Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
19. října 2017 18:55
Čas čtení 0:00
Kateřina Lukášová

Literatura pro mladé dospěláky zažívá ohromný boom: Zjisti, kde se potkává Harry Potter s Anastazií Steelovou

KULTURA J.K. ROWLING KNIHY SEX
Uložit Uložené

New Adult literatura vyplňuje hluché místo, které dlouho zelo mezi Young Adult a knihami pro dospělé

Vzrušující svět literatury pro mladé. Přesně tam tě vtáhne Young Adult a New Adult literatura. Ačkoliv jako žánr byla takto pojmenována teprve poměrně nedávno, ve skutečnosti vznikala už někdy v 19. století. Za všechny příklady poslouží třeba známý Oliver Twist, který se dočkal i nejednoho filmového zpracování. Stejně jako jeho další mladší sourozenci.

Pokud trochu tápeš v pojmech, nelam si s tím hlavu. Vše hned vysvětlíme. Orientace ve vodách Young Adult a New Adult literatury je totiž velmi jednoduchá. Young Adult je doménou čtenářů mezi 12–18 lety, New Adult od 18 výš, cca do 30 let. Ta totiž na první z nich přímo navazuje. Centrem veškerého dění je přitom vždy hrdina příslušného věku – v prvním případě teenager, v druhém případě mladý dospělý, který řeší problémy typické pro svůj věk. Problémy s kamarády, se školou, s láskou, rodiči, prací, atd.

Literatura pro mladé dospěláky zažívá ohromný boom: Zjisti, kde se potkává Harry Potter s Anastazií Steelovou
Zdroj: Pixabay | Klimkin

Možnost ztotožnit se s hlavním hrdinou

Ztotožnění se s hlavním hrdinou je pro čtenáře velmi snadné, protože skrze něj vlastně prožívá svůj vlastní příběh. Jen zasazený do jiného, exotického a atraktivního kontextu, který mu umožní poodstoupit od vlastních problémů a prožívat je tak s jistým nadhledem. Odstup, který mu dává kniha, umožní čtenáři se nad strastmi hlavního hrdiny i zasmát, což možná v konečném důsledku přispěje k tomu, že bude optimističtěji vnímat podobné jevy, které ho potkají v jeho životě. Bývají totiž o poznání závažnější. Za všechny příklady Young Adult literatury můžeme jmenovat třeba Harryho Pottera nebo ságu Twilight. No uznej – i když máš potíže s rodiči, tak určitě ne kvůli tomu, že by je zabil nejhorší černokněžník všech dob a že by tě potom tvoje vlastní teta zavírala do přístěnku pod schody. Nebo když máš problémy s láskou, určitě se nemusíš bát, že ti její nepřátelé budou chtít vysát krev z těla (v lepším případě), nebo z tebe přímo udělat nemrtvého (v případě horším).

Literatura pro mladé dospěláky zažívá ohromný boom: Zjisti, kde se potkává Harry Potter s Anastazií Steelovou
Zdroj: Pixabay | 5688709

I Harry Potter jednou dospěje. Co bude potom?

Harry Potter, Bella Swanová a všichni další hrdinové Young Adult literatury ale rostou. A spolu s nimi i čtenáři. Jenže zatímco příběhy populárních postav jednou skončí, oni jsou tady stále a chtějí stále ty své oblíbence, nebo možná, že další? Hledají ale zkrátka znovu někoho, kdo by prožíval stejné věci, jako oni a kdo by se mohl stát jejich pomyslným parťákem a snad jim svým příkladem i radit a pomáhat, jak nakládat s životem. V některých případech se možná dočkají velkého come backu dávných literárních souputníků, třeba zrovna jako v případě Harryho Pottera. Ten se po letech znovu objevil v podobě divadelní hry, kterou J. K. Rowlingová se svými společníky vydala i knižně jako pracovní verzi scénáře. Ti, kteří na Harryho nezapomněli, se tak mohli dozvědět, jak se mu daří v dospělosti, jak si rozumí se ženou a jak to zvládá s dětmi. Jedná se však pouze o výkřik připomínající aktivní dobu chlapce s jizvou na čele, který na jeho milovníky může působit spíše melancholicky. Kde tedy hledat další literaturu, která by umožnila na chvíli zapomenout na vlastní problémy a podívat se do jiného světa, kde všechno vypadá tak nějak snadněji?

Literatura pro mladé dospěláky zažívá ohromný boom: Zjisti, kde se potkává Harry Potter s Anastazií Steelovou
Zdroj: Pixabay | Greyerbaby

Místo, kde se Harry potkává s Anastazií

Odpovědí na otázky všech čtenářů starších 18 let, pro něž už se Young Adult literatura zdá být už moc dětská, je právě New Adult literatura. Jedná se o odnož Young Adult, která je defacto o tom samém, jen pojednává o starších jedincích. Čerstvým a mladým dospělým dává přesně to, po čem tak dlouho toužili poté, co odrostli dětským střevícům (trochu lidově řečeno) a vyplňuje hluché místo mezi Yound Adult a literaturou pro „velké“. Pokud bychom ji měli přesněji charakterizovat, tak věz, že ji jednou kdosi velmi vtipně nazval jako kategorii, kde se Harry Potter potkává s 50 odstíny šedi. Toto přirovnání je velmi trefné, protože přesně vystihuje duši celé New Adult literatury.

