Sobota 21. 4. 2018 svátek má Alexandra

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: Pixabay, Geralt

5 znamení, že jsi příslušníkem generace Z a ne mileniálů

Lidé, kteří neznají svět bez internetu mají podle studií větší tendenci inklinovat k tradicím

31. prosinec 2017, 14:34

Lidé, kteří neznají svět bez internetu mají podle studií větší tendenci inklinovat k tradicím

Generaci Z tvoří jedinci mladší 21 let. Představuje dnes jednu z celosvětově nejpočetnějších skupin. Jen ve Velké Británii tvoří plných 25 % populace. Jedná se přitom o lidi, kteří de facto neznají svět bez sociálních médií, aplikací a moderních technologií. Většině z nich bylo něco kolem 10 let, když začal být Facebook populární. Patříš mezi ně i ty? Jací vlastně Z-erové jsou? Přinášíme pár základních charakteristik.

 5 znamení, že jsi příslušníkem generace Z a ne mileniálů

 

Charakteristikou rysů chování těchto jedinců se zabývala již řada studií, mezi nimi např. CKG (americké Centrum pro generační kinetiku) s Gen Z: Národní studie o technologiích a generaci po mileniálech a Stav Generace Z 2017: Poznejte se s generací návratů. Následující závěry vycházejí z těchto studií.

Rok narození: 1995 a dál

Existuje hodně debat řešících konec generace mileniálů a počátek generace Z. Podle některých nastupují Z-erové už kolem roku 1993, podle jiných až po roce 2 000. Většina se však shoduje na úplně jiném datu nacházejícím se někde mezi nimi: 1995–1996.

5 znamení, že jsi příslušníkem generace Z a ne mileniálů

Jsou odkojeni počítači, Wi-Fi, smartphony a tablety

Příslušníci generace Z jsou velmi technicky zdatní. Aby také ne, když se jedná vůbec o první generaci, která si nepamatuje svět bez internetu! Možná, že ti to přijde normální (protože dost možná patříš právě mezi Z-ery), ale ve skutečnosti se jedná o zcela unikátní jev, první a jedinou situaci svého druhu.

 

V souvislosti s tím vyslovilo několik studií zajímavou informaci. Podle nich Z-erové, mnohem více než mileniálové, inklinují k tradicím a starým pořádkům. Důvodem zřejmě může být skutečnost, že si jednoduše nepamatují starý svět bez internetu a moderních technologií, a proto mají tendence a chuť jej poznávat více než mileniálové, kteří v něm prakticky vyrostli, ale velmi brzy se nechali zlákat moderní dobou.

5 znamení, že jsi příslušníkem generace Z a ne mileniálů

První telefon byl smartphone

Pokud byl tvůj první telefon hned chytrý, pak zřejmě není pochyb o tom, že patříš mezi Z-ery. Na rozdíl od generace mileniálů, jejíž zástupci viděli první telefon nejčastěji až na prvním stupni střední školy, a ještě navíc bez fotoaparátu, dnešní Z-erové mají své první smartphony a tablety často ještě před nástupem do školy, tedy ještě před první třídou základní školy. Ohromný posun, že?

 

Když navíc vezmeš v úvahu, že se jedná jen o jeden mezigenerační krok. Podle výzkumů ale mnoho Z-erů na moderních technologiích lpí daleko méně než mileniálové. To znamená, že zdaleka ne tak často jako oni využívají sociální sítě, jako je Facebook, Twitter, apod. Mnohem více času prý tráví se svými vrstevníky při osobním setkávání se.

Větší opatrnost

Další vlastností, kterou příslušníci nejmladší generace vykazují, je překvapivá zdrženlivost a opatrnost týkající se peněz. Na rozdíl od mileniálů si jich Z-erové daleko více váží, investují je do vzdělání, a dokonce si i spoří na důchod. Hlavním důvodem je podle sociálních průzkumů jejich zodpovědnost spočívající v tom, že se nechtějí spoléhat na to, co jim dá stát, a tak se spoléhají pouze sami na sebe, čemuž i přizpůsobují své jednání.

Bez práce nejsou koláče

A příslušníci generace Z to moc dobře vědí. Podle vědců dokonce lépe než generace Y, tedy mileniálové. Nejedná se přitom pouze o pracovitost samotnou, ale spíše o celkový přístup k práci jako takové.

 

Zatímco mileniálové se vyznačují účelovým jednáním směřujícím k rychlému a pokud možno vysokému výdělku, Z-erové se údajně mnohem více zamýšlí nad tím, JAK čeho dosáhnou a také vědí, že zasloužený odpočinek nastupuje až po tvrdé práci. Tu také umí ocenit a odměnit. Z-erové tak podle některých výzkumů rostou v silné, schopné a loajální šéfy, o nichž se příslušníkům mileniálské generace může jen zdát.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse3 komentáře
Diskuse je jen pro přihlášené
3 komentáře
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
snoky12331. prosinec 2017, 14:53

Podľa toho čo vidím vo svojom okolí, musím s danou štúdiou nesúhlasiť.

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
John Miami31. prosinec 2017, 16:55

Pokud bych měl hodnotu a pravdivost článku přirovnat k jídlu, zvolil bych špagety s kečupem.. S levným kečupem z kauflandu, který neobsahuje rajčata. Ano až o tak špatné čtení se jedná.

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
budovi31. prosinec 2017, 20:02

vsetko je to o zmyslaniii nic viac..

0 Odpovědět · Nahlásit
Nejčtenější