Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 22. 1. 2020 svátek má Slavomír, Slavomíra

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
11
Adam Smeták
17. červen 2018, 4:17
Čas čtení: 6:49

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Matrixu

Téměř vše, co se objevilo v tomto filmu, mělo nějaký skrytý význam. Od poznávacích značek aut po jména postav.

Adam Smeták
17. červen 2018, 4:17
Čas čtení: 6:49
10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Matrixu
Zdroj: Warner Bros.
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
11
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Matrix je kult, který silně ovlivnil nejen žánr sci-fi, ale i celou popkulturu, která jeho odkazu využívá dodnes.

 

Nadčasová podívaná, která měla premiéru v roce 1999 a o čtyři roky později se dočkala dvou pokračování, si svoji slávu zaslouží.

 

Představila totiž důmyslně vystavěný a vizuálně podmanivý svět, který tu do té doby nebyl a zpopularizoval techniku slow motion, jenž se stala poznávacím znamením celé série.

 

Režisérské duo sester Wachowských se při natáčení vyřádilo dosyta a jejich životní dílo prachem jen tak nezapadne. Šlo o jeden z jejich prvních filmařských počinů, a tak jej doprovázela celá řada kontroverzních okolností.

 

Mimo to si natáčení vyžádalo spoustu kuriozit a nejeden z nás jistě přemýšlel nad tím, jak se jim některé sekvence podařilo natočit.

 

Rozhodli jsme se vám tedy představit desítku zajímavostí ze světa Matrixu, díky které budete na celou sérii opět nahlížet trochu jinak.

 

1. Nea a další postavy mohli hrát úplní jiní herci

Sestry Wachowské chtěly do hlavní role Johnnyho Deppa. Byl jejich první volbou. To jim však studio Warner Bros. zamítlo a snažilo se k filmu získat Brada Pitta nebo Vala Kilmera.

 

Když oba roli odmítli, bylo obsazení Johnnyho Deppa jako Nea znovu aktuální. Nakonec se ale studio rozhodlo pro Keanu Reevese, který jim nejvíce vyhovoval a sám pro roli nadchl. 

 

Mimo zmíněné herce se uvažovalo o Nicolasi CageoviLeonardu DiCapriovi, Tomu Cruisovi, Willu Smithovi nebo Davidu Duchovnym.

 

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Matrixu

 

Co se týče posledního jmenovaného, tak pro roli Trinity byla zvažována jeden čas Gillian Anderson, takže jsme potenciálně mohli na plátně vidět ústřední dvojku Akty X.

 

Pro tuto roli byla zvažována i Jada Pinkett, manželka Willa Smithe, ale mezi ní a Keanu Reevesem nefungovala chemie. Sestry Wachowské si ji však oblíbily natolik, že jí jednu vedlejší roli i tak přidělily.

 

Dlouze se vybíral i herec do role Morfea. Toho mohli ztvárnit Gary OldmanSamuel L Jackson, Russell Crowe nebo Sean Connery.

 

2. Barvy nesou v Matrixu důležitou roli

A to nemáme na mysli jen slavnou scénu, v níž si Neo vybírá mezi modrou a červenou pilulkou.

 

Při volbě červené barvy se podívá za oponu a odhalí, co je Matrix a při volbě modré se probudí ve svém bytě a na vše zapomene. Mimochodem, režisérské duo se shodlo, že by zvolilo modrou pilulku. 

 

Barvy hrají roli ovšem i pro rozlišení, ve kterém světě se pohybujeme.

 

Každá scéna, která probíhá v Matrixu, je vybarvená do zelena a scény ve skutečném světě mají modrý odstín. Sekvence, v níž Morfeus trénuje Nea je vybarvena do žluta, jelikož se neodehrává ani v jednom ze zmíněných světů.

 

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Matrixu 

V celé trilogii navíc ani jednou nevidíme čistě modré nebe a jakoukoli zeleň. Ta je poprvé ukázána až v závěru posledního filmu The Matrix: Revelations

 

Pro natáčení v Oaklandu musely být dokonce přetřeny části ulice či značení na obrubníku, aby nikde nebyla žádná modrá nebo červená barva. Natáčení navíc probíhalo v zimě, aby v záběrech nebyla žádná zeleň. 

 

3. Vzniku Matrixu předcházelo více než pět let snahy

A stálo to za to. Sestry Wachowské začínaly jako kreslířky a scénáristky komiksů. Spolupracovaly například na sérii Clive Barker's Razorline od Marvelu. Veškerou svou fantazii však věnovaly psaní scénáře Matrixu.

 

To jim zabralo dohromady pět a půl roku, přičemž během této doby scénář přepsaly 14krát a ve finální podobě měl přes 500 stran. Když jej pak nabídli producentovi Joelu Silverovi, byl nadšený.

 

Žádné studio však nehodlalo dát šanci dvěma režisérkám bez předchozí zkušenosti.