Literatura pro mladé dospěláky zažívá ohromný boom: Zjisti, kde se potkává Harry Potter s Anastazií Steelovou
Zdroj: Pixabay | Pexels

Fantasy se špetkou sexu, studia a práce

Čtenáři nacházející se na pomezí dospívání a dospělosti stále vězí jednou nohou ve světě fantasy, na druhé straně ale už musí řešit reálné potíže, s nimiž si mladší generace ještě hlavu příliš lámat nemusí. Především jsou tu vysokoškolská studia, práce a také sex, který hraje poměrně velkou roli. První sexuální zkušenosti, jejich prohlubování, to vše jsou témata, která jsou centrem New Adult literatury. Přidáme-li zmiňované studium a hledání práce, dostáváme recept na sepsání kvalitního New Adult románu. Takový, kterého se drží řada současných autorů a dobývají s ním první příčky knižních hitparád. Jejich cesta k úspěchu ale nebyla vůbec snadná a ve většině případů si ji museli svépomocí těžce vyšlapat sami.

Literatura pro mladé dospěláky zažívá ohromný boom: Zjisti, kde se potkává Harry Potter s Anastazií Steelovou
Zdroj: Pixabay | Congerdesign

První pecky vycházejí na internetu

Vydavatelé totiž byli zprvu k nově vznikajícími žánru poměrně nedůvěřiví až skeptičtí. Neuvědomovali si, že mezi knihami pro dospívající a pro dospělé zeje hluboká propast, kterou je třeba vyplnit a spojit. A tak vzali mladí ambiciózní autoři osud čtenářů do vlastních rukou a začali po ně tvořit nové atraktivní hrdiny, kteří měli přesně odpovídat jejich potřebám, nadějím, snům a plánům do budoucna. Povedlo se. První počiny se objevily na internetu. Nový žánr se zrodil a postupně mu začali věnovat pozornost i podezíraví nakladatelé. Zda to bylo proto, že si povšimli ód, které na internetové romány pěli nadšení čtenáři, nebo zda začali sami přemýšlet nad tím, že současné knižní scéně skutečně něco schází, se můžeme jen dohadovat. Důležité je, že se cesty vydavatelů a New Adult autorů nakonec sešly a nová kategorie literatury, která reaguje na potřeby mladých dospělých konečně spatřila světlo světa.

Literatura pro mladé dospěláky zažívá ohromný boom: Zjisti, kde se potkává Harry Potter s Anastazií Steelovou
Zdroj: Pixabay | Free-Photos

Kráska a zvíře moderní doby

Mluvili jsme o Harry Potterovi, jako zástupci Young Adult, tak za New Adult zkrátka musíme zmínit 50 odstínů šedi. Ačkoliv je tato trilogie dnes možná mnohými považována za zaběhlé klišé, nemůžeme E. L. Jamesové upřít, že svým příběhem o nevinné studentce literatury, která se zamiluje do zvrhlého mladého milionáře, učarovala širokému dámskému publiku a stala se tak významnou průkopnicí Young Adult literatury. Do moderní doby zasadila dávný příběh Krásky a zvířete, kdy se dívka pomalu dostává krutému pánu zámku stále blíže a odhaluje, že není tak drsný, jak se na první pohled zdá. Klasický příklad Young Adult. Tak trochu pohádka, tak trochu realita. Anastazii a Christiana si dívky zamilovaly natolik, že k původní trilogii popisované Anastazií přidala ještě čtvrtou knihu. Zde celý příběh vypráví očima Christiana Greye.

Literatura pro mladé dospěláky zažívá ohromný boom: Zjisti, kde se potkává Harry Potter s Anastazií Steelovou
Zdroj: Pixabay | Congerdesign

Může být katastrofa krásná?

Další ze zakladatelek žánru je třeba Jamie McGuirová, která první román Krásná katastrofa před 6 lety vydala v digitální podobě a prodala přes 200 000 kopií. Není divu, že po takovém boomu se objevily i další podobné tituly a že na jejich hlas začala nakonec slyšet i nakladatelství. K těm osvíceným u nás patří třeba Baronet, které z Young Adult udělalo jednu ze svých domén. Mezi jeho silné koně patří třeba série Royalové od autorek Jen Frederickové a Elle Kennedyové, které píší pod pseudonymem Erin Watt. V prvním díle Papírová princezna se hlavní hrdinka snaží vypořádat s nenávistí nevlastních bratrů, v pokračování Prokletý princ se do ní jeden z bratrů zamiluje. Trilogie Krev za krev sestávající ze 3 dílů Vendeta, Inferno a Mafiosa z pera Catherine Doyleové kombinuje moderní pojetí Romea a Julie a Kmotra. První z nich si už můžeš přečíst (vyšlo také v Baronetu), další dva mají vyjít letos.

Domů
Sdílet
Diskuse