Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 19. 1. 2020 svátek má Doubravka

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Filmy a Seriály
11
Antonín Havlík
7. srpen 2018, 17:01
Čas čtení: 5:54

České pořady 90. let, které jsme milovali. Vzpomeneš si na Eso, Volejte řediteli, Tabu nebo Peříčko, které vysílalo tajemné vzkazy?

Příběhy českých pořadů vysílaných v 90. letech. Všichni jsme je sledovali.

Antonín Havlík
7. srpen 2018, 17:01
Čas čtení: 5:54
České pořady 90. let, které jsme milovali. Vzpomeneš si na Eso, Volejte řediteli, Tabu nebo Peříčko, které vysílalo tajemné vzkazy?
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
11
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Role televizní zábavy byla v 90. letech naprosto odlišná. Dnes si mladá generace pouští videa raději na YouTube, kde nejsou omezováni časovým harmonogramem, v tehdejších dobách ale skleněná obrazovka přikovala do obýváků statisíce domácností, které po pádu železné opony lačněly po západním stylu zábavy. V únoru 1994 tedy přišla televize Nova, jež se stala pomyslným prsem, které umožnilo nakojit hladové divácké krky.

 

Původní smysl tohoto kanálu, který měl být plný zábavně-edukativní tvorby, televizních diskuzí a otevírání zapovězených společenských témat, nebyl naplněn. Nova rychle najela na jednoduchou zábavu pro ještě větší masy lidí s mnohdy velmi bizarním obsahem, který z dnešního pohledu působí mnohdy neuvěřitelně. 

 

Všechno, co se odvysílalo v televizi, bylo řešeno velmi vážně, až celospolečensky. Lidé se např. kvůli pořadu Rychlý prachy setkávali na náměstích, vítali výherce soutěžních pořadů Riskuj nebo Chcete být Milionářem. Příchod komerčních televizí přinesl dravost, nové formáty a posun zábavy na této platformě o několik stop dopředu.

 

Mezitím Česká televize vysílala pořad Česká soda, která vynikala svým nekorektním humorem, jenž by si už jen dost těžko vydobyl své místo ve veřejném vysílacím prostoru. Nahlédli jsme do archivu televizních pořadů, které se v 90. letech objevovaly na obrazovkách televizorů. Pokud ti v žebříčku chybí soutěže, není divu, ty už jsme zařadili do samostatného článku, který si můžeš přečíst zde.

 


 

Česká soda (1993)

Začněme onou Českou sodou. Jde o seriál z dílny ČT, který se mezi mnoha diváky dočkal označení „kultovní“. Nekorektní humor byl potřeba jako sůl a nutno podotknout, že se tvůrcům spolehlivě dařilo ho vytvářet. Pořad přicházel s nekompromisními, kontroverzními gagy, vysloužil si několik žalob, a dokonce i pomsty v přímém přenosu.

 

Tvůrci sody se totiž opřeli do výstředního moderátora předpovědi počasí, Jana Zákopčaníka, o kterém v pořadu řekli, že byl zatčen kvůli styku se zvířaty, „neboť přiznal, že nejtepleji bylo v Oslu“. Moderátor si to nenechává líbit a během čtení předpovědi, když se v záběru objevila fotografie prasat, prohlásil: „Toto jsou pánové Čtvrtníček, Šteindler a Vávra.“ Dostal zákaz vysílání na několik dní a pokutu

 České pořady 90. let, které jsme milovali. Vzpomeneš si na Eso, Volejte řediteli, Tabu nebo Peříčko, které vysílalo tajemné vzkazy?

Tabu (1994)

Pořad Tabu sbíral podivné lidi s podivnými úchylkami, kteří promlouvali z tajemné budky, svěřovali se se svými problémy a na konci pořadu si mohli vybrat, jestli z oné roušky anonymity vystoupí a ukáží obličej, nebo jejich identita zůstane navždy utajena. O hutnou atmosféru celé přehlídky se staral moderátor Roman Šmucler a také diváci, kteří kladli telefonické dotazy přímo do studia.

 

Leckdo by se mohl popularitě tohoto pořadu divit, ale opět můžeme pohlédnout do totality, kdy se o žádných lidských odlišnostech v sexualitě, o vrazích nebo psychopatech veřejně vůbec nehovořilo. A právě ono nahlédnutí pod kůži tohoto světa, o kterém se dříve výhradně šeptalo, bylo pro diváky přitažlivé. Formát pořadu koupilo několik televizních stanic a průměrně každý díl sledovalo 300 tisíc lidí, což bylo vzhledem k pozdnímu času, ve kterém se vysílal, velmi dobré číslo.

