Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti

5 znamení, že jsi příslušníkem generace Z a ne mileniálů

Lidé, kteří neznají svět bez internetu mají podle studií větší tendenci inklinovat k tradicím

Kateřina Lukášová
31. prosinec 2017, 14:34 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Zajímavosti
3
Kateřina Lukášová
31. prosinec 2017, 14:34

5 znamení, že jsi příslušníkem generace Z a ne mileniálů

Lidé, kteří neznají svět bez internetu mají podle studií větší tendenci inklinovat k tradicím

Kateřina Lukášová
31. prosinec 2017, 14:34
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Generaci Z tvoří jedinci mladší 21 let. Představuje dnes jednu z celosvětově nejpočetnějších skupin. Jen ve Velké Británii tvoří plných 25 % populace. Jedná se přitom o lidi, kteří de facto neznají svět bez sociálních médií, aplikací a moderních technologií. Většině z nich bylo něco kolem 10 let, když začal být Facebook populární. Patříš mezi ně i ty? Jací vlastně Z-erové jsou? Přinášíme pár základních charakteristik.

 

5 znamení, že jsi příslušníkem generace Z a ne mileniálů
Zdroj: Pixabay, Chepearroyo

 

Charakteristikou rysů chování těchto jedinců se zabývala již řada studií, mezi nimi např. CKG (americké Centrum pro generační kinetiku) s Gen Z: Národní studie o technologiích a generaci po mileniálech a Stav Generace Z 2017: Poznejte se s generací návratů. Následující závěry vycházejí z těchto studií.

Rok narození: 1995 a dál

Existuje hodně debat řešících konec generace mileniálů a počátek generace Z. Podle některých nastupují Z-erové už kolem roku 1993, podle jiných až po roce 2 000. Většina se však shoduje na úplně jiném datu nacházejícím se někde mezi nimi: 1995–1996.

5 znamení, že jsi příslušníkem generace Z a ne mileniálů
Zdroj: Pixabay, Rawpixel

Jsou odkojeni počítači, Wi-Fi, smartphony a tablety

Příslušníci generace Z jsou velmi technicky zdatní. Aby také ne, když se jedná vůbec o první generaci, která si nepamatuje svět bez internetu! Možná, že ti to přijde normální (protože dost možná patříš právě mezi Z-ery), ale ve skutečnosti se jedná o zcela unikátní jev, první a jedinou situaci svého druhu.

V souvislosti s tím vyslovilo několik studií zajímavou informaci. Podle nich Z-erové, mnohem více než mileniálové, inklinují k tradicím a starým pořádkům. Důvodem zřejmě může být skutečnost, že si jednoduše nepamatují starý svět bez internetu a moderních technologií, a proto mají tendence a chuť jej poznávat více než mileniálové, kteří v něm prakticky vyrostli, ale velmi brzy se nechali zlákat moderní dobou.

5 znamení, že jsi příslušníkem generace Z a ne mileniálů
Zdroj: Pixabay, JESHOOTS

První telefon byl smartphone

Pokud byl tvůj první telefon hned chytrý, pak zřejmě není pochyb o tom, že patříš mezi Z-ery. Na rozdíl od generace mileniálů, jejíž zástupci viděli první telefon nejčastěji až na prvním stupni střední školy, a ještě navíc bez fotoaparátu, dnešní Z-erové mají své první smartphony a tablety často ještě před nástupem do školy, tedy ještě před první třídou základní školy. Ohromný posun, že?

 

Když navíc vezmeš v úvahu, že se jedná jen o jeden mezigenerační krok. Podle výzkumů ale mnoho Z-erů na moderních technologiích lpí daleko méně než mileniálové. To znamená, že zdaleka ne tak často jako oni využívají sociální sítě, jako je Facebook, Twitter, apod. Mnohem více času prý tráví se svými vrstevníky při osobním setkávání se.

Větší opatrnost

Další vlastností, kterou příslušníci nejmladší generace vykazují, je překvapivá zdrženlivost a opatrnost týkající se peněz. Na rozdíl od mileniálů si jich Z-erové daleko více váží, investují je do vzdělání, a dokonce si i spoří na důchod. Hlavním důvodem je podle sociálních průzkumů jejich zodpovědnost spočívající v tom, že se nechtějí spoléhat na to, co jim dá stát, a tak se spoléhají pouze sami na sebe, čemuž i přizpůsobují své jednání.

Bez práce nejsou koláče

A příslušníci generace Z to moc dobře vědí. Podle vědců dokonce lépe než generace Y, tedy mileniálové. Nejedná se přitom pouze o pracovitost samotnou, ale spíše o celkový přístup k práci jako takové.

Zatímco mileniálové se vyznačují účelovým jednáním směřujícím k rychlému a pokud možno vysokému výdělku, Z-erové se údajně mnohem více zamýšlí nad tím, JAK čeho dosáhnou a také vědí, že zasloužený odpočinek nastupuje až po tvrdé práci. Tu také umí ocenit a odměnit. Z-erové tak podle některých výzkumů rostou v silné, schopné a loajální šéfy, o nichž se příslušníkům mileniálské generace může jen zdát.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zajímavosti
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít