoli Xbox One X vlastně vypadat. V celé své kráse se nám ukázalo nové pokračování postapokalyptické akce Metro Exodus (odkaz na článek najdete zde), nahlédli jsme na první gameplay záběry letošního dílu série Assassin's Creed (tomu se budeme věnovat v samostatném článku), objevilo se pokračování epizodovky Life is Strange, došlo na Middle-Earth: Shadow of War a v neposlední řadě nám v samotném závěru doslova vytřela zrak připravovaná hra od studia Bioware s jednoslovným názvem Anthem. Níže si tak můžete prohlédnout výběr toho nezajímavějšího, co na akci bylo k vidění, pro úplnost pak můžete navštívit oficiální kanál Xboxu.


Premiérové záběry z hry Anthem na nás udělaly vážně silný dojem. Nová značka od Bioware se honosí podmanivým světem, silnými vědeckofantastickými prvky a dechberoucí grafickou stránkou. Ostatně posuďte sami. Jen by nás zajímalo ještě porovnání s verzemi na ostatní platformy. Hra kromě Xboxu One totiž vyjde také na PlayStation 4 a PC, přičemž dočkat bychom se jí měli na podzim příštího roku.

Představit novou Forzu byla pro Microsoft takřka povinnost, kterou jsme všichni očekávali. Na hře pracuje tým Turn 10, datum jejího vydání je stanoveno na 3. října 2017 a kromě Xboxu si zahrajeme také na PC. Těšit se můžeme na desítky tratí, stovky automobilů, ohromné množství detailů a na nové konzoli samozřejmě nebude chybět rozlišení 4K při 60 fps, na což bude Xbox One X údajně potřebovat jen 60-70 procent svého celkového výkonu.

Pokud jste se těšili, že do virtuálního světa zamořeného chodícími mrtvolami vběhnete ještě letos, máme pro vás špatnou zprávu. E3 trailer pro zombie akci State of Decay 2 totiž odhalil odklady hry až na jaro příštího roku, čili si na tento boj o přežití budou muset fanoušci nějakou chvíli počkat. Titul bude plně čerpat z výkonu nové konzole, zahrát si však budete moci i na PC.

7. listopad (november) není pouze datum vydání konzole Xbox One X, ale také výbušné akce Crackdown 3, jejíž vývoj zastřešují autoři z britského studia Sumo Digital. Hlavní role v ochutnávce na tuto akci v otevřeném světě s plně zničitelným prostředím se zhostil herec Terry Crews, po jehož proslovu následují záběry z hraní. Jen je škoda, že jsme se nedočkali působivější demonstrace fyziky a pořádného ničení.

Trailer patřící připravovanému pokračování úspěšné plošinovky Ori and the Blind Forrest je jedním slovem kouzelný. Nové dobrodružství si zahrajeme jak na Xboxu One, tak i na PC, na oznámení data vydání si však budeme muset ještě počkat. Nový díl ponese název Ori and the Will of the Wisps a jak si můžete všimnout, na každém kroku nás bude provázet všudypřítomná krása vizuální stránky. 

Další plošinovkou, kterou má Microsoft v rukávu, je Cuphead, který se po relativně dlouhém vývoji konečně dočkal data vydání. To je stanoveno na 29. září (september) a hra bude dostupná na Xbox i PC. Jednou z hlavních charakteristik je osobitý vizuální styl, který vychází z animovaných filmů ze třicátých let minulého století, a dotvářet jej bude dobová jazzová hudba. Nenechte se ale nevinným zevnějškem zmást, ve hře na vás totiž čeká řada těžkých soubojů, včetně střetů s bossy. 

Microsoftu hrozí, že při vydání nové konzole nebude mít dostatek her, které by k němu prodával. Sea of Thieves od studia Rare se totiž stejně jako výše zmiňovaný State of Decay 2 doplaví na pulty až na jaře roku 2018. Alespoň si však do té doby můžete najít několik kamarádů, po jejichž boku se vžijete do role virtuálních pirátů a společně budete hledat poklady, válčit s ostatními hráči nebo třeba jen tak prozkoumávat okolí. Hra vychází na Xboxu One a PC a níže přiložené záběry jsou pořízené ve 4K z nové konzole.

To ale není všechno. V závěru konference totiž Microsoft potvrdil, že alespoň v jedné oblastí má přece jen nad Sony pořádně navrch, a tou není nic jiného než zpětná kompatibilita. V současné době si totiž hráči na Xboxu One mohou zahrát již 385 her z Xboxu 360, od září (september) tohoto roku však dojde k rozšíření i o hry z původního Xboxu. Během konference došlo k potvrzení zatím jen jedné hry, kterou je vychvalovaná letecká akce Crimson Skies: High Road to Revenge, postupem času se k tomuto titulu však budou bezesporu přidávat další, které nejednomu hráči zabrnkají na nostalgickou strunu.

Z celkového hlediska tak nelze mluvit o špatné konferenci. Microsoft místy nabídl vskutku senzační podívanou, tiskovka měla to správné tempo a skalní fanoušci si jistě přišli na své. Zároveň však za sebe musím přiznat, že nabušený hardware, který nám byl představen, zkrátka a dobře postrádá stejně famózní exkluzivní tituly, které by mne přinutily uvažovat o koupi. A jak se konference líbila vám? Které hry vás zaujaly nejvíce? Dejte nám vědět níže v komentářích.  

Domů
Sdílet
Diskuse