 


 

Áčko (1997)

Áčko bylo typ pořadu, který otevíral celospolečenské problémy a v odpoledním čase seriózně a otevřeně diskutoval nad všemožnými tématy, které dříve patřily jen do zmiňovaného Tabu. Svěřovali se tu lidé s vážnými nemocemi, pohnutým osudem, lidé, kteří potřebovali pomoc, i ti, kteří o ni již nestáli.

 

Aférou se pořad zapsal v roce 1998 s dílem věnovaným chlapecké prostituci. Za téma, odvysílané v odpoledních hodinách, si televize odnesla od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání v té době rekordní pokutu ve výši 2 miliony korun. Přes to přese všechno se jedná o pořad, který svým formátem na dnešní televizní obrazovce chybí

 


 

Gumáci (1994)

Politici, kteří měli místo obličejů gumové masky. Koncept, který by možná fungoval i dnes, přebraný ze zahraničí, bohužel však poměrně rychle vyčpěl z hlediska vtipnosti, a tak si jej bohužel diváci pamatují už jen jako trapnou a dětinskou parodii na politickou satiru. Vysílán byl vždy před Televizními novinami a dabingu postaviček se zhostil oblíbený imitátor Václav Faltus.

 

Televize Nova zkoušela v devadesátých letech různé formáty a právě díky tomuto experimentování s různými typy pořadů ji vyneslo nakonec jen profit. Otec a tehdejší generální ředitel TV Nova Vladimír Železný navždy proměnil vnímání a fungování komerčních televizí u nás.

 


 

Počasíčko (1994)

Lidé toužili po zábavách všeho druhu a fenomén 90. let se pochopitelně nevyhnul ani světě erotiky. V trafikách se začínají objevovat časopisy plné nahých těl, erotické linky praskají ve švech a progresivní Nova by šla sama proti sobě, kdyby si z tohoto chtíče také neukrojila svou porci.

 

Takto nějak nejspíš vzniklo Počasíčko – pořad, ve kterém se moderátorky svlékaly, či nahé oblékaly podle počasí a tento striptýz doprovázely předpovědí na další dny. Zvláštní druh pořadu, který se vysílal po 22. hodině. Diváci si ho rychle oblíbili a koláče sledovanosti červenaly k prasknutí.

 České pořady 90. let, které jsme milovali. Vzpomeneš si na Eso, Volejte řediteli, Tabu nebo Peříčko, které vysílalo tajemné vzkazy?

Peříčko (1997)

Na podobném principu fungovalo i Peříčko – erotická talkshow z roku 1997, vysílaná opět v pozdních hodinách každý pátek. Jednotlivé díly tohoto pořadu sledovalo průměrně i 620 tisíc diváků. S intimním životem se v něm zpovídaly ty nejvýraznější osobnosti českého šoubyznysového rybníčku, později také pornoherečky, které tu předváděly svůdná vystoupení.

 

Peříčko se zapsalo do paměti televizních fanoušků i znepokojujícím odvysíláním desítek tajemných vzkazů, přičemž podle některých šlo o podprahové zprávy, tedy textová hesla, která se na obrazovce objevila jen na několik zlomek vteřin. Divácká podvědomí zachytila slogany jako „BOMBS KEEP US FREE“, tedy „DÍKY BOMBÁM JSME SVOBODNÍ“, nebo „WATCH MORE TV“, v překladu „SLEDUJ VÍCE TELEVIZI“.

 

Lovci konspiračních teorií se sice chytali za hlavu, ale podle Novy byl problém v americké produkci, která znělky dodala v této podobě a i tým psychologů z brněnské Masarykovy univerzity uznal, že ke klasickým podprahovým zprávám nedocházelo

 

Stejně jako o tři roky starší Počasíčko, i tento pořad skončil v roce 2004, kdy už neměl co nového nabídnout, nároky na televizní zábavu se začaly upravovat, Nova měnila svoji tvář a k této se už nikdy nevrátila.

 


 

 

Volejte řediteli (1994)

„Dobré poledne, dobrou chuť, pokud právě obědváte,“ vítal po několik stovek dílů Vladimír Železný diváky svého lehce egotripního pořadu Volejte řediteli. V něm odpovídal na záludné dotazy diváků, propagoval tehdejšího maskota televize psa Nováka, později zajíce ZaZu a v neposlední řadě taky sebe sama a své (mj. také politické) zájmy, díky čemuž mu málem byla odebrána licence

 

Ředitel televize Nova se zde chlubil divácky čerstvě propečenými „koláči sledovanosti“, díky čemuž se stal populárním. Nutno přiznat, že jeho techniky si uměly diváka uhranout. Že však tento koncept už dnes nefunguje a chuť televizních diváků se proměnila, dokázal Železný svým comebackem v roce 2013, kdy řediteloval televizi Barrandov a zde si vytvořil pořad, který vypadal na chlup stejně jako jeho tehdejší one man show z 90. let.