 

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Matrixu

 

Dvojice tedy natočila neo-noriový thriller Bound, který se stal hitem a zajistil jim důvěru zástupců studia Warner Bros. Jejich Matrix tak mohl dostat zelenou. 

 

4. Natáčení doprovázela zranění

Hugo Weaving si poranil nohu hned na prvním natáčecím dni. Jelikož nemohl pokračovat v natáčení akčních scén, filmaři se rozhodli, že náročnější materiál dotočí až jako poslední. 

 

Carrie-Anne Moss si během natáčení poranila nohu a cítila v ní bolest po několik dní. Nikomu to však neřekla ze strachu, že by se tvůrci rozhodli její roli raději přeobsadit.

 

 

Problémy měl i Keanu Reeves. Několik týdnů před začátkem natáčení musel na operaci páteře. Ta byla dvoufázová, a tak ještě v pre-produkční fázi nosil nákrčník.

 

5. Za bojovými scénami stojí Woo-ping Yuen, který na filmu nechtěl pracovat

Legendární mistr bojových umění, herec, režisér a scénárista z Hong Kongu se do natáčení Matrixu příliš nehrnul. Scénář se mu sice zalíbil, ale Warneru navrhl za výcvik herců záměrně přemrštěnou částku.

 

Studio na to překvapivě kývlo a odsouhlasilo mu i jeho požadavek, že všechny bojové scény bude mít pod kontrolou výhradně on, a že bude mít na vytrénování herců 4 měsíce.

 

 

Právě díky tomuto mistrovi a jeho pečlivém, nicméně dobře zaplaceném přístupu, jsme si mohli v Matrixu vychutnat skvěle vypadající bojové scény. 

 

6. Přestřelka v hale byla natočena bez použití CGI

To byste od filmu, který se odehrává ve virtuální realitě, zřejmě nečekali. Ale je to tak. Natáčení probíhalo deset dní a byly při něm použity výhradně speciální efekty. Dechberoucí záběry z přestřelky tím dostávají ještě větší nádech obdivu.

 

Na place se pochopitelně nestřílelo ostrými náboji, avšak ve sloupech byly zabudovány nálože, které byly do rytmu palby slepými náboji odpalovány tak, aby vzbuzovaly dojem zásahu kulkou.

 

Tvůrce dokonce zaskočil moment, kdy kamera odjíždí a najednou se v záběru sesune kus mramorového sloupu. 

 

To byla nehoda, kterou se naštěstí rozhodli ve filmu ponechat. 

 

Pád mramoru ve 4:37

 

7. Odhodlanost Keanu Reevese

Představitel Nea je znám nejen pro svou dobrosrdečnost, ale i pro své odhodlání natáčet co nejvíce nebezpečných scén bez pomoci kaskadéra. Není v tom sice takovým esem jako Tom Cruise, ale zakusil už několik opravdu obdivuhodných kousků.

 

Scénu, v níž Neo telefonuje s Morfeem a vylézá přitom z okna kanceláře, načež se pohybuje po římse, natočil Keanu sám. Pochopitelně byl jištěn lany, ale chodit 34 pater nad zemí po římse není i tak žádná legrace. 

 

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Matrixu

 

Kvůli své roli přečetl tři knihy: Simulation and Simulacra, Out of Control a Evolution Psychology. Šlo o filozofické knihy. První jmenovaná se ve filmu dokonce na moment mihla.

 

Kvůli scéně, v níž se Neo probouzí slizem pokrytý v umělém lůně, si Keanu Reeves kompletně oholil celé tělo a shodil 7 kilogramů. Tento záběr byl natočen jako vůbec poslední. 

 

8. Kvůli filmu byla postavena a následně zničena část dálnice

Znovu se dostáváme k tomu, jak překvapivě málo CGI bylo ve filmu použito. Kvůli dokonalému přenesení své vize na plátno nechaly sestry Wachowské vystavět za 2,5 milionu dolarů falešnou dálnici pro The Matrix: Reloaded.

 

Tu obehnaly šestimetrovými zábranami, jež byly nadesignované tak, aby vypadaly jako betonově. 

 

 

Až si tedy příště budete užívat záběry na střelbu po uhánějícím cadillacu či na Carrie-Anne Moss, jak na motorce vyvíjí nadlidskou rychlost, vzpomeňte si, že prostředí kolem nich vzniklo jen za tímto účelem. 

 

Postaveno bylo na americké vojenské základně Alameda a po konci natáčení zničeno. To ale není vše. Společnost General Motors poskytla štábu sto aut, která byla během natáčení zdemolována. 

 

9. Matrix je plný náboženských a mytologických odkazů

Pokud se ptáte, co má tenhle film společného s náboženstvím, nedivím se. Křesťanská stopa je do něj totiž otisknuta velmi nenápadně. Třeba v poznávací značce auta, z nějž na začátku The Matrix Reloaded vystupuje agent Smith. 

