Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
31. prosince 2017 14:34
Čas čtení 0:00
Kateřina Lukášová

5 znamení, že jsi příslušníkem generace Z a ne mileniálů

ZAJÍMAVOSTI MODERNÍ TECHNOLOGIE PRÁCE SOCIÁLNÍ SÍTĚ TWITTER
Uložit Uložené

Lidé, kteří neznají svět bez internetu mají podle studií větší tendenci inklinovat k tradicím

Generaci Z tvoří jedinci mladší 21 let. Představuje dnes jednu z celosvětově nejpočetnějších skupin. Jen ve Velké Británii tvoří plných 25 % populace. Jedná se přitom o lidi, kteří de facto neznají svět bez sociálních médií, aplikací a moderních technologií. Většině z nich bylo něco kolem 10 let, když začal být Facebook populární. Patříš mezi ně i ty? Jací vlastně Z-erové jsou? Přinášíme pár základních charakteristik.

5 znamení, že jsi příslušníkem generace Z a ne mileniálů
Zdroj: Pixabay, Chepearroyo

Charakteristikou rysů chování těchto jedinců se zabývala již řada studií, mezi nimi např. CKG (americké Centrum pro generační kinetiku) s Gen Z: Národní studie o technologiích a generaci po mileniálech a Stav Generace Z 2017: Poznejte se s generací návratů. Následující závěry vycházejí z těchto studií.

Rok narození: 1995 a dál

Existuje hodně debat řešících konec generace mileniálů a počátek generace Z. Podle některých nastupují Z-erové už kolem roku 1993, podle jiných až po roce 2 000. Většina se však shoduje na úplně jiném datu nacházejícím se někde mezi nimi: 1995–1996.

5 znamení, že jsi příslušníkem generace Z a ne mileniálů
Zdroj: Pixabay, Rawpixel

Jsou odkojeni počítači, Wi-Fi, smartphony a tablety

Příslušníci generace Z jsou velmi technicky zdatní. Aby také ne, když se jedná vůbec o první generaci, která si nepamatuje svět bez internetu! Možná, že ti to přijde normální (protože dost možná patříš právě mezi Z-ery), ale ve skutečnosti se jedná o zcela unikátní jev, první a jedinou situaci svého druhu.

Doporučeno
Studuješ vysokou? V tomhle vzdělávacím programu můžeš získat zkušenosti a 10 tisíc Kč Studuješ vysokou? V tomhle vzdělávacím programu můžeš získat zkušenosti a 10 tisíc Kč 27. května 2024 14:00

V souvislosti s tím vyslovilo několik studií zajímavou informaci. Podle nich Z-erové, mnohem více než mileniálové, inklinují k tradicím a starým pořádkům. Důvodem zřejmě může být skutečnost, že si jednoduše nepamatují starý svět bez internetu a moderních technologií, a proto mají tendence a chuť jej poznávat více než mileniálové, kteří v něm prakticky vyrostli, ale velmi brzy se nechali zlákat moderní dobou.

5 znamení, že jsi příslušníkem generace Z a ne mileniálů
Zdroj: Pixabay, JESHOOTS

První telefon byl smartphone

Pokud byl tvůj první telefon hned chytrý, pak zřejmě není pochyb o tom, že patříš mezi Z-ery. Na rozdíl od generace mileniálů, jejíž zástupci viděli první telefon nejčastěji až na prvním stupni střední školy, a ještě navíc bez fotoaparátu, dnešní Z-erové mají své první smartphony a tablety často ještě před nástupem do školy, tedy ještě před první třídou základní školy. Ohromný posun, že?

Když navíc vezmeš v úvahu, že se jedná jen o jeden mezigenerační krok. Podle výzkumů ale mnoho Z-erů na moderních technologiích lpí daleko méně než mileniálové. To znamená, že zdaleka ne tak často jako oni využívají sociální sítě, jako je Facebook, Twitter, apod. Mnohem více času prý tráví se svými vrstevníky při osobním setkávání se.

Větší opatrnost

Další vlastností, kterou příslušníci nejmladší generace vykazují, je překvapivá zdrženlivost a opatrnost týkající se peněz. Na rozdíl od mileniálů si jich Z-erové daleko více váží, investují je do vzdělání, a dokonce si i spoří na důchod. Hlavním důvodem je podle sociálních průzkumů jejich zodpovědnost spočívající v tom, že se nechtějí spoléhat na to, co jim dá stát, a tak se spoléhají pouze sami na sebe, čemuž i přizpůsobují své jednání.

Bez práce nejsou koláče

A příslušníci generace Z to moc dobře vědí. Podle vědců dokonce lépe než generace Y, tedy mileniálové. Nejedná se přitom pouze o pracovitost samotnou, ale spíše o celkový přístup k práci jako takové.

Doporučeno
„Práce tvoří naši identitu, a přesto se pracovním podmínkám nevěnuje pozornost,“ říká režisérka filmu Hranice Evropy  „Práce tvoří naši identitu, a přesto se pracovním podmínkám nevěnuje pozornost,“ říká režisérka filmu Hranice Evropy 3. května 2024 8:30

Zatímco mileniálové se vyznačují účelovým jednáním směřujícím k rychlému a pokud možno vysokému výdělku, Z-erové se údajně mnohem více zamýšlí nad tím, JAK čeho dosáhnou a také vědí, že zasloužený odpočinek nastupuje až po tvrdé práci. Tu také umí ocenit a odměnit. Z-erové tak podle některých výzkumů rostou v silné, schopné a loajální šéfy, o nichž se příslušníkům mileniálské generace může jen zdát.

Domů
Sdílet
Diskuse