 


 

České pořady 90. let, které jsme milovali. Vzpomeneš si na Eso, Volejte řediteli, Tabu nebo Peříčko, které vysílalo tajemné vzkazy?

Zlatá mříž (1999)

Jak si představit typického Čecha? Někdo by možná prohlásil, že by takový člověk musel milovat Česko, pořádně naducanou pivní pěnu u své čerstvě orosené čepůvky, tlačenku a vepřo knedlo a patrně by byl vyznavačem onoho pověstně „svérázného“ smyslu pro humor. Takového, se kterým se diváci mohli setkávat právě ve Zlaté mříži. Pořad byl esencí příšerného, stokrát řečeného vtipu, na playback zpívaných skladeb ze sbírky tuzemských šlágrů a zaplaceného komparzu, který se hlasitě plácá do kolen nad vyřčenými historkami.

 

Když k tomuto balíčku ještě přihodíme GO-GO šou, která se začala objevovat na televizních obrazovkách o rok později (dokonce se se Zlatou mříží střídala každou sobotu večer), vznikne nám kombo, na které se jen tak nedá zapomenout. Mimochodem, podle serveru ČSFD.cz se v pořadu objevilo okolo 230 účinkujících.

 


 

Čundrcountryshow (1994)

Zlatá mříž opravdu příliš kvalit neprojevila, ale humorné pořady jako takové diváky dříve mimořádně táhly. Důkazem je i jedna z prvních z nich, která působila na TV Nova. Čundrcountryshow nabídla divákům nepříliš chytrý humor, oproti svým mladším kolegyním ale aspoň originální.

 

Kdo by zapomněl na Lenku Plačkovou v silných dioptrických brýlích, koktavého Milana Pitkina a celou scenérii  dokreslující anekdoty Ivana Mládka? Pořad dostal i další pokračování pod různými jinými jmény a o zábavnosti scének hlasovalo obecenstvo kuličkami.

 České pořady 90. let, které jsme milovali. Vzpomeneš si na Eso, Volejte řediteli, Tabu nebo Peříčko, které vysílalo tajemné vzkazy?

Eso (1994)

Čágo, bélo, šílenci. Takto se přibližovala Tereza Pergnerová každý týden ve svém hudebním pořadu Eso generaci svých diváků. Tento slogan byl dobovým kultem a trendem mezi mladými lidmi. V pořadu uváděla ty nejlepší popové hity tehdejší doby. Mezi jinými tu nastartovala kariéru i hiphopová skupina Chaozz

 

Tereza by se dala označit za první opravdovou českou influencerku, pořad měl mimořádný úspěch, který ji bohužel, jakožto mladičkou hvězdičku, pořádně semlel. Už v dobách, kdy v pořadu účinkovala, byla totiž v nehezky rozjeté závislosti na pervitinu, která se jí podařila překonat – bohužel ne na dlouho. Později totiž zase spadla do drog, tentokrát do heroinu, a z pořadu odešla. Nutno podotknout, že s ní odešla i jeho původní prestiž.

 


 České pořady 90. let, které jsme milovali. Vzpomeneš si na Eso, Volejte řediteli, Tabu nebo Peříčko, které vysílalo tajemné vzkazy?

Kotel (1998)

Naši prohlídku televizního mauzolea zakončujeme v Kotli. Michaela Jílková vstupující svými vnady do osobní zóny českým porevolučním politikům a do toho tíživá atmosféra jakéhosi ringu, který obklopoval dav nespokojených přisprostlých občanů. To je věc, na kterou by si každý televizní fajnšmekr neměl nechat ujít.

 

Zajímavostí je, že formát Kotle prý vymyslela sama Jílková, která chtěla se svým výrazně dominantním vzezřením vytvořit konečně dostatečnou konkurenci českým politickým diskuzím. Nebylo ale výjimkou, že právě díky značné diskuzní nevychovanosti obecenstva z Kotle těžili právě státní příslušníci, kteří využívali neustálého překřikování a do věty skákající moderátorky.

 

Jaký byl tvůj oblíbený pořad? Napiš do komentářů, případně zahlasuj v anketě!

Jaký je tvůj nejoblíbenější pořad 90. let?
Volejte řediteli
222 hlasů
Čundrcountryshow
724 hlasů
Eso
1481 hlasů
Počasíčko
140 hlasů
Gumáci
164 hlasů
Česká soda
1194 hlasů
Tabu
93 hlasů
Áčko
213 hlasů
Peříčko
439 hlasů
Zlatá mříž
229 hlasů
Kotel
118 hlasů
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
269
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.