 

Na té je napsáno IS 5416. Nejde ovšem o náhodná písmena a čísla.

 

Jedná se o odkaz na Bibli krále Jakuba, v jejíž části 54:16 se píše: Aj, já stvořil jsem kováře (smith, pozn. red.) dýmajícího při ohni na uhlí, a vynášejícího nádobí k dílu svému, já také stvořil jsem zhoubce, aby hubil.

 

Ve stejném díle Matrixu říká Klíčník Neovi, že budou muset vyhodit 27 bloků elektřiny, načež budou mít přesně 314 vteřin, než se napájení obnoví.

 

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Matrixu

 

Ve 27 knize Nového zákona, v části 3:14 se píše o svědectví zázraku stvoření. Tím je v Matrixu Architekt, s nímž se Neo chystá setkat.

 

Z mytologie pochází Morfeovo jméno. Morfeus je v řeckých pověstech bohem snů. Jedná se tak o ironickou hříčku sester Wachowských.

 

Také jméno Morfeovy lodi pochází z historie. Plavidlo Nebuchadnezzar se jmenuje podle krále babylonského krále Nebukadnesara II.

 

Ten postavil jeden ze sedmi divů světa – Visuté zahrady Semiramidiny a měl mít sen, který si však nepamatoval a hledal k němu cestu zpět. 

 

Jméno Trinity odkazuje na svatou trojici

 

10. Točilo se téměř výhradně v Austrálii

Tato země byla zvolena kvůli relativně levným nákladům spojeným s natáčením ve zdejších podmínkách. Díky nízkému daňovému základu mohl být rozpočet snížen na třetinu.

 

Natáčení stálo tedy jen 60 milionů dolarů. Kdyby se tehdy točilo v USA, filmaři by zaplatili na tehdejší dobu rekordních 180 milionů

 

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Matrixu

 

S Austrálií však měli tvůrci nečekaný problém. Bylo pro ně obtížné v moderní zemi nalézt zatuchlé, polorozpadlé ulice ve stylu amerických periferií. 

 

Některé scény se tak musely točit s použitím kulis. 

 

Další zajímavá fakta

 • Přezdívka Neo je přesmyčkou One.
 • V poslední scéně The Matrix Revelations vidíme na lavičce cedulku s nápisem „Ve vzpomínce na Thomase Andersona“. Tak znělo občanské jméno Nea. 
 • Kultovní déšť zelených znaků je tvořen japonskými písmeny a jde o recept na sushi.
 • Déšť v The Matrix: Revolutions ve skutečnosti není voda. Jsou to sloupce kódu, což symbolizuje rozpad Matrixu.
 • Celých 97 % kulis použitých k natáčení The Matrix ReloadedRevolution bylo zrecyklováno. Z tun dřeva byly postaveny domovy pro chudé v Mexiku.
 • V otevírací scéně Matrixu vidíme v programu na sledování telefonických hovorů datum 2/18/98. V závěrečné scéně tam stojí 9/18/99. To znamená, že události filmu trvaly přesně 19 měsíců.

 

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Matrixu

 • Zájem o plakáty k The Matrix Reloaded byl tak velký, že byly prodejcům zasílány pod názvy Caddyshack 2The Replacements. Panoval strach, že budou po cestě rozkradeny. 
 • Postava Switch měla původně být ve skutečném světě mužem a v Matrixu ženou. Warner to však zamítl, a tak Belinda McClory ztvárnila postavu v obou světech. 
 • V prvních 45 minutách Matrixu má Neo 80 replik. Přesně 44 z nich jsou otázky. To dělá jednu otázku za minutu. 

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Matrixu

 • Když Neo nasedá poprvé do auta s Trinity, Switch jej osloví přezdívkou Copper Top. Jde o slangový název pro baterku Duracell, kterou Morfeus využívá k tomu, aby Neovi vysvětlil, jak se z lidstva stal zdroj energie. 
 • Scéna, v níž Neo bojuje s celou řadou klonů agenta Smithe v The Matrix: Reloaded, se natáčela 27 dní
 • Číslo Neova pokoje – 101, je narážkou na román George Orwella 1984. Jedná se o místo, do nějž jsou lidé v románu uvrhováni, aby čelili svým největším strachům.

 

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Matrixu

 • Písnička I'm Beginning to See the Light se objevuje jak v prvním Matrixu, tak v The Matrix Revolutions. 
 • Agenti Smith, Jones a Brown nesou nejčastější americká příjmení. Ukazuje to prázdnotu jejich identity. 
 • Všechna zvířata v Matrixu byla vytvořena počítačem. 
 • Brýle, které nosí filmové postavy, byly vyrobeny irskou firmou Blinde speciálně a na míru jen pro tuto příležitost
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
741
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.